EUROCUP

Martinské Hole - 13. - 14. apríl 2002

Neuskutočnené Majstrovstvá Európy psích záprahov WSA sa na poslednú chvíľu premenili na podujatie Európskeho pohára... Pre usporiadateľov to bolo chabou náhradou za ich vynaložené úsilie, ale z nášho pohľadu je dobré, že sa vôbec nejaké podujatie uskutočnilo. Málokto už totiž veril, že sa v apríli preteky psích záprahov môžu uskutočniť. Skutočnosť je totiž taká, že v takom neskorom termíne sa podobná akcia široko-ďaleko nikdy nekonala. Nikde však nie je napísané, že sa nesmie konať, hlavne keď nám príroda ponúkla zo svojej poslednej snehovej nádielky, ktorou obdarila čarokrásne Martinské Hole.

K bohatej snehovej nádielke sa ešte vo štvrtok pridalo aj príjemné počasie. Slnko hladilo bielu krajinu svojimi lúčmi a všetko nasvedčovalo tomu, že nakoniec všetci zúčastnení budú svedkami perfektného podujatia po všetkých stránkach. Žiaľ, v piatok ráno nám už bolo jasné, že sa tak nestane. Teda čo sa týka počasia. Hmla a dažďové prehánky pokazili to prvotné nadšenie a už aj tak vystresovaným usporiadateľom spôsobili ďalšie vrásky na tvárach. Aj keď je pravda, že to na sebe vôbec nedali vidieť... V sobotu, teda prvý súťažný deň zlé počasie trocha ustúpilo, aj keď dáždik sa kedy-tedy pripomenul.
Približne 8 kilometrová trať bola pripravená vskutku dôkladne. Myslím, že tu nemohol mať žiaden pretekár nejaké dotazy. Ale ako to už býva, nakoniec ich mali všetci. Chvíľu po štarte totiž na každého pretekára čakala "prekážka", ktorá veru poriadne overila zdatnosť a kondíciu psov, ale zároveň aj masherov. Predstavovalo

ju približne 700 metrové stúpanie do kopca, ktoré sa z dolného konca javilo sťa cesta do nebies. Jasné, ten kto to musel alebo chcel zvládnuť, určite v duchu hromžil, ale na druhej strane o čo počas takýchto pretekov ide? Podľa mňa práve o to, aby záprah a človek za ním deklarovali svoju silu a výdrž. Po rovine si to môže "šinúť" hocikto (bez urážky) a poriadne zabrať dostanú iba psy... Ale na tejto trati bola dôležitým faktorom aj kondícia človeka. Mnoho laikov postávajúcich pod spomínaným strmým stúpaním sa nechalo počuť, že kto so svojím záprahom na tento kopec vybehne najrýchlejšie, vyhrá. V tej chvíli ani netušili, že nie sú ďaleko od pravdy. Priznám sa, táto časť trate najviac priťahovala aj mňa. Nie, nie som škodoradostný a ani sa nerád dívam na fyzické trápenie iných, skôr ma táto etapa lákala zo zvedavosti, kto si s ňou ako poradí. Nuž, poniektorí v polovici tohto kopca doslova zastali, jeden pretekár sa dokonca vrátil späť na štart. To sú tie nepríjemné momenty, ktoré však zastierajú výkony tých zdatných a pripravených pretekárov. S výnimkou jediného zdolali "cestu do nebies" všetci, ale môj obdiv patrí poľskému pretekárovi menom Surowka Mateusz (klub Durango Rimo), ktorý po nej vyletel so svojím záprahom ako šíp. A myslím to doslovne, pretože spolu so psami zdolal ten kopec v behu bez výraznejšej prestávky. Práve on potvrdil slová divákov, ktorí sa zhodli, že najlepší z tejto časti trate pocíti sladkosť víťazstva. Spomínaný poľský pretekár sa postavil na štart dvakrát, presnejšie v kategóriách A1 a C1. Dopadlo to tak, že obe kategórie vyhral. Myslím si, že to už o niečom svedčí.
Keď sme už pri kategóriách, tú s označením A1 dokončil na druhom mieste Hibeľ František z LMK Hybe a tretiu priečku obsadila Kleinová Silvia z Askino Slovakia Alfa, ktorá si na ženu poradila s celou traťou naozaj chlapsky. V kategórii SKJ si odniesol prvenstvo Reistetter Roman z klubu Donly ŠK Donovaly, ktorý bol rýchlejší od Jakuba Kuvika z ŠKP Štrbské Pleso. Obraznú bronzovú medailu získal Michal Kuvik tiež z ŠKP Štrbské Pleso. Kategória B bola z hľadiska víťazných umiestnení výhradnou záležitosťou klubu LMK Hybe. Všetky tri priečky totiž obsadili pretekári z jej jadra, menovite Daniel Filo, Pavol Králik a Juraj Vavrúš.

