NITRACANIS

MEDZINÁRODNÁ VÝSTAVA PSOV CACIB - CAC - CAJC

Nitracanis je výstava psov, ktorej kvality pozná snáď každý vystavovateľov od nás a zo susedných krajín. Stala sa synonymom úspechu slovenskej výstavnej kynológie a už sériu rokov píše svoju bohatú históriu. V skutočnosti je to podujatie, ktoré uzatvára oficiálnu výstavnú sezónu na Slovensku. Koncom novembra jej teda výstavisko Agrokomplex patrilo opäť, pretože dávala priestor 2468 psom a ich majiteľom bažiacich po titule.

Z uvedeného celkového počtu jedincov bolo približne 18 takých, ktorých chovatelia predviedli v rámci vystavenia piatich plemien doposiaľ neuznaných FCI. Ináč to boli psy rozdelený podľa plemien a skupín z rôznych kútov Európy. Teda obvyklá návštevnosť chovateľov, akú si medzinárodná výstava takéhoto druhu zaslúži.
Rozhodcovský zbor tvorili tradične odborníci z Čiech, Poľska, Maďarska a samozrejme zo Slovenska, ale k slovu sa dostala aj dvojica z Rakúska a jeden arbiter z Chorvátska. Ich celkový počet bol 26.
Je nesmierne ťažké z konceptu tejto výstavy niečo vyzdvihnúť, pretože za jej usporiadaním stojí tím ľudí, ktorí ju vlastne za tie roky dostal na úroveň, ktorá jej prislúcha v súčasnosti. Ich odborná spôsobilosť a cit pre organizovanie podujatí podobného druhu prekypuje takou profesionalitou, až sú tie ich výstavy s prepáčením nudné. Ale to iba z môjho pohľadu, teda ako publicistu. Viete, ono sa taká reportáž píše predsa len ľahšie, keď sa je do čoho oprieť, keď možno do niečoho ľudovo povedané rýpnuť.
Na tejto akcii si však kritickí novinári môžu rýpnuť iba ak do seba. Všetko totiž prebiehalo tak, ako malo. Usporiadanie perfektné, priebeh perfektný, administratívna časť plynulá bez zbytočných prieťahov. Časový harmonogram, v ktorom sa muselo stihnúť posúdiť a vyhodnotiť 9 základných súťažných kategórií a 10 o víťazov skupín FCI, bol dodržaný s minimálnym sklzom.


Víťaz výstavy - BIS: kerry blue teriér - GaeltachtÍosac Aduaidh, m: Eva Neduchalová

Víťaza prvého dňa (BOD) výstavy posudzovala Dagmara Poláková z Českej republiky, víťaza druhého Janusz Opara z Poľska, ktorému pripadlo určiť aj víťaza celej medzinárodnej výstavy. Oba výstavné dni samozrejme zahajovala disciplína junior handling, ktorá má v Nitre snáď najpevnejšie základy spomedzi všetkých domácich výstav psov.
Myslím si, že Ing. Jaroslav Matyáš sa v pozícii dlhoročného riaditeľa tejto výstavy už dávno udomácnil. Do istej miery je práve jeho osoba zárukou toho, že Nitracanis už dlho patrí a bude patriť medzi naše najvýznamnejšie a najúspešnejšie kynologické podujatia. Z práce a výsledkov tímu ľudí, ktorý túto akciu pripravuje pod jeho vedením, totiž zreteľne cítiť, že majú jasno a vedia, kam má táto medzinárodná výstava psov smerovať. Niet divu, že sa o uvedenej akcii pod Zoborom vyjadril jeden môj dávny priateľ a chovateľ z Maďarska, ako o takej malej východoeurópskej výstave Crufts.
Čo k tomu dodať na záver? Môžeme byť iba hrdí, že si chovatelia z okolitých krajín až natoľko cenia prácu našich organizátorov výstav. Ocenenie ich práce je totiž ocenením celej našej kynológie. Podrobné výsledky z Medzinárodnej výstavy psov Nitracanis 2003 nájdete v našom spravodaji Pes.

Peter Kováč

<< späť