MOSKOVSKÝ STRÁŽNY PES

 

Gladiátor s tvárou anjela


Plemeno moskovský strážny pes sme si už na stránkach Kynologickej revue predstavili, ale bolo to ešte v čase, keď sa púšťalo na cestu vzostupu a taktiež trochu povrchné. Aj dnes je ešte v celej Európe pomerne málo rozšírené, ale posledné údaje prezrádzajú, že záujem oň narastá. V Českej republike sa oproti situácii pred dvoma rokmi, keď tu bolo len niekoľko jedincov, stav výrazne zlepšil, a teraz je ich za riekou Moravou už viac než 30. Stále viac sa dostáva do povedomia našich chovateľov, nielen pre svoj vzhľad, ale predovšetkým pre svoje povahové vlastnosti, ktoré sú bezkonkurenčné. O tieto psy prejavili záujem napríklad policajní psovodi, ale aj chovatelia oviec, ktorí ich využijú k ochrane stád pred vlkmi alebo zdivočenými psami. Aby sme napravili krivdu tomuto plemenu, keď sme ho predstavili iba redakčne a zbežne, prinášame tentoraz jeho portrét priamo od jeho chovateľky. Tá nás dostane do duše plemena určite najlepšie!

 

História

Moskovský strážny pes bol vyšľachtený ruskou armádou pre vlastné potreby - k ochrane vojenských aj štátnych objektov a objektov zvláštneho určenia - väzníc s najvyššou ochranou, raketových základní a pod., kde je potrebný nekompromisný zásah proti narušiteľovi. Šľachtenie prebiehalo po druhej svetovej vojne v stanici Červená hviezda pod vedením vedúceho školy vojenskej kynológie generálmajora G. N. Medvedeva. "Moskovák" je výsledkom reprodukčného kríženia bernardína, kaukazského ovčiaka a ruského strakatého loveckého psa. Po kaukazskom ovčiakovi zdedil silné zuby, vynikajúcu pohybovú sústavu, vytrvalosť, nedôveru k cudzím, ostrosť a zlobu. Od bernardína prevzal ľúbivý exteriér, dobrú cvičiteľnosť a oddanosť k svojmu pánovi. Vďaka tomu je tento silný a ostrý pes veľmi dobre ovládateľný, hodí sa k strážnej službe. Ďalej zvláda aj pachové práce. Hlavnou prednosťou je však ochrana objektov. Je to pes tvrdý pri útoku, neúplatný.

 


I cez svoju mohutnosť je veľmi pohyblivý a vytrvalý. Zverený objekt a psovoda chráni s nasadením svojho života. Nikdy sa nestane, aby sa obrátil proti svojmu pánovi, ani v najväčšom rozdráždení, čo niekedy urobí napríklad kaukazský ovčiak. Je to pes veľmi inteligentný, ktorý dokáže sám vyhodnotiť situáciu a podľa toho zasiahne, to je výhoda pri strážení objektov.

História moskovského strážneho psa v Českej republike je dlhá necelých desať rokov. Major ruskej armády, ktorý sa tu oženil, priviezol so sebou psa a sučku. Tento pár mal dve šteňatá, psíka a sučku, z ktorých už, bohužiaľ, ani jeden nežije, ale sučka (Andy Ardea CZ) odchovala dva vrhy šteniat. Práve tieto odchovy spolu so zvieratami importovanými zo zeme pôvodu tvoria chovateľskú základňu u nás. Vzhľadom k tomu, že o toto plemeno je stále väčší záujem, dá sa predpokladať, že sa táto základňa bude stále viac rozširovať. Založili sme Kynologickú organizáciu Security dogs, ktorá okrem ostatných ruských a ázijských plemien združuje takmer všetky moskovské strážne psy u nás v Českej republike.

Na jesennej výstave usporiadanej KOSD v meste Lázně Bělohrad bolo k nahľadnutiu 15 predstaviteľov tohto plemena, čo je rekordné množstvo v Európe (s výnimkou krajiny pôvodu). Vystavovali tu aj chovatelia z Poľska. Absolútnym víťazom celej výstavy sa stal trojročný moskovský strážny pes Endy. Snažíme sa združiť celú Európu, spolupracujeme s chovateľmi zo Slovenska, Poľska, Maďarska, Ruska a Ukrajiny.

