SLOVESNKO MÁ NOVÚ MISS v tomto roku:
OPÄŤ JE TO LAKATOŠOVÁ!!!

Nazdar, opäť po dlhšom čase Vás zdraví Sysa Čiefová-Fajdová. Tento mesiac Vám ponúkam niečo, resp. niekoho, kto zaručene pohladí Váš zrak. Je dlhonohá, štíhla s bohatou hrivou, dokonalým úsmevom a pohľadom. Pre inteligenta je to asi málo, chýba charakteristika iných hodnôt... takže pripájam. Vysokoškolský diplom má v hlave a takmer aj v ruke. A je miss... zvláštne. Naša posledná federálna miss, naša najúspešnejšia miss, štvrtá na Miss Universe v roku 1994. Dokonalé spojenie: krása a inteligencia. To je Silvia Lakatošová. Má to však jeden háčik: je tu ešte jedna Lakatošová, ešte jedna pani dokonalá, ale málo medializovaná. Podľa fotiek sa zdá, že aj keď má absolútnu premiéru, je to profíčka a pred objektívom sa cíti ako doma. Kynológovia a kynologičky, predstavujem Vám RIU LAKATOŠOVÚ.

Spojenie pekné šaty a modelka nie je ničím zvláštne. Spojenie pekný a dobre oblečený pes, to už má čosi do seba. Na Slovensku to až také bežné nie je...
Môj názor je taký, že pes má byť oblečený v tom, v čom je. Naša Ria je ratlík a typické pre týchto psov je trasenie, čo si ako prvé všimla moja mamina ešte v čase, keď sme mali našu prvú Riušku. Pri tejto druhej sa rozhodla, že nič nenechá na náhodu, a uštrikovala jej kabátik na suchý zips, ktorý nosí v zime. Ale pred takými 3 - 4 rokmi prišla mamina domov, a len tak, akoby nič, prehodila: vnúčatá nemám, tak som kúpila psovi niečo na oblečenie. Musím priznať, že bolo celkom pekné, jedno tigrované a druhé kombinácia červenej a čiernej. Stálo to asi 800,- Sk, ale naša súčasná Ria, aj keď sa vonku poriadne trasie, nechce nosiť žiadne oblečenie. Miluje totiž sneh.

Stále spomínaš prvú Riu...
Náš prvý pes bol nápad sestry a môjho ocina, mama a ja sme boli proti, v tom období som ešte tancovala v Lúčnici a nikdy som nebola doma. Aj tak nás prehlasovali a raz, keď som prišla domov, myslím, že zo zájazdu, všetci na mňa podozrivo pozerali. Tak si v duchu hovorím: "Ejha, niečo sa deje!" Vyzerala ako malý zajačik a každé dve hodiny sme ju prikrmovali injekčnou striekačkou, pretože skoro prišla o mamu. Nakoniec všetko dobre dopadlo, členom našej domácnosti bola 11 rokov, a to sa nezabúda. Ťažko sme sa spamätávali z jej straty, lepšie povedané, nikomu z nás sa to nepodarilo. Celé tri dni som obvolávala celé Slovensko a hľadala Riuškinu kópiu a nakoniec sa to aj podarilo.

Výzorom sa druhá Ria podobá na prvú, povahovo to vraj tak byť nemusí.
Celá rodina sme si sľubovali, že ich porovnávať nikdy nebudeme. Najzreteľ-nejšiu zmenu vidieť na mojom otcovi: čo nedovolil tej prvej, má povolené tá druhá. Voláme ju Ria osobnosť, je si vedomá, že do našej rodiny prišla v čase obrovského smútku. A tak, kým v iných rodinách platí, že pes sa podriaďuje chodu domácnosti, u nás je to presne naopak. Naša rodina všetko podriaďuje Riuške.

Ria je malá, hravá, priam zvádza k tomu, aby ju človek nosil na rukách...
Poznáš z vlastnej skúsenosti ten smutný psí pohľad, keď sedíte pri stole a nič z neho nepadá? Poznám - a veľmi dobre. No, tak vidíš. Ja som v tomto smere absolútne bezcitná a Ria to dobre vie. Nikdy nič z ľudského jedla nedám. Dokonca to vadí aj mojim rodičom, vraj nemám byť na ňu taká prísna. Ale v tomto som.

Možno Ti to Ria niekedy "nenápadko" vráti...
Myslíš to, že mi nedá "okoštovať" svoje granule? To som celkom nemyslela, ale Ria určite niečo vymyslí. Už vymyslela, opláca mi to šminkami, ktoré rada "konzumuje". Okrem toho priam neznáša, keď prídem a obídem ju bez pohladkania. Môžem byť akokoľvek unavená, na jemné poškrabkanie si čas jednoducho musím nájsť. Myslím, že to odkukala od nás, pre mňa je úplne normálne dať rodičom pred spaním pusu.

