MAJSTROVSTVÁ SVETA V STOPÁCH

Peter Suchý - Majster sveta

Máme Majstra sveta. Konečne po dlhej dobe nežičlivosti osudu a aj rozhodcov sa nám podarilo pokoriť svetovú špičku stopárov a vyhrať v tejto najťažšej disciplíne, akou stopa je.


V dňoch 30. 4. – 2. 5. 2004 sa konali v nemeckom Jassene Majstrovstvá sveta v stopách. Ako viete, v tomto roku sa nekonalo druhé kvalifikačné kolo a na Majstrovstvá postúpil druhý Jozef Baláž so sučkou nemeckého ovčiaka Elina Obelisk. Ich náhradník bol Michal Procházka s belgickým ovčiakom Bostonom Lufty, ktorý v minulom roku skončil na vynikajúcom 3. mieste. Slovenskú kynológiu reprezentoval ako rozhodca Igor Lengvarský. Pred samotným odchodom sme mali sústredenie vo Vranove nad Topľou, kde sa doťahovali nepresnosti, na ktorých sa podpísala aj dlhšia zima.
Odchod na miesto diania bol v utorok ráno. Príchod bol v ten istý deň o 18.00 hodine, kedy nás privítal p. Wolf, hlavný organizátor. Ubytovali sme sa v penzióne Pátka, ktorý nám zabezpečil p. MVDr. Pavol Marton, za čo by som sa mu chcel poďakovať. V stredu ráno po pridelení tréningových plôch sme začali s tréningom. Terény počas celých majstrovstiev boli vysoké a v niektorých prípadoch nebolo vidieť psa na stope. Na prvej tréningovej stope obe sučky predviedli, že nemajú problém stopovať a označovať predmety vo vysokej ozimine. Večer sme boli pozvaní p. Wolfom na grilovačku a pri dobrej muzike sme sa spolu s českou výpravou zabávali až do neskorej noci. Vo štvrtok ráno sme sučkám našľapali ešte stopy v tvare L a ukončili tréning. V ten istý deň bola prezentácia, kde sa prezentovalo 28 psovodov zo 16 krajín. Vo večerných hodinách vedúci družstiev losovali poradie krajín. Súťažiaci losovali poradie stôp, ako aj skupiny. Skupinu A posudzoval Igor Lengvarský a skupinu B Heinrich Weisdorfer z Rakúska. My sme losovali ako 12. v poradí, Peter vylosoval stopu v prvej sobotňajšej skupine a druhú v poslednej nedeľnej skupine. Jožo vytiahol piatok a sobotu poslednú skupinu. V piatok v poslednej skupine si ako poslednú stopu dňa vylosoval Jožko, ktorú mu posudzoval rozhodca Igor Lengvarský. Elina neoznačila identifikačný predmet, ale hneď vyrazila na stopu. Prvý úsek bol v poriadku, ako aj označený predmet. Menšie overenie bolo na prvom lome. Tak isto na druhom lome. Ďalšia práca sučky bola pekná, avšak prišlo prvé kríženie na štvrtom úseku, kde sa Elina vybrala po stope šľapača, ktorý stopu prekrížil a rozhodca Igor Lengvarský musel prácu dvojice ukončiť, obdržali sme 52 bodov.
Večer nás privítal na radnici starosta mestečka p. Dietmar Brettschneider. V sobotu ráno v prvej skupine nastúpil Peter s Afrou. Stopa tejto dvojice bola veľmi pekne vypracovaná s malým overením na úseku a jednom lome s perfektnými predmetmi, ktoré aj rakúsky rozhodca vyzdvihol a ohodnotil ich 98 bodmi. Po obede na svoju druhú stopu nastúpil Jožo trochu sklamaný z predchádzajúcej, ale nie so zvesenou hlavou. Elina na stopu vyštartovala pekne s malým overením na úseku, kde našla prvý predmet. Prvý lom tiež nebol čistý. Ďalšia práca už bola celkom pekná aj kríženia boli perfektne vypracované. Po ukončení stopy jej rozhodca ešte vytkol istejšiu prácu, ale celkovo pochválil tempo a prácu pri predmetoch, čo im vynieslo 96 bodov. Vo večerných hodinách bol spoločenský večer s pekným programom. Každý bol zvedavý na poslednú skupinu, v ktorej bol Peter s 98 bodmi a reprezentant Ruska, Slovinska a Nemecka s 96 bodmi.. V nedeľu po stope reprezentanta Nemecka, ktorému spievali víťaznú pesničku od Queenu, nastúpil Peter s Afrou. O tejto stope môžem len toľko napísať, že dvojica sa zastavila pri predmetoch a na konci stopy. Nikto nemohol ani krivého slova povedať na verdikt nášho rozhodcu a každý už vedel, že Peter Suchý s Afrou Obadové očko je Majster sveta pre rok 2004. Po stope sme mali veľkú radosť, lebo po rokoch neprajnosti nielen v stopách, ale aj MS WUSV 94. a 95. roku si vezieme domov najcennejší titul. Po stope každý Petrovi gratuloval a nakoniec mu aj reprezentant Nemecka, ktorý skončil na 2. mieste, zaspieval tú pieseň, ktorú mu spievali iní. Vyhodnotenie celých majstrovstiev bolo na námestí mestečka Jessen, na ktorom znela Slovenská hymna a viala slovenská zástava. Návrat na Slovensko bol radostný a pri príchode sme sa zastavili v Banskej Bystrici, kde nás v kancelárii ZŠK privítali predstavitelia našej kynológie.
Na záver by som chcel poďakovať všetkým, ktorí sa na tomto úspechu podieľali, organizátorom kvalifikačných pretekov, šľapačom, rozhodcom, ale aj p. Jánovi Tóthovi a firme Z POLYTANU SK, ktorý nám ušil veľmi pekné reprezentačné vetrovky, ktoré nám závidel každý účastník majstrovstiev. Tiež by som chcel pozvať na kvalifikačné preteky viacej psovodov, ktorí majú šancu prebojovať sa na majstrovstvá do Slovinska, kde priamy postup má Majster sveta Peter Suchý + dvojica, ktorá postúpi.

Peter Lengvarský

<< späť