Medzinárodná súťaž CACIT

Memoriál Jaroslava Lisoňa

V malebnom mestečku Kežmarok, ktoré leží tesne pod Vysokými Tatrami sa konali tradičné "medzinárodné preteky". Súťažilo sa podľa IPO3 - so zadávaním titulu CACIT a podľa SVV1 a IPO1. Svoje sily si prišlo zmerať 40 súťažiacich. Zo zahraničných účastníkov sa bohužiaľ dostavili len 2 z Českej republiky, pretekári z Poľska sa na poslednú chvíľu ospravedlnili.

Preteky začali v piatok losovaním v klubovni miestného veľmi pekného cvičiska. V tomto areáli sa konala celá akcia, priestranné cvičisko pripomínajúce ihrisko (bola tam aj bránka), pekná klubovňa, bar a to všetko pod slnkom osvietenými vrcholkami Tatier. V sobotu ráno začínali "trojky" stopami, ostatné dve kategórie mali poslušnosť a obranu. V nedeľu kategória IPO3 pokračovala poslušnosťou a obranou a IPO1 a SVV1 dokončili svoje pretekanie stopami.
Stopy IPO3 boli položené neďaleko Kežmarku v kopcovitom teréne. Posudzoval ich zahraničný rozhodca pán Vojko Kosem zo Slovinska. Silný vietor, zvlášť vo vyšších polohách, psom stopovanie trocha sťažil. Najlepšiu stopu predviedla Niké Egidius vedená pánom Sudimákom. Pracovala pokojne, so záujmom, rozhodca vytýkal vypracovanie lomov s vyšším nosom. Získala 95 bodov. Druhá najlepšia stopa bola ohodnotená 94 bodmi a získal ju český pes Doksy Bady-Ron. Aj on pracoval isto, s nízkym nosom, chyby na predmetoch a pochvala psa psovodom pri práci na stope znamenali stratu bodov. Celkem 5x nad 90 bodov: Anet Ircha - 92 (neskôr skončila na treťom mieste), Elina Černý obelisk, York Anrebri - 92 bodov (neskôr na 4 mieste). Naopak - 3 psy stopu nedokončili a 5x menej ako 80 bodov. V kategórii IPO1 stopy posudzoval R. Danek. Najviac bodov zadal psovi Aron Gál-Mark 97 bodov. V SVV1 získala najviac bodov od rozhodcu J. Štaudingera (posudzoval celú kategóriu SVV1) Juta Egidius - 94 bodov.


Najlepší v IPO3


Víťazi v IPO1

Poslušnosť, kategóriu najvyššiu, posudzoval pán Milan Sobolič. Pohár za najlepšiu poslušnosť obdržal Doksy Bady-Ron, za radostnú a presnú prácu získal 94 bodov. Vážnejšou chybou bolo len snáď odloženie za pochodu v sede, kde pes zostal stať. Rovnako bodov - 94 získal slovenský pes Bert Junák, ktorý rovnako vynikal radosťou z práce a peknou ovládatelnosťou. V ostatných dvoch kategóriách boli poslušnosti na nižšej úrovni, v IPO1 získal najviac 84 bodov Gymor Campo a Ares Tatry, posudzoval pán Josef Klíma. V SVV1 najviac obdržal Bak bez PP - 94 a Hela Nisa Bonn - 92 bodov.
Obrany sú na všetkých akciách zlatým klincom programu. V trojkách dominoval Bert Junák - 95 bodov, malinois Anet Ircha obdržal 94 bodov. Celkom len 4x nad 90 bodov. Vo väčšine prípadov chýbala psom predovšetkým plnosť zákusov a úplna ovládateľnosť. Posudzoval niekoľkonásobný účastník majstrovstiev sveta pán Peter Lengvarský. V ostatných kategóriách bola situácia ako všade inde v jednotkách. Niektoré výkony pekné, niektorí psi nesplnili limit pre zapísanie skúšky. V SVV1 bola 94 bodmi ohodnotená Jutta Egidius, 93 bodov si odniesol Bonco Schwarzov dvor. V IPO1 jednoznačne najlepšiu obranu predviedol malinois Gymor Campo - 99,5 bodů, ktorý svoje kvality predviedol okrem iného i tohto roku v
o Vrbovom.
Záverom patrí poďakovanie usporiadateľom, ktorí sa o svojich hostí starali ako najlepšie vedeli, priateľská atmosféra urobila z tejto akcie veľmi pekné preteky.
Víťazom IPO3 sa stal J. Sudimák - NIKE Egidius s počtom bodov 277. Druhé miesto obsadila R. Angelovová - DOKSY Bady-Ron, 275 bodov. Bronz si odniesla I. Pelegrínová - ANET Ircha, 270 bodov. V IPO1 zvíťazil J. Dírer-Gymor Campo, 272,5 bodov. V SVV1 na najvyššom stupni stál M. Bíl - Jutta Egidius, 270 bodov.

Renata Angelovová

 

<< späť