NITRACANIS 2003
22. -23. 3. 2003 - Výstavisko Agrokomplex Nitra
Či už sa to niekomu bude alebo nebude páčiť, význam niektorých výstavných podujatí z roka na rok rastie a iných zasa klesá. Je to dané aj tým, že chovatelia začínajú vyhodnocovať jednotlivé zážitky a poznatky, ktoré za tie roky z jednotlivých akcií získali. Vychádzajúc z tohto vzorca je jasné, že výstava Nitracanis patrí medzi chovateľmi uznávané, o čom svedčí aj každým rokom rastúci záujem vystavovateľov. Dá sa povedať, že Nitra sa za tie roky stala akýmsi nepísaným centrom našej výstavnej kynológie.

O tom, že ten spomenutý rastúci záujem nie je iba slovná fraška alebo snaha o umelé vyzdvihovanie schopností usporiadateľov danej výstavy, svedčí celkový počet prihlásených jedincov. V tomto roku ich bolo na marcovom Nitracanise 1932, čo je v porovnaní s predošlým ročníkom, kde ich bolo bezmála 1700, predsa len značný nárast.
Vzhľadom na termín boli výstavné kruhy v útrobách výstavných hál, ale počasie, hlavne v nedeľu, umožňovalo vystavovanie aj pod holým nebom, ale, žiaľ, od tejto možnosti sa akosi na Slovensku upúšťa. Krásna slnečná obloha a teplo vylákali veľa vystavovateľov na priestranstvo medzi oboma halami, v ktorých sa rozdelene konala celá akcia. Je pravdou, že sa tam človek cítil lepšie než v klimatizovanom šere hál, ale poniektorí vystavovatelia sa potom pozabúdali, nemohli reagovať na výzvy, aby nastúpili do výstavného kruhu, meškali... Proste narúšali už aj tak narušený časový harmonogram výstavy, čo by sa veru nemalo stávať. Takýchto prípadov síce nebolo veľa, ale vzhľadom na ich výskyt už nemožno hovoriť ani o ojedinelosti.
Za správanie vystavovateľov však usporiadateľ nenesie žiadnu zodpovednosť, takže to bola výtka hlavne ľuďom, ktorí nepristupujú k veciam tak, ako by mali. No a čo sa týka práce organizátorov, tak k tej už sa za tie roky zbytočne vyjadrovať. Samozrejme, teraz myslím na tých, ktorí majú na svedomí Nitracanis. V tomto prípade sa už precíznosť a dokonalosť stali samozrejmosťou. Jednoducho ľudia s viacročnými skúsenosťami sa nedajú prekvapiť nejakými nepredvídanými okolnosťami, ktoré by mohli spôsobiť nejaké nepríjemné situácie. Z celkového Nitracanisu bolo cítiť istotu, že všetko prebehne tak, ako má.
Nepísané pravidlo ale vraví, že aj najväčší profesionál sa musí istiť... A tak sa pred zahájením výstavného dňa ešte celý organizátorský a rozhodcovský zbor zišiel na bleskovej porade. Mal som to šťastie len tak bokom sa zúčastniť tej nedeľňajšej, ktorú viedol prezident SKJ Ing. Štefan Štefík. Do tohto momentu centrálna hala driemala v predprípravnom pokoji, vystavovatelia iba postávali, zdravili sa známym, ktorých nevideli zopár mesiacov... A poškuľovali po jednom z kútov haly, ktorý sa stal jadrom viacerých neskorších diskusií. S poslednou sekundou spomenutej porady ale všetko razom začalo vrieť, hýbať sa. Výstavný život sa rozbehol na plné obrátky bez akejkoľvek badateľnej nábehovej etapy. Proste v jednej chvíli bol až únavne veľký kľud a vzápätí nastal zlom, kedy sa to „človekopsie“ mravenisko rozhýbalo.


Víťaz 1. dňa: zlatý retriever
Alex od Hradu Veveří, maj: Mäki R.


Víťaz 2. dňa, Víťaz výstavy: afgánsky chrt
El Bueno Gandamak, m: Stražanová M.

V súvislosti s tým kútom centrálnej haly, ktorý vzbudzoval najväčšiu pozornosť treba uviesť, že sa tam nachádzal infostánok nadchádzajúcej októbrovej Európskej výstavy psov, ktorá sa uskutoční v Bratislave. Myslím si, že s týmto malým informačným zariadením sa budeme aj naďalej stretávať na každom významnejšom podujatí až do októbra, čo je veru dobré, pretože takto aspoň chovatelia môžu dostať odpovede na svoje otázky ohľadne Eurodogshow 2003 priamo z prvej ruky.
Rozhodcovský zbor popri domácich a českých osobnostiach kynológie dotvárali aj zahraniční – Buklad Ewa / Poľsko, Huber Margarete / Rakúsko, Junikiewicz Elzbieta / Poľsko, Krivy Petra / Nemecko, Muszial Magdalena / Poľsko, Selimovič Igor / Chorvátsko a Świsulska Wladyslawa Alexandra / Poľsko. Hlavným rozhodcom bol pán prezident nášho SKJ Ing. Štefan Štefík.
Priebeh tohtoročného Nitracanisu bol neobyčajne pokojný. Pomenej bolo aj výbuchov hnevu nad posudkami rozhodcov, čo bolo v minulosti už akýmsi novým slovenským kynologickým športom. Do istej miery síce opodstatneným, ale mnohokrát aj nie. Rušivým dojmom pôsobil snáď iba stiesnený priestor v centrálnej hale, kde sa konali záverečné súťaže. Zákonite sa sem nahrnulo viacero firiem so svojimi reprezentačnými stánkami, predajcovia kynologických potrieb, čo v spojitosti s viactisícovým davom vystavovateľov a divákov spôsobovalo nemalé pohybové ťažkosti. V druhej výstavnej hale bola situácia podstatne lepšia.
Počas celého dňa sa v kruhu určenom pre záverečné súťaže konali ukážky agility. Zo strany divákov sa im dostalo veľkého obdivu, o čom svedčil hustý koridor pozostávajúci z ľudí po obvode troch strán celého výstavného kruhu. Túto doplnkovú atrakciu sprevádzal stručný komentár moderátorky, ktorá prítomných divákov oboznamovala s dianím. Môžeme kľudne povedať, že agility v podaní Agility Pedigree klubu Bratislava bolo najväčším spestrením celej výstavy. A to rovnako pre deti ako aj dospelých.
Tohtoročný marcový ročník Nitracanisu (nemýliť si s podujatím rovnakého názvu z konca roka) bol jednoznačne najúspešnejším a zároveň aj kvalitatívnym postupom ďalej. Nevedno prečo, ale výstavy v Nitre si získavajú čoraz viac priaznivcov hlavne v radoch zahraničných vystavovateľov, ktorí to potvrdzujú rastúcim počtom prihlášok. Odhliadnuc od dvojdňovej medzinárodnej výstavy v Bratislave, ktorá je významovo predsa len niekde inde, sa aj jarná Nitra teší veľkej obľube. A to nie sú nejaké klamlivé ódy, ale realita, ktorú potvrdzujú nepopierateľné skutočnosti.

Branislav Mathe

 

<< späť