MUSHERI ZAČALI SVOJU SEZÓNU OPÄŤ NA RUŽINEJ


Už v tradičnom termíne– posledný októbrový víkend, sa uskutočnili prvé preteky psích záprahov na vozíkoch na Ružinej. Tentoraz zápolili musheri o tituly medzinárodných majstrov Slovenska v tejto jesennej variante pretekov.

 

A označenie medzinárodných majstrovstiev Slovenska prináležalo týmto pretekom právom, pretože sa ich zúčastnili kvalitní musheri z Čiech, Poľska a Maďarska.

Štartovné pole oproti minulému roku opäť narástlo a čítalo až 66 pretekárov. Zúčastnila sa ho, až na malé výnimky, celá domáca špička, a tak sme na štarte pretekov mohli vidieť majstrov sveta a Európy, alebo medailistov z týchto vrcholových pretekov.

Nádherné prostredie do zlata zafarbených lesov okolo priehrady Ružiná, ako aj výrazná podpora generálneho partnera podujatia Firmy Pharmacopola zo Žiaru nad Hronom, opäť pomohli organizátorom, domácemu Musher Klubu Lučenec, pripraviť kvalitné podujatie.

Trať bola skrátená z pôvodnej dĺžky 7 kilometrov na štvorkilometrový okruh. Predsa len tohtoročná jeseň bola nadštandardne teplá, psíky ešte nemali natrénované požadované objemy a ich zdravie a pohoda je pri organizovaní pretekov a celkove pri mushingu prvoradé.

Aj počasie počas víkendu hralo účastníkom do karát, pretože dažde ustali a na stake-out zaplnený huskymi, malamutmi, samojedmi, grónskymi psami, ale aj rôznymi krížencami, sa vykuklo pozrieť aj slniečko.

Najsilnejšie obsadenú kategórie canicross mužov (27 účastníkov) vyhral Jaroslav Jakubášek z LMK Hybe pred oddielovým kolegom Martinom Bendom. Obrovským prekvapením bolo tretie miesto Petra Marcina (SHT Haniska), ktorý s mladučkým aljašským malamutom vo svojej premiére oživil sny musherov s klasickými severskými plemenami o tom, že ešte stále tieto drsné severské kožuchy majú na pretekárskej trati svoje miesto.

Malamut Petra Marcina vlastne nadviazal na úspechy jeho legendárneho predchodcu Sareka Romana Reistettera, ktorý ako majster sveta a Európy sníva svoje sny už v psom nebi a Roman Reistetter nastúpil na ružinské majstrovstvá s novými malamutmi. Azda aj preto v kvalitnej kategórii bikejoring skončil na treťom mieste, keď prvé dve miesta patrili majstrom Európy bratom Sedílkovcom (ŠK Bully Pet Bratislava). V bratskom súboji zvíťazil Branislav pred Ivanom.

V kategórii canicross ženy patrili prvé dve miesta dievčatám z LMK Hybe. Brigita Albertová bez problémov zvíťazila pred Hankou Bendovou. Tretia skončila domáca Katarína Dzúriková z MK Lučenec.

V kráľovskej disciplíne veľkých záprahov nad 5 psov bolo v triede otvorenej nasledovné poradie: 1.František Hibeľ, 2.Miroslav Pažúr, 3. Igor Štefan (všetci LMK Hybe).

V triede uzavretej pre severské plemená zvíťazil Miloš Litvaj (Donly Donovaly) pred maďarským reprezentantom Richardom Teszárom a bronzovým medailistom z ME na dlhé trate Jurajom Potočekom (MK Trenčín).

V kategórii malých záprahov (do 4 psov) v triede otvorenej putovalo víťazstvo do Poľska zásluhou Witolda Planetu, druhé miesto obsadil Branislav Spišák (KPZ Poprad) a tretie Jakub Reguli (LMK Hybe).

V triede uzavretej pre severské plemená – sibírske husky – v konkurencii 8 záprahov obsadili prvé tri miesta slovenskí dlhoroční reprezentanti. Prvý skončil Pavol Kolarčík, druhý Ján Mesiarkin (obidvaja Donly Donovaly) a tretí Michal Kuvik (MK Lučenec).

No a nakoniec v poslednej triede uzavretej pre aljašské malamuty, grónske psy a samojedy, zvíťazil famóznym spôsobom maďarský reprezentant Richard Tészar práve s málo vídaným záprahom samojedov. Druhé a tretie miesto patrili Ľubošovi Ocetovi a Matúšovi Martišovi z domáceho MK Lučenec.

Jesenná sezóna bude nasledovať ešte pretekami na vozíkoch v Žarnovici a Humennom, a potom sa už musheri a ich miláčikovia presunú tam, kde to majú najradšej, do bielych stôp a na snežné pláne.

Ing. Rastislav Pavla

<<< späť