MAŠERSKÝ FESTIVAL POD TATRAMI

Poverčivý človek by uveril, že tie uháňajúce záprahy unikajú pred rozzúreným hybským zbojníkom Pachom. Hlavne keď ich tu videl v takom hojnom počte a každý uháňal ozlomkrky za drahocennými sekundami. Niet divu, veď mládež tu súťažila v rámci majstrovstiev sveta a súbežne s týmto podujatím tu prebiehali aj nasledovné: Friendship Trophy, World Cup IFSS, European Cup ESDRA a Slovenský pohár TONDACH Cup. Toľko významných pretekov naraz logicky prilákalo pretekárov aj z tých (pre tento šport) najnezvyčajnejších kútov sveta. Všetci prišli zvíťaziť a popasovať sa s domácimi mašermi, ktorí majú vo svete dobré meno. Ako to dopadlo? Poďme pekne po poriadku.

JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIP
Majstrovstvá sveta juniorov pozostávali z troch kategórií. V prvej, ktorá mala najväčší počet pretekárov, sa súťažilo so záprahom pozostávajúcim zo štyroch psov. Trať mala dĺžku 8,6 kilometrov. Samotná kategória pozostávala z dvoch kôl, ktoré sa merali samostatne a o celkovom umiestnení rozhodoval súčet oboch časov.
Prvenstvo tu získal český pretekár z klubu Askino CZ Jiří Trnka ml., ktorému sa obidve kolá podarilo zvládnuť v spojenom čase 34 minút a 9 sekúnd. Na druhom mieste dobehol so svojím záprahom Lukas Krigler z Nemecka (klub DSSV), ktorý mal horší výsledný čas o 1 minútu a 25 sekúnd. No a pomyselný bronz patrí Tomášovi Stejskalovi z Čiech (MK Hradec Králové) s časom 36 minút a 6 sekúnd.
Zo slovenských pretekárov dosiahla najlepšie umiestnenie Dominika Drančáková (LMK Hybe), ktorú tesne predstihol "exotický" mašer zo Španielska Oriol Diaz Gabalda (club Pont-ainé Pallans).
Ďalšia kategória bola podmienená vekom od 16 do 17 rokov. Zúčastnilo sa jej 6 pretekárov, z ktorých boli dvaja Slováci, dvaja Česi a po jednom zástupcovi mali Rusi a Poliaci. Trať merala opäť 8,6 kilometra a najlepšie si s ňou poradil... Opäť český pretekár! Vlastne pretekárka, pretože reč je o Tereze Polcovej z MC Harrachov. So stratou niekoľko sekúnd si ako druhá najlepšie počínala Ruska Daria Panioukhina (Kamchatkan SSC) a tretie miesto obsadila zasa Češka Tereza Křížová (taktiež MC Harrachov). Jediný pretekár mužského pohlavia a zároveň aj najlepšie umiestnený slovenský pretekár Ján Mlynár (LMK Hybe) dorazil do cieľa so svojím záprahom na 4. mieste.
Posledná kategória bola taktiež vekovo obmedzená od 14 do 15 rokov a merala už len 2,5 kilometra. Štartovali v nej štyria pretekári. Začneme teda od konca a hneď aj smutnou informáciou. Túto priečku totiž obsadil jediný slovenský pretekár v tejto súťaži Erik Nagy (LMK Hybe). Tretie miesto patrí Agnieszke Jareckej z Poľska, druhé Feodorovi Zelenkovovi z Ruska (Kamchatkan SSC) a prvenstvo Poľke Olge Musielakovej (Bialy Kiel).

FRIENDSHIP TROPHY
V prípade týchto pretekov sa vlastne jednalo opäť o kategóriu mladých. Záprah pozostával z dvoch psov, s ktorými mašer musel prekonať 2,5 kilometra dlhú trať. Ťažko povedať, či majú v Čechách toľko vynikajúcich mladých mašerov, alebo jednoducho im iba v ten deň priala šťastena, ale aj tu si prvenstvo vybojovala česká pretekárka. Gabriela Trnková z klubu Askino CZ stanovila víťazný čas na 7 minút a 55 sekúnd. Len o 7 sekúnd horší čas mal druhý a zároveň náš pretekár Lukáš Packo z MK Humenné. Tretí bol Kamil Ledzinski z Poľska (Bialy Kiel). Umiestnenie ďalších Slovákov bolo nasledovné: 5.miesto Diana Bretschneiderová (Canis Slovakia), 10. miesto Mirko Pažúr (LMK Hybe) a poslednú 12. priečku obsadil Lukáš Dučák (KPZ Poprad).