Ria nie je jediným zvieraťom vo vašej domácnosti, neviem si pri tom všetkom, čo si mi o nej povedala, predstaviť, ako v jej blízkosti môže fungovať mačka...
Súhra medzi nimi je dokonalá majú dohovorené signály, ak mi chcú niečo vyparatiť, spôsob si nájdu. Ich obľúbenou hračkou je moje spodné prádlo, ak sa im dvom dostanú do pazúrov moje nohavičky, je takmer isté, že ich už nikdy neuvidím. Nedávno Riu očarila vôňa peňazí, nechali sme na stole 4 tisíc korún, a kým ich mama stihla odložiť, dve tisícky boli v ťahu. Potrhané na márne kúsky. Je to taká malá zlodejka, stále potrebuje byť stredobodom pozornosti. Ak sa tak nestane, potrestá nás.

Ako?
Jednoducho sa vyciká v kúpeľni a myslí si - UPRATUJTE.

Takže Ria zlodejka Vás už nemôže ničím prekvapiť...
Mýliš sa, podarilo sa jej to. V týchto dňoch nastalo u nej obdobie olizovania. To znamená, že konečne prestala hrýzť, a aj keď, ako som už povedala, nechceme porovnávať, predsa sme si len povedali: Konečne je taká, ako prvá Riuška.

Každý psíčkar si prežije so svojím miláčikom to svoje, ja tomu hovorím, že ide z kože vyskočiť.
Jasné, že aj ja som už niečo podobné zažila, ale nie preto, že by bola Ria chorá, ale stratila sa. Naši odišli za mojou sestrou do Amsterdamu a zverili mi ju do rúk. Náš sused vtedy prerábal kuchyňu a veľmi som ju chcela vidieť. A tak sme sa s Riou (tou prvou) vybrali na návštevu. Nezdržali sme sa dlho, aspoň teda ja nie, vrátila som sa domov a Rii nikde. Kričím, plačem, nikde nič. Ako som tak sedela na schodoch, úplne bezradná, začula som také jemné škrabkanie. V tej sekunde bolo všetko jasné, Riu sme zamkli u spomínaného suseda. A tak sa pekne z Bratislavy vrátil späť, aby ju vyslobodil. Nebola vôbec vyľakaná, nezanechala za sebou žiadne stopy, len na posteli bola vyhĺbená taká jemná jamka. Ria tam spinkala.

Očakávala som, že miss bude chodiť prinajmenšom s takým veľkým psom, ako je ona sama. Predsa len to na našich uliciach nie je veľmi bezpečné...
Mať vlastného psa nie je také jednoduché, ako sa možno zdá. Aj keby som mala vlastnú domácnosť, pes by bol vždy vnútri. Túžim po psovi, ktorého naši volajú radiátor - je to anglický chrt. Všetci si zo mňa uťahujú, že chrt je v hlúposti tretí odspodu. Môj názor poznáš: ako si ho vychováš, taký bude.

Neviem ako Ty, ale ja tu vidím istú súvislosť...
Áno... akú? Neuraz sa, ale vidím to tak, že chudá miss chce chudého psa. Tak na tom asi naozaj niečo je, každý má svoj vkus, a ten ho nepochybne ovplyvňuje aj pri výbere psa. A možno aj pri výbere zvierat ako takých. Ja by som nemohla mať rybičky, lebo to by určite nedopadlo dobre. Druhým extrémom je írsky vlkodav. Je veľký, škaredý, ale čo je najdôležitejšie - miluje deti a to mi imponuje.

Vieš si predstaviť, že by Ťa nejaký pes tak inšpiroval, že by si navrhla kolekciu modelov?
Zasa spomeniem chrta. Milujem chrtie preteky, a keby som ho mala, určite by som si navrhla nejaký pekný kostým, aby sme k sebe ladili... keby sme už na tie preteky išli. Chrt na mňa pôsobí tak vznešene a elegantne. Je ako polomodelka... aj on musí neustále držať diétu, presne ako ja. Keby pribral, už by to nebol chrt, už by nebol taký elegantný.

Mala by si dať bodku za našim "kecaním", vždy sa hostia pozdravujú s čitateľmi, neporuš mi túto tradíciu...
Ale poruším... Ja som veľmi rada, že niečo také, ako tento časopis, vôbec existuje. Máme s mamou taký sen. Mať útulok, chodiť po meste a zbierať psíkov, ktorí nemajú svoj domov. Ale to až vtedy, keď bude mama na dôchodku. Vzťah človeka a psa, to je niečo krásne. Ak má človek rád psa, je to signál, že aj on je dobrý. Pes je vždy pri tebe, keď si naštvaná, rozptýli Ťa, pomôže. Moja rodina by bez psa nikdy nemohla existovať. Jednoducho si to neviem predstaviť.

Dúfam, že sa Vám, milí moji, páči naša nová miss. Myslím, že sa tejto funkcie zhostí naozaj super, je pripravená cestovať a robiť všetko to, čo sa od nej očakáva. Pas má vystavený na meno RIA LAKATOŠOVÁ.
Tak nazdar o mesiac,

Vaša Sysa

P. S. Obyčajne nebývam taká nasr...á, ako na tej fotke. Ešte to vydržte, pokúsim sa s tým niečo urobiť.

 

<< späť