MEDZINÁRDODNÁ VÝSTAVA PSOV NITRACANIS

 

6. - 7. november 2004, Nitra


Ak je nárast počtu prihlásených psov, môže ktokoľvek polemizovať o tom, či sa tradícia kynologického podujatia uberá tým správnym smerom. Dôkazy sú totiž jednoznačné! Nitracanis je dnes značka kvality, ktorú poznajú vystavovatelia, chovatelia a priaznivci kynológie už nielen na Slovensku a v okolitých krajinách, ale aj vo vzdialenejšom zahraničí ako napríklad Cyprus, Švédsko, Španielsko či dokonca nám doposiaľ nepredstaviteľne vzdialená Čína.

 


Víťaz druhého dňa

Veľké množstvo zahraničných vystavených psov, medzi ktorými dominovali tradične jedinci zo susednej Českej republiky, doplnili na tejto poslednej výstave v kalendárnom roku kvalitní predstavitelia jednotlivých plemien zo Slovenska. Organizačný výbor na čele s riaditeľom výstavy Ing. Jaroslavom Matyášom zvládol prípravy aj zabezpečenie podujatia tradične na výbornú.

Mal som to šťastie a osobne som sa talianskeho rozhodcu Danila Giorga opýtal na jeho pocity z Nitracanis. Potvrdil mi to, čo pred ním už povedali talianski vystavovatelia v tom zmysle, že táto naša medzinárodka je pre nich veľmi príjemným prekvapením. Aj z ich pohľadu má veľmi vysokú úroveň nielen po stránke jej zabezpečenia. Je zaujímavá aj z pohľadu vystavovateľskej účasti a je na nej možné zhliadnuť aj vysokú kvalitu predvedených jedincov. Slová, ktoré od osobnosti pochádzajúcej z krajiny, kde je kynológia na veľmi vysokej úrovni, iste potešia. Aj keď nikde na svete, a tí čo cestujú so svojimi psami po zahraničných výstavách, vedia o čom hovorím, nie je úplne všetko ideálne, tou povestnou čerešničkou na šľahačke pri približovaní sa k dokonalosti by mohli byť koberce v celom výstavnom kruhu. Je ťažšie posúdiť pohyb psa, najmä väčšieho plemena, keď sa tento každú chvíľu pošmykne. Nuž ale vystavovatelia psov sú zvyknutí aj na horšie podmienky a tak ďalší krok k dokonalosti bude rozhodne pre nich príjemným prekvapením.


Víťaz prvého dňa a Víťaz výstavy

Záverečné súťaže majú svoje čaro, aj keď pre mnohých ortodoxných fanúšikov toho svojho plemena je nepredstaviteľná skutočnosť, že by ich plemeno malo stáť na inom mieste ako na prvom. Iste, môžeme polemizovať či sa vôbec dá porovnať čivava s mastifom a či je to porovnanie objektívne. Na druhej strane je neodškriepiteľný fakt, že záverečné súťaže sú pre laikov tou najkrajšou časťou výstavy. Majú svojich favoritov a keď sa pozriete na tváre tých najmenších s akou radosťou a napätím prežívajú tieto chvíle, či už ako aktéri, alebo v hľadisku, tak už len kvôli nim by stálo za to tieto usporiadať. Samozrejme tým nechcem povedať, že aj my dospelí sa nenecháme uniesť atmosférou, ktorá v mnohom môže pripomínať iné kultúrne, alebo športové podujatie.

O víťazoch záverečných súťaží sa hovorí dlhšie ako o iných psoch. Tentoraz si pozornosť a obdiv zaslúžia nielen v rámci plemena, ale v širšom kontexte. Získajú slávu pre svojho majiteľa, chovateľa a možno napomáhajú aj trendu popularity plemien. Víťazom prvého dňa sa stal reprezentant plemena bearded kólia a 1. skupiny FCI - Natteerjack JAY KAY majiteľky D. Volkovej. V nedeľu si prvenstvo vybojoval najprv v deviatej skupine a potom aj medzi ostatnými víťazmi skupín pudel stredný čierny – ANGEL’S Kiss top Coach majiteľov J. Vavroškovej a P. Smolnického.

Vo veľkom finále dvoch víťazov dní získal nakoniec nielen najväčší pohár, slávu, ale aj & obdiv - Natteerjack JAY KAY.

Gratulujeme!

Výsledky

Jozef Šuster

<<< späť