WORLD CUP IFSS
EURO CUP ESDRA
TONDACH CUP

Trio významných podujatí rozkúskovaných do deviatich dielov... Aj takto by sa dal nazvať obrovský záprahový seriál zložený z vyššie uvedených pretekov. Takmer slovenskou záležitosťou bola kategória Skj M dlhá 10,7 kilometrov. Z celkového počtu šiestich pretekárov boli piati Slováci a jeden Poliak. A čuduj sa svete, ani takáto presila nestačila a prvú priečku akoby natruc obsadil jediný neslovenský mašer Jan Lacek z klubu Ustron. Až o dve minúty a 20 sekúnd horší čas mal druhý Ľuboslav Šrámek z LMK Hybe, za ktorým zasa zaostal o 28 sekúnd Ján Hrošek z TJ Fatra Ružomberok.
Kategória Skj M (RR) mala rovnakú dĺžku ako predošlá, avšak zúčastnilo sa jej 10 pretekárov. Do cieľa však nakoniec dorazili iba siedmi. Tu konečne zvíťazil slovenský pretekár Roman Reistetter (Donly Donovaly) s časom 57 minút a 4 sekundy. Nakoľko v tejto kategórii už mali svojich zástupcov aj Česi, keď im vyfúkli prvenstvo, tak sa ulakomili aspoň na druhé miesto. Obsadil ho Jiří Krkoška z Beskydského KM pred naším Igorom Štefanom z LMK Hybe.
Kategória Skj ženy sa takmer ani nekonala. Nebyť dvoch dám, ktoré ju ako-tak zachránili. Žiadna zahraničná účasť, ale iba dve švárne Slovenky. Miroslava Fargašová z ŠKP Štrbské Pleso dosiahla na trati o dĺžke 10,7 kilometrov čas 1 hodina 32 minút a 26 sekúnd. Anna Matúšková z TJ Fatra Ružomberok bola horšia o 20 minút a 48 sekúnd.
Rozvetvená kategória Senior odštartovala záprahmi s počtom osem psov. Dĺžka trate sa zvýšila na 13,8 kilometrov, počet pretekárov bol deväť. Sedem Slovákov a dvaja Česi. Uhádli ste, opäť úradoval Čech, presnejšie Jirka Krejčí z MC Harrachov. Ešte šťastie, že Miroslav Pažúr z LMK Hybe mal horší výsledný čas len o 2 minúty a 42 sekúnd, čo stačilo na druhú priečku. Ináč by ju totiž získal Pavel Pfeifer z North Liberec, ktorý takto skončil tretí. Zo spomenutých deviatich pretekárov nakoniec posledný Pavol Gonda z LMK Hybe preteky nedokončil. Pritom prvé kolo ukončil v celkom dobrom čase, avšak v druhom už nemal šťastie.
Záprahy s počtom 6 psov prebiehali na trati 10,7 kilometrov. Traja pretekári, dvaja Česi a jeden Slovák. Našinec Miloš Gonda samozrejme na treťom mieste. Prvenstvo obsadil Petr Krupička st. Z Askino CZ pred Jirkom Krejčím z MC Harrachov.
S klesajúcim počtom psov v záprahu klesali aj kilometre z dĺžky trate. V ďalšej kategórii pozostával záprah zo štyroch psov a trať merala 8,6 kilometrov. Prihlásilo sa do nej 8 pretekárov, ale do cieľa ich prišlo iba 6. Samozrejme Petr Krupička ml. Z Čiech (Askino CZ) na prvom mieste, za ním Ľuboslav Šrámek zo Slovenska (LMK Hybe) a tretia opäť naša Michaela Pažurová (LMK Hybe). Za zmienku stojí aj šiesty Tim White z USA, ktorý okrem toho, že preteká, zastáva aj funkciu prezidenta asociácie IFSS.
Kategória Senior - B1 mala 7 pretekárov, jeden súťaž nedokončil... Takže zostalo 5 Slovákov a jeden Poliak. Žiaľ, ide o Mateusza Surowku, ktorý je široko-ďaleko známy svojimi výsledkami, takže tentokrát ani niet divu, že nám to prvenstvo ušlo. Druhý Marcel Starinský z klubu Donly Donovaly totiž tiež nepatrí medzi slabších mašerov a predsa zaostal za Poliakom o 1 minútu a 50 sekúnd. Tretí Igor Pribula zo Sokola Vranov nad Topľou si s traťou dlhou 10, 7 kilometrov poradil za 1 hodinu, jednu minútu a 24 sekúnd, čo bol čas horší o 9 minút a 10 sekúnd v porovnaní s časom víťaza.
Posledné dve kategórie C1 a C2 boli záležitosťou našich a poľských pretekárov. Obe merali 8,6 kilometrov. Našťastie Mateusz Surowka z klubu Durango Rimo súťažil iba v "cé jednotke", ktorú zákonite vyhral, takže Ján Keruľ (ŠK Severan Jaklovce) si mohol vychutnať prvenstvo v "cé dvojke". Druhé miesto C1 obsadil Ján Mesiarkin z Donly Donovaly pred klubovým kolegom Marošom Litvajom. V C2 sa na druhom mieste umiestnila Jolanta Solek z Durango Rimo pred Branislavom Slaným z MK Lučenec.

Branislav Mathe

 

<< späť