Taktiež sa každoročne so svojimi psami zúčastňujeme okrem výstav aj stretnutí chovateľov ruských a ázijských plemien, v roku 2005 už 10. ročníka, kde je možno zhliadnuť okrem moskovských strážnych psov taktiež kaukazských ovčiakov a stredoázijských pastierskych psov. Na týchto stretnutiach je prioritou vyskúšať povahové vlastnosti týchto plemien v najrôznejších situáciách. Figurant napríklad prepadne majiteľa na prechádzke so psom, vnikne do chatky... Vo všetkých týchto zákrokoch sa hodnotí ako tvrdo pes majiteľa chráni. "Moskováci" v konkurencii ostatných plemien obstáli vždy na výbornú. V 9. ročníku zvíťazil pes Bekhir-Chán Ruský medvěd vo všetkých kategóriách, v ktorých súťažil, aj ostatní zúčastnení moskovskí strážni psi sa umiestnili na predných miestach napriek tomu, že bola veľká konkurencia kaukazských ovčiakov a stredoaziatov.

V našej chovnej stanici je možné sa pozrieť, ako tieto majestátne psy nielen vyzerajú, ale i preskúšať si ich povahu na ktoromkoľvek zo psov či sučiek, pretože predovšetkým povaha je to, čo robí moskováka moskovákom. To by malo byť v záujme každého chovateľa aj budúceho majiteľa tohto plemena.

Využitie

V bývalom Sovietskom zväze bol moskovský strážny pes prevažne využívaný v armáde, pre ktorú bol hlavne vyšľachtený, a u polície. V súčasnosti stráži, okrem už spomínaných objektov, napríklad odstavné parkoviská pre kamióny, kde je jeho práca veľmi dôležitá, stráži bezpečnosť vodičov aj nákladu. Naše psy strážia niekoľko objektov, kde skôr dochádzalo k veľmi častým vlúpaniam. Od doby keď boli moskováci nasadení, najskôr pod dohľadom psovoda, neskôr už celkom samostatne, nedošlo už k jedinej krádeži.

Nepríjemnú skúsenosť s moskovákom mal zlodej, zvyknutý "nakupovať" v jednom autobazáre náhradné diely a netušil, že objekt je už strážený psom. Potom, čo ho ráno majiteľ dával dole zo strechy dodávky, kam sa zázrakom vyšplhal, prehlásil, že väčšiu hrôzu nezažil. A to mal šťastie, že tu strážil tentoraz len jeden pes.

Moskovský strážny pes stráži zverený pozemok približne od veku 6 mesiacov, ale k pravdivo tvrdým zásahom sa používa až od 2. rokov, keď je už plne vyspelý, ako fyzicky, tak predovšetkým psychicky. Sú to psy veľmi vyrovnané, neútočia bezhlavo na plot, sami si vyhodnotia, ako majú na vzniknutú situáciu zareagovať.

Pokiaľ figurant len prechádza bez záujmu okolo, pes zostáva v pokoji, len ho sleduje. Keď sa ale priblíži a snaží sa dostať do objektu, nemá šancu. To je ďalšia výhoda týchto psov - nie sú zbytočne hluční. Dôležité sú dobré ploty, kto videl moskováka v akcii, chápe prečo. Jeho útok je veľmi dôrazný, nie je možné sa mu ubrániť. Skúšali sme s figurantom rôzne spôsoby vniknutia do objektu a pes vždy vyhral, votrelec nemá šancu uniknúť.

Hlavným dôvodom, prečo sme moskováky začali chovať, bola ochrana rodiny, hlavne detí. Skôr sme často mávali problémy s nepozvanými hosťami, ale od doby, keď sa stretli s našimi psami vo veku ôsmych mesiacov, máme pokoj. Na prvý pohľad vyzerajú tieto psy veľmi mierumilovne, lenže zdanie klame. Agresivita psa je základ, na ktorom sa formujú jeho pracovné kvality. Čím vyššia je agresivita, tým väčší je predpoklad, že sa pes osvedčí v kritických situáciách. Razancia útoku je zrovnateľná snáď len s kaukazským ovčiakom. Deti, s ktorými vyrastá, miluje a ochraňuje, a aj keď je veľmi hravý, pri hre je opatrný, zjavne si uvedomuje svoju silu. Napríklad keď sa naša malá dcéra učila chodiť, pes ju stále doprevádzal a snažil sa jej dávať oporu, aby nepadala.

