AJ PRE MALÝCH TO NAJVÄČŠIE

 

V seriály o výnimočných krmivách si priblížime niečo pre žalúdky menších psov. Myslíme tým síce na nízkych a nenápadných tvorov, ktorí však v skutočnosti zastávajú z pohľadu využitia významnú úlohu. V ponuke Pedigree sa totiž popri sérii iných kvalitných krmív ani nie tak dávno objavila plnohodnotná potrava určená jazvečíkom a im podobným plemenám. Rozšírením svojej ponuky o toto krmivo Pedigree jasne deklaruje svoje smerovanie k zvýšenej a priamej starostlivosti o vybrané plemená.

 

Jazvečíkov všeobecne vnímame ako nízkych a podlhovastých psov s krátkymi labkami. Niekto si pomyslí, že pri takýchto telesných proporciách to musí byť nemotorný tvor, lenže každý milovník psov vie, že opak je opäť raz pravdou. Ako pomocníka pri poľovačkách ho ľudstvo pozná už od stredoveku. Vďaka svojmu mocnému svalstvu, smelosti a v neposlednom rade aj vychytralosti zostáva obľúbeným poľovným psom vlastne až dodnes. Čo teda tomuto psovi chýba? Nuž, napriek jeho statočnosti, oduševnenosti a oddanosti sa zistilo, že jazvečíky sú náchylné na ťažkosti s chrbticou a kĺbmi. Vyplýva to predovšetkým z ich zvláštne pretiahnutého tela a prirodzeného sklonu rapídne priberať na váhe. V záujme udržania primeranej telesnej hmotnosti je treba týchto psov kŕmiť vyváženou a hodnotnou stravou, ktorá obsahuje prvotriedne bielkoviny s nízkym obsahom tukov. Rovnako ako v prípade krmiva pre nemeckých ovčiakov využilo Pedigree aj v krmive pre jazvečíkov kombináciu vzácneho výťažku z novozélandskej slávky pyskatej (lastúrnik, ktorého sme si priblížili v minulom čísle Kynologickej revue), omega-3 mastnej kyseliny, vápnika a fosforu. Tieto látky v súčinnosti pomáhajú udržať dobrú pohyblivosť kĺbov, ktorá je pre jazvečíka veľmi potrebná. Samozrejme celé krmivo je vo vyhotovení granúl, ale tu musíme podotknúť, že sa nejedná o bežné granule. Ich špeciálne tvarovanie zabezpečuje jednoduché hryzenie a tým pádom podporuje zdravý chrup.

Presýtenosť trhu s krmivami pre psov spôsobuje chovateľom naozaj ťažkú orientáciu medzi špičkovou a priemernou potravou. Určenou ich miláčikom. Chovatelia jazvečíkov to však od uvedenia tohto krmiva na trh majú podstatne ľahšie. Pedigree totiž vskutku vynakladá maximálne úsilie, aby zaistilo psom prostredníctvom chutnej potravy zdravý a spokojný život. Dlhoročnou bádateľskou prácou vo svojom výskumnom stredisku totiž Pedigree ako medzi prvými zistilo, že každé plemeno si vyžaduje špecifické nároky na výživu, aby sa udržalo v špičkovej kondícii. Špeciálne zloženie tohto krmiva je zárukou udržania dobrej kondície aj u jazvečíkov.

Popri výťažku z novozélandskej slávky pyskatej (perna canaliculus) obsahuje krmivo Pedigree určené jazvečíkom aj chondroitin sulfát a metylsulfonamin (MSM), čo sú látky potrebné pre zdravé kĺby. Sú nevyhnutné hlavne pri zaťažení organizmu a preventívne pôsobia na kĺby ešte skôr, než dôjde k ich vážnejšiemu a trvalému poškodeniu. MSM je zároveň prevratný chemický derivát obsahujúci síru, ktorý pôsobí aj ako protizápalový prvok a prírodný antioxidant. Pri požití krmiva putuje táto látka telom psa a likviduje voľné radikály uvoľňované pri zápalových procesoch.

Či už má človek krátkosrstého, dlhosrstého, drsnosrstého, trpasličieho, alebo králičieho jazvečíka, mal by dbať o to, aby ten dostal iba to najlepšie. V prvom rade hodnotnú stravu, pretože tá je synonymom zdravia, rovnako ako zlá potrava štartérom ochorení. Jazvečíky sú síce vytrvalé a odolné psy, ale všetko má istú postupnosť. Správnou výživou je možné negatívne postupy oddialiť, prípadne im predísť úplne. Pedigree Centre sa už niekoľko desaťročí radí medzi najuznávanejšie výskumné strediská rôznych plemien psov, čo je samo o sebe zárukou toho, že týmto krmivom sa každému jazvečíkovi dostáva iba to naj.

Jazvečík patrí medzi najuznávanejšie a najmnohostrannejšie poľovné plemená. Vyníma sa vynikajúcimi vlastnosťami pri práci a plne zodpovedá požiadavkám ľudí holdujúcim poľovačkám, ale aj obyčajnému chovu pre potešenie. Ide o výnimočného psa, ktorý si zaslúži výnimočnú starostlivosť. Sem patrí aj výnimočná potrava, ktorú však vďaka Pedigree nemusí žiaden milovník plemena jazvečík krvopotne hľadať, pretože ju má už nejaký čas na dosah ruky.

Branislav Mathe

<<< späť