Zaujímavosťou ďalšej kategórie B1 bola účasť prezidenta WSA pána Bernda Keusemanna. Jeho pretekársky výkon síce nebol úchvatný, ale pán prezident sa pretekov ani nezúčastnil s nejakým cieľom zvíťaziť. Jeho účasť na celom podujatí bola každému jasná. Jednoducho prišiel morálne podporiť usporiadateľov, s ktorými sa tak nevkusne zahrala najprv matička Príroda a neskôr odporná úradná mašinéria. Zo začiatku mal obavy, že toto náhradné a hlavne narýchlo uskutočnené podujatie sa skončí fiaskom, ale nakoniec jeho tvár pri odchode domov prezrádzala, že ho Slovensko nesklamalo.
"Som rád, že sme sa nakoniec predsa len mohli stretnúť na dráhe. Síce v nezvyčajnom termíne a na pretekoch, ktoré sa pripravovali naozaj nie za 5 minút dvanásť, ale za minútu dvanásť... Napriek tomu som presvedčený, že to bolo podujatie pripravené na úrovni, v rámci možností a časovej tiesne. Málokto by to zvládol v takom krátkom časovom termíne lepšie. Vlastne málokto by sa na niečo také odhodlal. Nikto už neveril, že ešte nejaké preteky budú a predsa boli. A neboli to veru hocijaké preteky."

V kategórii B1 zvíťazil Maroš Litvaj z Donly ŠK Donovaly pred Martinom Packom (Huscherclub HE) a Martinom Cunom (Donly ŠK Donovaly). Už spomínaná "cé jednička", ktorú vyhral poľský pretekár bola vecou zahraničných účastníkov. Druhú a tretiu priečku obsadili Maďari Hering Tamás a Köffer Lajos. No a v poslednej kategórii C2 bol najúspešnejší Marián Žigraj (Nitriansky ŠK) pred Marcelom Majcherom z toho istého klubu a Miroslavom Pažurom z LMK Hybe.
Osobne by som sa strašne rád vyjadril ku každému pretekárovi, pretože si všetci zaslúžia uznanie, ale z veľmi dobre známych priestorových dôvodov to nie je možné. V skratke ale musím vzdať hold každému z nich, pretože kto sa pustí na tak náročnú trať a za takého nepriaznivého počasia, ktoré sa v nedeľu nieslo až na hranici únosnosti, má v sebe istú dávku odvahy. Tá je veru popri kondícii druhou neodmysliteľnou súčasťou psích záprahov. Aj tu človek ukázal, čoho je schopný, že dokáže v súlade so psami dosiahnuť vytúženého cieľa. Síce ho to vyčerpá, čo bolo počas záverečného vyhodnotenie evidentné na každom, ale na tú únavu v tých krásnych momentoch myslí iba málokto. Keď už raz stojíte na tých saniach a vaši psy sa namáhajú vo vašom záujme, niet ani času sa zaoberať s nejakou vyčerpanosťou.
Nemyslel na ňu samozrejme ani riaditeľ pretekov Marek Harvan, ktorý bol v neustálom pohybe a vždy tam, kde ho bolo treba. Až som mal pocit, že tých Marekov je tu hneď niekoľko. Zaiste to boli pre neho dni bez chvíle oddychu, ale nakoľko som videl zdatnosť celého organizačného tímu, nemyslím si, že musel riešiť nejaké náhle krízové situácie. Svoj známy vynikajúci usporiadateľský kumšt dokázal už len tým, že všade dosadil ľudí, ktorí si plnili zverené úlohy maximálne.
Zabudnúť neslobodno na záverečné vyhodnotenie, nesúce sa v duchu priateľstva. Atmosférou celé odovzdávanie cien pripomínalo stretnutie jednej veľkej rodiny. Prijateľné žartíky na adresu víťazov, smiech, debaty o trati a všetkom možnom... Strhané tváre od fyzickej námahy patriace ľuďom, ktorí si nepripúšťajú, že by niečo nezvládli. Oni si na nič nesťažovali, usporiadatelia sa zbytočne ospravedlňovali za náhradné riešenie celých Majstrovstiev Európy (aj keď v skutočnosti za nič nemôžu) a Martinské Hole zažili niečo zvláštne... Citujúc slová tamojších ľudí, ktorí už roky pracujú na zveľaďovaní celého areálu:
"Takýchto podujatí by sme tu potrebovali viacej a častejšie."
Ktovie, možno sa Martinské Hole stanú stálym dejiskom ďalšieho veľkolepého podujatia psích záprahov. Ale to už vlastne predbieham niečo, o čom vlastne ani nie som kompetentný rozhodovať.

 

<< späť