Moskovský strážny pes je dobre cvičiteľný, aj keď spôsobom celkom odlišným od nemeckého ovčiaka. Pes, ktorý je oddaný svojmu pánovi, pre neho urobí čokoľvek. Moskovák určený k ochrane objektu stráži bez výcviku, ale každé ďalšie rozdráždenie figurantom jeho prirodzenú ostrosť ďalej stupňuje. Ešte výraznejšieho efektu dosiahneme pokiaľ stráži objekt viac psov. Pokiaľ je určený k strážnej službe, má sprevádzať psovoda, je vhodné psa naučiť základnú poslušnosť. Čo sa naučí, pamätá si navždy, nie je potrebné stále opakovanie. Nie je dominantný voči svojej rodine, nestáva sa, že by bol agresívny na majiteľa, či si chcel získať vodcovskú pozíciu.

Skúsenosti s moskovskými strážnymi psami nie sú v Českej republike zatiaľ dlhodobé, ale podľa informácií z Ruska sú to psy, ktoré môžu veľmi úspešne pracovať ako psy policajné, či v armáde. Behom služby plnia všetky povely psovoda, nie sú zbytočne útočné, ale vždy sú ostražité a pripravené zakročiť, dokážu vyvinúť značnú, až nečakanú rýchlosť pri útoku a sú veľmi vytrvalé. Neútočia na rukáv, ale na krk či rozkrok páchateľa. Taktiež pri ochrane stád svoju úlohu plní na výbornú. Domáce zvieratá, na ktoré si od mladosti zvykne, miluje a ochraňuje.

Podmienkou uchovnenia je, okrem exteriéru zodpovedajúcemu štandardu, hlavne test temperamentu, ktorý je súčasťou bonitácie. Skúška sa praktikuje podľa krajiny pôvodu. Prebieha tak, že majiteľ vezme psa na vodidle mimo svoj objekt, proti nemu prichádza figurant s palicou. Dva metre pred psom zaútočí na psovoda a pes by mal bez pobádania aktívne brániť svojho pána. Psy, ktoré neprejdú týmto testom sú v krajine pôvodu utratené, u nás sa nepustia do chovu. Tým je zaručená kvalitná povaha odchovaných šteniat.

 

Starostlivosť a výchova

Na klimatické podmienky sú absolútne nenároční, ich hustá srsť ich dobre ochráni pred zimou aj teplom, nie je náročná na údržbu, stačí občas prečesať. Cez ich nenáročnosť je potrebné počítať s tým, že pes potrebuje veľa lásky a starostlivosti v dobe, kedy sa jeho osobnosť formuje. Výchova musí byť síce dôsledná, ale v žiadnom prípade nie drsná. Aj pes, od najútlejšej mladosti rozmazná-vaný, svojho pána bude chrániť, je to v ňom. Aj keď vyzerá veľmi dobrácky a priateľsky, dospelý pes nenechá cudzieho človeka prekročiť svoju, i keď len pomyselnú, hranicu.

Na výživu nie je v dospelosti nijak zvlášť náročný, ale v dobe rastu a vývoja kostry je potrebné kvalitné krmivo s dostatočným množstvom minerálnych látok a vitamínov a obzvlášť dostatok vápnika, vyváženého fosforom.

Veľmi dôležitý je pre moskováka pohyb. Nie je možné ho zavrieť v byte alebo malom koterci a myslieť si, že krátka prechádzka mu stačí. Pes potrebuje pre svoj harmonický vývoj dostatok pohybu, buď veľký výbeh, alebo dlhé prechádzky, inak z neho bude neosvalnené zviera, ktoré nebude môcť plniť svoju funkciu strážcu majetku.

Moskováka by si mal zaobstarať len človek, ktorý je schopný psa vážiaceho 70 kg i viac udržať na vodítku v každej situácii. Nie je to pes na reťaz pri búde. Pokiaľ nie je možné, aby sa mohol po objekte voľne pohybovať celý deň (napríklad vo firme, kde sa pohybujú cez deň cudzí ľudia), je potrebné zabezpečiť psovi koterec, kde môže byť bezpečne zavretý v dobe, keď nestráži.


