Kučeravosrstý retriever

 

najstaršie plemeno retrievera

 

Labrador po ňom zdedil vysokú inteligenciu, zlatý retriever rozvahu, chesapeak osobnosť a pokojný výraz, nova scotia duck tolling retriever učenlivosť a vytrvalosť a flat coated retriever eleganciu a lásku k pánovi. Aj takto nájdete charakterizovaného kučeravosrstého retrievera v publikáciách a na internete. Predovšetkým však treba povedať, že je to pes aristokrat, a prekypuje láskou k svojej rodine. Na rozdiel od iných plemien sa nikdy nepodarí získať si ho v pokročilom veku. To je dôvod, prečo si (našťastie) chovatelia tohto plemena psov nikdy nepožičiavali a nepredávali ich kvôli chybám krásy. Na tomto plemene sa dá najlepšie vidieť, ako pes psychicky trpí pri zmene majiteľa... Pri tom má veľmi kľudnú až flegmatickú povahu a je nevtieravo spoločenský.

 


BEYONCE You're The Inspiration -aport pernatej  vo veku 7 týždňov

História

Veľkú rolu pri šľachtení poľovných psov zohrali v minulosti spôsoby lovu. Zbrane sa modernizovali, a tak vznikali nové nároky na poľovné plemená psov. Čo najrýchlejšie a najsamostatnejšie vyhľadať a strelenú zver priniesť bez poškodenia. Práve na túto prácu boli vyšľachtené retrievre (z angl. retrieve - prinášať). Ako úplne prvý bol vyšľachtený Curly Coated Retriever - kučeravosrstý retriever. Mnoho autorov, ktorí napísali čosi o tomto neznámom plemene psa, sa zhodli na predpoklade, že kučeravosrstý retriever je príbuzný írskeho vodného španiela. Či to tak je, nevieme, ale všetko nasvedčuje tomu, že ľudia, ktorí sa zaujímali o tento typ poľovného sliediča, sa nemýlili. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že kučeravosrstý retriever máva podobne ako írsky vodný španiel často šticu nad zadnou časťou lebky, i keď štandard požaduje na hlave hladkú srsť. Ďalej je tu ešte fakt, že obe tieto plemená často strácajú srsť na špici chvosta.

Aj podľa Vero Schawa mal kučeravosrstý retriever s írskym vodným španielom spoločného predka, a to vodného psa, ktorý mohol byť rovnako aj predkom dnešných pudlov, pretože bol na neho veľmi podobný. Vero Schaw však aj uviedol, že bude sotva niekedy presne známe, kto bol komu predchodca.

Ďalší autor Richard Strebel vyslovil hypotézu, že curly coated retriever vznikol krížením novofundlandských psov s írskymi vodnými španielmi. Nie je celkom isté, či neskôr došlo aj ku kríženiu s poitrami a setrami. Osrstenie kučeravosrstého retrievera by malo byť dôkazom svedčiacim proti tomuto tvrdeniu, ale nič nie je nemožné.

V roku 1800 sa kučeravosrstý retriever spomína prvý raz. O päťdesiat rokov na to, teda v 1850, bolo uznané ako

samostatné plemeno a už v roku 1860 sa prvýkrát vystavovali predstavitelia plemena na prehliadke. Toho času sa v grófstve Lancashire objavovalo veľké množstvo kučeravosrstých retrieverov. Medzi najznámejších predstaviteľov tohoto plemena patril "TRUE" vo vlastníctve Dr. Morrissa. Jeho chovateľom bol údajne jeden pytliak. "TRUE" dosahoval na výstavách obrovské úspechy a často ním pripúšťali sučky. Klub chovateľov kučeravosrstého retrievera bol založený roku 1890 spolu s prvým štandardom. Ten sa takmer bez zmien používa dodnes. Napriek tomu, že je to najstaršie plemeno z retrieverov, dodnes nemá veľa priaznivcov.

Ako sa to všetko začalo u nás....

Na úvod musím podotknúť, že chov tohoto plemena na Slovensku je ešte v plienkach. Bohužial málo ľudí vie o tom, že takýto pes vôbec existuje alebo aké sú prednosti tohto psa. História chovu tohto plemena na Slovensku sa úzko spája s Českou republikou. Napriek tomu, že do ČR bol prvý predstaviteľ plemena privezený oveľa skôr, na Slovensku máme zatiaľ prevahu kučeravosrtých retrieverov z tejto krajiny.

V roku 1992 sa podarilo importovať dvoch nepríbuzných jedincov do Čiech do chovateľských staníc z Vlčích luk a z Vlčí stepi. Boli to čierni jedinci z Dánska od pána Poulsena, suka Dancurl's Cleopatra a pes Dancurl's Black Bandit. Roku 1994 sa Cleopatre z krytia vo Francúzsku narodilo 8 potomkov so psom Darelyn Zephyr. Bol to prvý vrh tohoto plemena v ČR. Tento vrh sa nepodaril podľa predstáv. Medzi súrodencami boli značné rozdiely, a tak bola Cleopatra v roku 1995 nakrytá psom Dancurl's Black Bandit (v tom čase už ICH). Rovnako to bolo aj v rokoch 1996, 97, 98 a 99. Z týchto spojení pochádza mnoho šampiónov a kvalitných chovných psov. Spomeniem hlavne suku z vrhu "E" z roku 1997 - Eli z Vlčích Luk.

