Kožné problémy bulteriéra
a iných hladkosrstých plemien

Nasledovný príspevok je z hľadiska obsahu a zamerania Kynologickej revue istou výnimkou. Určite ste si totiž všimli, že sme sa dlhodobo bránili akýmkoľvek negatívnym príspevkom ohľadne chovu a zdravia psov a bolo naším nepísaným zákonom takéto veci nepublikovať. Nakoniec sme ale dospeli v súvislosti s týmto článkom k záveru, že aj keď jeho obrazová časť prináša isté nechutné veci, predsa len bude v mnohom prínosom. Hlavne pre chovateľov tých plemien, o ktorých tento príspevok pojednáva. Predovšetkým pomôže včas rozpoznať zmenu v zdravotnom stave psa a urýchli presné určenie niektorých problémov, ktoré žiaľ, môžu kedykoľvek nastať. Nehovoriac o tom, že o svoje poznatky a skúsenosti sa s vami teraz podelí ozajstný odborník, ktorým autorka článku nepochybne je.

Už 15 rokov som chovateľkou anglických bulteriérov. 12 rokov sa venujem veterinárnej praxi a 10 rokov alternatívnym metódam liečenia. Táto trojkombinácia zákonite spôsobila, že najväčšie zastúpenie v mojej ordinácii majú bulteriéry. Prichádzajú nielen z celých Čiech, ale aj zo Slovenska a taktiež Rakúska. Takmer všetci títo psíkovia majú za sebou viacmesačnú, ba až viacročnú liečbu klasickou medicínou. Homeopatia je asi poslednou nádejou ich majiteľov.
Prevažnú väčšinu prípadov tvoria kožné problémy, menšie zastúpenie majú gynekologické, ladvinové a pohybové... Nakoľko chovatelia pred návštevou mojej ordinácie absolvovali so svojimi psami sériu vyšetrení kože aj krvi, dlhodobé liečby pomocou antibiotík, prípadne kortikoidmi, nehodlám tieto liečebné postupy bližšie približovať, pretože by som tým iba opakovala známe záležitosti. Teda známe tomu, kto ich podstúpil.
Odhliadnuc od toho, že som liečiteľkou, som aj lekárkou, takže v istých prípadoch sa antibiotikám pri protizápalovej liečbe nevyhýbam. Koniec koncov si však myslím, že pokiaľ dýchame vzduch a konzumujeme potraviny, vpúšťame do tela aj hromadu chemických látok. Prečo ich teda dodávať organizmu aj v podobe liekov?
Príčiny kožných chorôb sú rôzne. Napríklad nevhodná strava a s tým súvisiaci deficit istých látok (jedine chudé postné mäso postráda nenasýtené mastné kyseliny obsiahnuté v živočíšnych tukoch – v granulách zasa nie je dostatok zinku pre bulteriérov...), vystavovanie sa madmernému množstvu parazitov atď.
Správne živený a uložený pes, ktorý má v poriadku imunitný systém, je zdravý. Lenže takýto pes už dnes žiaľ takmer nejestvuje. Preťažený imunitný systém následne reaguje neadekvátne na každú malú príčinu.