Stručný štandard

Štandard bol schválený a prijatý Ruskou federáciou chovateľov služobných psov v roku 1985. Jeho posledná aktualizácia a drobné úpravy boli prevedené k 10.10.2003. Prvým psom, ktorý je považovaný za zakladateľa plemena MSP, je Orslan.

Celkový vzhľad: Moskovský strážny pes je veľkého vzrastu, silnej kostry, masívny, s dobre vyvinutým svalstvom, vytrvalý, nenáročný na chov v rôznych klimatických podmienkach, nedôverčivý k cudzím, odporúča sa pre strážne a iné druhy služieb.

Výška v kohútiku: Najcharakteristickejšia výška pre psov je 77 až 78 cm a pre sučky 72 až 73 cm, spodná hranice u psov je najmenej 68 cm, u sučiek 66 cm, horná hranica výšky nie je daná.

Hlava: Hlava je veľká, mohutná, široká v lebečnej časti, s dosť hlbokým prechodom od čela k širokej papuli, zuby sú veľmi silné, veľké s nožnicovým skusom, rezáky sú v jednej línii. Uši zavesené, trojuholníkového tvaru, silné u koreňa, pevne priliehajúce predným okrajom k lícnym kostiam.

Telo: Hrudník je hlboký, široký, dlhý s okrúhlymi rebrami, ktorý sa viditeľne rozširuje k zadnej časti. Končatiny sú priame a paralelné, tlapy sú veľké a guľaté. Chvost je vysoko nasadený, u koreňa silný, pri vzrušení sa zdvíha nad líniu zadku.

Srsť: Srsť je hrubá, dlhšia, tesne priliehajúca, hustá, s dobre vyvinutou podsadou. U psov sú viac vyvinuté okrasné chlpy, ktoré sú viditeľné na krku v podobe hrivy a za ušami, na nohách a na chvoste.

Farba: Sfarbenie je hrdzavé s bielou - plášťové, škvrnito biele s hrdzavými alebo sivohnedými platňami. Hrudník, predné končatiny do výšky lakťa, zadné do bedier a koniec chvosta sú biele. Povinné je tmavšie sfarbenie na hlave ako na tele.

Pohyb: Charakteristickým pohybom pre toto plemeno je krátky klus a ťažký cval.

Výber šteňaťa

Kto uvažuje o kúpe šteňaťa moskovského strážneho psa, mal by si najskôr rozmyslieť, aké pohlavie pre neho bude vyhovujúce. Rozdiel nie je len v exteriéri, pes je výrazne väčší s ozdobnejším osrstením, ale taktiež v spôsobe stráženia. Sučka obieha pozemok po celý deň, stráži stále, napriek tomu pes si nájde výhodné miesto, odkiaľ má prehľad a zasiahne, až keď sa niečo fakt deje. Ale môžete s tým rátať, že jeho zásah bude dôraznejší.

Pokiaľ sa rozhodnete, že moskovský strážny pes je presne to plemeno, ktoré spĺňa všetky vaše predstavy, je dobré sa s ním zoznámiť nielen teoreticky, ale aj prakticky, čo znamená navštíviť chovnú stanicu. Pred kúpou šteňaťa je najlepšie pozrieť sa na sučku, ak je to možné aj na psa a vyskúšať si ich reakcie, pretože sa ťažko uverí tomu, že z tej malej roztomilej huňatej guličky vyrastie tvrdý ochranca majetku. Taktiež je dôležité od najútlejšieho veku mať na pamäti, že je to osobnosť. Ak aj potom budete presvedčení, že je to pes presne pre vás, musíte ešte zvážiť, či mu môžete vy dopriať všetko čo potrebuje: dostatok pohybu, kvalitnú výživu a veľa lásky.

Záverom

V moskovskom strážnom psovi získa jeho majiteľ nielen milujúce a oddané zviera, ale predovšetkým nepodplatiteľného strážcu svojej rodiny a majetku, ktorý je vždy pripravený za nich dať život.

Moskovský strážny pes už vstúpil do povedomia našich kynológov, pribúdajú noví jedinci importovaní z krajiny pôvodu a hlavne kvalitné vlastné odchovy, čo dáva veľkú nádej pre ďalší úspešný rozvoj chovu týchto nádherných psov, ktorí nielen že každého zaujmú svojím vzhľadom, ale ich povaha si získa srdce.

Jana Zemanová, poradca chovu MSP v ČR

<<< späť