V roku 1998 boli importovaní ďalší dvaja jedinci - pes Orlando Curl of Fundy Bay's Naid a čokoládová suka Fanto Heimen's Bouvet Excellence. Eli bola nakrytá Orlandom a narodil sa jej prvý vrh, z ktorého bola na Slovensko privezená sučka čiernej farby Megi z Ledenickch zahrad. O rok neskôr, v roku 2001, bola privezená sučka z opakovaného spojenia Orina a pes Tardy z Vlčích luk po Black Banditovi a Excellence. Všetci traja sú chovní.


BUBBLE GUM You're The Inspiration vo veku 3 týždne


BUBBLE GUM You're The Inspiration

 

Pri pátraní po prvých troch kučeravosrtých retrieverov na Slovensku sme zistili, že dvaja boli privezení ako rodinní psi bez akéhokoľvek úmyslu uchovniť ich, a tretí bol privezený ako skúšobný pes do Únie nevidiacich a slabozrakých, ale pre jeho vlastnosti psa silne naviazaného na jednu rodinu sa ako vodiaci pes neosvečil. Megi sa stala junioršampiónka a šampiónka Slovenska, HD A a v roku 2003 bola nakrytá s príbuzným psom Grand Ch Tardym z Vlčích luk. (HD B/C). Narodili sa tri šteniatka - prvý vrh v Slovenskej republike, a to dve sučky (hnedá + čierna) a jeden hnedý psík. Bohužial, ani jeden sa dodnes nezúčastnil ani jednej výstavy. V tom istom roku majiteľ Tardyho pán Balog doviezol kvalitného psa z Ruska - Grandšampióna Beselfolk Alkamen, úplne nepríbuzného pre suky nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, z kvalitnej fínskej línie Caballus. Obaja jeho rodičia sú import z Fínska. Alkamen má HD a ED 0/0. V poradí jedenásta kučeravosrstá retrieverka bola sučka privezená z Čiech. Nedávno sme sa však dozvedeli smutnú správu, že bola utratená kvôli zdravotnému stavu, ktorý sa stále zhoršoval, v tomto prípade to bola nevyliečitelná rakovina.

Najúspešnejším jedincom plemena v ČR a SR je sučka Orina z Ledenických zahrad. Okrem množstva šampionátov a víťazstiev sa stala aj Európskou víťazkou 2005 ako prvý a zatiaľ jediný retriever zo SR. Patrí k najúspešnejším curly coated retrieverom tejto doby. V roku 2006 bola nakrytá fínskym mladým čokoládovým psom Caballus Urquell, ktorý je šampiónom Švédska, Nemecka a Poľska. Narodili sa jej tri čierne sučky v chovateľskej stanici You're The Inspiration majiteľky Z. Merašickej. Beyonce, Baby Boom a Bubble Gum sa budú zúčastňovať výstav a dúfame, že aktívne zasiahnu aj do chovu...

Kučeravosrstý retriever sa v poľovníctve používa na prinášanie kačíc z vody. Nie je to však jeho jediné využitie. Vôbec nezaostáva za inými plemenami ani pri poľovačkách na inú zver. Z dostupných zdrojov sme zistili, že v minulosti patrilo toto plemeno k svorke psov u najbohatších poľovníkov. Na poľovačky na kačice ich využívali panovníci a šľachta. Boli znakom moci a bohatstva. Sú veľmi vyrovnaní, inteligentní, chápaví a mimoriadne samostatní. Na Novom Zélande sú najobľúbenejším poľovným plemenom dodnes. Niet sa čomu čudovať, pretože na pobyt vo vode je prispôsobená aj ich srsť. Keďže je kučeravá, voda po nej doslova stečie a srsť zostane po chvíli úplne suchá. Na rozdiel od iných retrieverov je toto veľká výhoda najmä v chladnejšom počasí. Srsť kučeravosrstéhého retrievera sa nemusí česať, pretože má samočistiaci charakter. Prach a nečistoty sa cez kučery len ťažko dostanú na kožu a minimálne pĺzne.. Srsť sa môže strihať, nesmie byť však príliš krátka, musí byť zachovaný jej kučeravý charakter. Spravidla platí, že pes má hustejšiu a dlhšiu srsť ako suka. Nie je to však pravidlo. Kučery ale u oboch pohlaví musia byť zcelené, nie krepovité.

Okrem iného sa "kučerkovia" tešia v USA veľkému záujmu v agility. Sú atletickej postavy a ľahké telo ich priam predurčuje na tento šport využívajúc aj to, že sú veľmi hraví. Okrem toho dokážu za majiteľom bežať o dušu, pretože sú silne fixovaní na jednu rodinu, prípadne osobu. Novou zábavou pre majiteľov tohto plemena je aj coursing. Aj tu je výhoda atletická postava.

Napriek tomu, že toto plemeno sa neteší u nás veľkému záujmu, pričom v susednej Českej republike ich už počítajú na stovky, veríme, že pre jeho nezvyčajný vzhľad, všestrannosť a milujúcu povahu si nájde priaznivcov aj u nás.

Katarína Merašická a Dominika Šusterová

<<< späť