Kynológia v krajinách FCI - FÍNSKO

Krajina: FÍNSKO
Rozloha: 337 030 km2
Počet obyvateľov: 5 mil.
Hlavné mesto: Helsinky
Úradný jazyk: fínština

Strešná organizácia kynológie: Suomen Kennelliitto (FCI)
Počet šteniat zapísaných v plemennje knihe za rok 2001: 35000
Najpopulárnejšie plemená: fínsky durič, nórsky losí čierny pes, nemecký ovčiak
Národné plemená: fínsky durič, fínsky špic, karelský medvedí pes, lapinporokoira, laponský pes
Počet ročne organizovaných CACIB výstav: 11

Fínsko je krajinou milovníkov psov. Každá štvrtá rodina vlastní psa, väčšina z nich je čistokrvných. Fínsko ako prvá škandiníávska krajina založila kynologický zväz, a to už v roku 1889. Fínsky kynologický zväz dnes združuje vyše 1500 klubov s celkovým počtom okolo 450 000 členov. Fíni sú známi vynikajúcou organizáciou výstav, v roku 1991 organizovali Európsku výstavu, v roku 1998 dokonca Svetovú výstavu. Na rok 2006 je v Helsinkách opäť plánovaná Európska výstava. Kynologický zväz veľmi podporuje testovanie zvierat a pováh psov a dokonca spustil celonárodný program sledovania dedičných ochorení.

Fínsky durič,
štandard č. 51, VI. skupina FCI. Toto najpopulárnejšie fínske plemeno dosahuje výšku v kohútiku 52 až 61 cm.  Je skôr dlhšieho ako kvadratického rámca, silnej, ale nie ťažkej kostry. Je trikolórnej farby.

Fínsky špic,
štandard č. 49, V. skupina FCI. Je najstarším fínskym národným plemenom, využíva sa aj v dnešnej dobe na lov.  Výška v kohútiku je 42 až 47 cm, kvadratický rámec tela. Srsť je hustá a podsaditá, zlatej až červenej farby, chvost sa elegantne stáča do strany.

Karelský medvedí pes,
štandard č. 48, V. skupina FCI. Stredne veľké plemeno čiernobielej farby s hustou podsaditou srsťou, používané na lov najmä veľkých zvierat. V kohútiku dosahuje výšku 52 až 57 cm, telesný rámec je mierne dlhší.

Lapinporokoira,
štandard č. 284, V. skupina FCI. V porovnaní s plemenom lapinkoira, lapinporokoira má kratšiu srsť, dlhšie telo a ľahšiu kostru. Používa sa ako pastiersky pes v silno zasnežených častiach fínska. Výška 46 až 51 cm.

Lapinkoira,
štandard č. 189, V. skupina FCI. Toto plemeno dosahuje síce výšku len 44 až 49 cm, avšak v pomere k nej je veľmi mohutnej telesnej stavby.  Srsť je dlhá a podsaditá, všetky farby sú prípustné.

Linda Voláriková

<< späť