V priebehu jedného týždňa zažil slovenský mushing dve významné udalosti. Prvou bol zisk striebornej medaily na Majstrovstvách sveta psích záprahov na suchu v Španielsku posledný novembrový víkend. A druhou sústredenie širšej reprezentácie prvý decembrový víkend, ktoré sa uskutočnilo v prekrásnej scenérii Zapadných Tatier v Zuberci.
SLOVENSKÉ STRIEBRO
                  OČAMI VICEMAJSTERKY


Vicemajsterka sveta Brigita Albertová a jej štvornohý miláčik Rišo

V posledný novembrový víkend sa španielske mesto Aranda de Duero stalo miestom zápolenia musherov z celého sveta. Súťažilo sa v canicrosse, bike, scootri a na vozíkoch. Naša mini výprava bola veľmi úspešná. Ľubo Šrámek z Hybe si vybojoval šieste miesto v bike a siedme v scootri  a Brigita Albertová (LMK Hybe) sa stala vicemajsterkou sveta v canicrosse žien.
“Vďaka finančnej pomoci na cestu prezidentovi SZPZ p. Kuvikovi a Ľ.Šrámkovi, ktorý bol nielen pretekárom, ale i šoférom, mohli sme vycestovať, a tak úspešne reprezentovať. Cesta do Španielska viedla cez ČR, kde bolo zahrievacie kolo na Majstrovstvách ČR. Po 3-dňovej spoločnej ceste s českým tímom dorazila výprava do tábora v meste Aranda de Duero. Autá nám boli nielen dopravným prostriedkom, ale i nocľahárňou spolu so psami. 28. novembra v piatok bolo slávnostné zahájenie majstrovstiev a 29. – 30. sa konal samotné preteky.
Trate boli poznačené dlhotrvajúcim dažďom, čo sa odzrkadlilo na náročnosti terénu. Samotné prostredie pripomínalo púšť. V cieli bol problém rozoznať pretekárov. Organizácia prebehla na dobrej úrovni. Nevľúdnemu počasiu odolávala veľmi príjemná atmosféra organizátorov, divákov, masmédií, ale i samotných pretekárov. Najkrajším dňom bola nedeľa, kedy bolo odovzdávanie medailí. Slovensko stálo na jednom zo stupienkov. Veľký podiel na jeho úspechu majú aj súrodenci M. a P. Gondovci.
A čo to vlastne canicross je? Ak máte doma psa a chodíte si s ním na vodítku zabehať, možno ani sami neviete, že prevádzate tento šport. Rozdiel medzi vaším a pretekárskym canicrossom je v tom, že pretekársky pes má na sebe postroj, aby sa sila ťahu rozložila na telo. Pretekár má horolezeckú sedačku alebo široký pás, na ktorý je vodítkom upnutý pes. Ruky sú pri behu voľné. Ďalší rozdiel je v spôsobe prípravy stravy, časového rozvrhu, tréningu a fyzickej zdatnosti pretekára a psa.
Ak ste fanúšikom pohybu a psa, kliknite si na www.mushing.sk . Neradi súťažíte? Nič to, hlavne nech máte radosť zo svojich miláčikov.

SÚSTREDENIE ŠIRŠEJ REPREZENTÁCIE SLOVENSKA
ZUBEREC 5. - 7. dcember 2003

I keď dlho očakávaná snehová perina vyprevádzala reprezentantov až v nedeľu na spiatočnej ceste domov, sústredenie splnilo svoj účel.
Za náročných vrtochov počasia, keď prudký vietor striedal silný dážď a do toho sa miesili prvé snehové vločky, členovia reprezentačného výberu si otestovali výkonnosť svojich teamov pred sezónou 2003/2004 na vozíkoch.
Meraný tréning prebiehal v miestach, kde sa uskutoční vo februári 2004 Európsky pohár WSA, zaradený ako 5. kolo Slovenského pohára Royal Canin Cup. Výnimočnej scenérii pod vencom tatranských končiarov a peknému miestu na usporiadanie pretekov chýbala naozaj už len tá maličkosť, ktorá robí mushing mushingom – snehom pokrytá pláň. A tak sane zostali ešte pripevnené na prepravných vozíkoch, vo februári však môžeme očakávať naozaj vydarené preteky.
Sústredenie sa okrem zápolenia na trati venovalo aj teoretickým témam, či už výcviku a tréningu psov alebo veterinárnej problematike. Veľmi fundovaným spôsobom odpovedal na otázky reprezentantov veterinár MVDr. Micháľ zo Zvolena, ktorý sa v rámci svojej praxe venuje výraznejšie zdravotnému stavu a výžive záprahových psov.
Na záver sústredenia odovzdal prezident Slovenského Zväzu Psích Záprahov Michal Kuvik nominačné listy vybraným pretekárom.

Slovenský reprezentačný team na sezónu 2003/2004 tvoria:
Kategória Skijoring muži: Sedílek Branislav, Reistetter Roman, Veliačik Vladimír, Šrámek Ľuboslav, Hošek Ján
Kategória Skijoring ženy: Albertová Brigita, Fargašová Miroslava
Kategória pulka: Sedílek Ivan
Kategória D1: Kuvik Michal, Bánoci Jaroslav
Kategória C1: Kolarčík Pavol, Mesiarkin Ján, Bielik Adam, Pribula Igor
Kategória C2: Keruľ Ján, Slaný Branislav
Kategória B1: Starinský Marcel
Kategória A1: Matej Branislav
Kategória O: Miklovič Anton
Kategória 6 dogs: Vavruš Juraj
Kategória 8 dogs: Pažúr Miroslav, Hibeľ František

Branislav Slaný

<< späť