Väčšina kolegov hľadá najprv alergiu na potravu, potom demodikózu... Moje skúsenosti sú však nasledovné. Najviac alergií súvisí s roztočami Dravčíka, Cheyletielu. Predisponovanými rasami sú yorkshirskí teriéri a americkí kokeršpanieli, ale bulteriéri sú zasa najviac alergickí. Dravčík je mikroskopický parazit, viditeľné sú iba kožné zmeny v podobe múčneho poprašku na koži, malých lupín, prípadne sú badateľné hnidy nakladené tesne nad kožu. Diagnostika sa prevádza hmatom a záchytom na priehľadnú lepiacu pásku. Dravčík je taký rýchly, že zoškrabávaním alebo otlačením o sklo ho nezachytíte. V preparáte vidíte hnidy a rôzne poškodené telá dospelých parazitov. Pokožka psa môže byť zčervenalá a citlivá. Chlpy vypadávajú, srsť je matná a nekvalitná. Pes sa hryzie na celom tele alebo si líže predlaktie (dif.Dg. – lízanie z nudy, zlozvyk, kvasinky).
Za najvhodnejšiu terapiu považujem spot on prípravky s kratšou dobou pôsobenia. Avšak pozor, nie všetky spot on pôsobia na roztoče!
Pokiaľ pes nemá iné ťažkosti, postačí používať spot on 9 mesiacov v roku. Od novembra do konca januára môžeme nechať pauzu. Ak má pes aj iné príznaky kožného ochorenia, osobne ich riešim individuálne.
Kvasinky sú všadeprítomné mikroorganizmy patriace medzi pliesne. Dobre sa im darí vo vlhkom prostredí. Infekcia je spôsobená oslabením organizmu. Na zdravej pokožke nájdete vždy niekoľko kvasiniek. Ochorenie sa prejavuje zvýšenou tvorbou kožného mazu, ktorý je hnedo-červeno-fialového sfarbenia. Koža je zčervenalá až fialová, môžu sa tvoriť aj bolestivé podliatiny, až vredy, z ktorých pri prasknutí vyteká krv s hnisom. Najčastejšie sa objavujú na prstoch alebo medzi prstami, prípadne na miestach, kde je kosť krytá iba kožou (súvisí to s otlakmi) a neraz aj v ušiach. Bulteriér však netrpí náchylnosťou na ušné zápaly. Pokiaľ má otitídu, je percentuálne alergického pôvodu a terapeuticky takmer nezvládateľná. Alopatická terapia: existujú rôzne emulzie, ktoré majú kvasinky v indikácii. Alternatívne metódy: potierať citrónovou alebo octovou vodou a púdrovať kožné léze. Taktiež treba zvýšiť imunitu vnútorne.
Tretím najčastejším problémom je zlatý stafylokok. Tým je nakazená veľká časť celej populácie psov. Ani niekoľkomesačná antibiotická liečba nezničí jeho ložiská v organizme! Klinicky sa prejavuje podobne ako kvasinky, ale podliatiny a vredy sú pre skúsené oko odlišné. A hlavne ich okolie nie je zanesené mazom. Infekcia môže byť aj zmiešaná.
Hromada „pacientov“ má už stafylokoka potvrdeného. Liečbu prevádzam bylinkovými tinktúrami a homeopatikami, ktoré priamo pôsobia na stafylokoka alebo na tvorbu špecifických protilátok. Liečba trvá približné 2 mesiace veľmi intenzívne a následne 2 roky zaberie doliečenie. Klasická liečba vám ponúka kontinuálne podanie antibiotík, ktoré majú vedľajšie účinky na tráviacu sústavu, ľadviny a pečeň. Protizápalové lieky zničia imunitný systém tak, aby nereagoval na nič, teda ani na stafylokoka. Po vysadení alopatickej liečby sa dotknutý pes vráti k pôvodnemu stavu pred liečbou.
Ja vidím základ pre zdravie v nasledovnom: prirodzená strava, mäso, vajcia, tvaroh, uhlohydráty. Kto z vás by sa chcel po celý rok stravovať tuniakom z konzervy, buchtou z vrecúška a popcornom?. Dôležité je pridávať do potravy živočíšny tuk – lyžičku bravčovej masti denne, 1 žltok denne alebo pupalkový olej, ktorý je ideálnym zdrojom nenasýtených mastných kyselín. Tie sa zapájajú do zápalovej chemickej reakcie a takpovediac vytesnia mediátor, ktorý spôsobuje zápal. Takže ten ustupuje vlastne sám od seba už iba pridaním zmieneného oleja do potravy. Ďalej ja striedam aj byliny na zvýšenie imunity (echinacea) a vyčistenie tela (grep, pýr...). Do veku 10 mesiacov podávam kolagen, elastin, chondroitin a glukosami –  neskôr už iba 2 krát týždenne. Ak je v poriadku imunitný systém kože, je dobre ošetrovaná vnútorne, psy sú zdraví.
Zásadne psov nekúpem! Iba pred výstavou a aj to len v krajnom prípade. Takmer vôbec ich „nekefujem“, aj keď to na druhej strane považujem za vhodné. V mojej chovateľskej stanici mám niekoľko šampiónov a dvoch interšampiónov. Sú to psy z mäsa a kostí, teda zdravé jedince vďaka výžive a aplikácii bylín. Tým samozrejme nekončí výpis kožných problémov, ale tu spomenuté sú najčastejšie.

MVDr. Simona Mullerová

 

<< späť