Majstrovstvá Európy psích záprahov WSA
Máme majstra a druhého vicemajstra Európy!

14. - 16. 3. 2003 Jakuszyce, Poľsko

Aj keď nie je možné zrovnávať jednotlivé športové odvetvia, dokonca ani v rámci kynológie, všetci musíme s radosťou uznať, že našim reprezentantom  na vrcholových podujatiach  psích  záprahov sa mimoriadne tohto roku darí. Po úspechu na Majstrovstvách sveta v Rakúsku sa pozornosť upriamila do poľského lyžiarskeho centra Jakuszyce. Nakoľko sa toto nachádza len niekoľko sto metrov od známeho českého strediska Harachov, tak to ani našinci nemali extrémne ďaleko. A tí, čo prišli, neoľutovali, veď okrem tak často proklamovanej účasti slovenskej reprezentácie, ktorú možno v iných odvetviach kynológie považujeme už za úspech, tu naši dosiahli úspech ozajstný a navyše v zlatom lesku majstra Európy  Romana Reistettera a bronzového druhého vicemajstra Branislava Sedílka.

Možno jeden úspech môže byť dielom náhody. Trvalé výsledky, ktoré však dosahujú naši reprezentanti v psích záprahoch, to je bezpochyby i cieľavedomá a systematická práca. Sú to obete mašerov, ktorí v neľahkých podmienkach pripravujú svojich psov na vrcholné podujatia, zúčastňujú sa tréningov, pretekov v rámci Slovenska i v zahraničí, čo vyžaduje nemalé finančné investície. Za úspechom slovenských farieb je bezpochyby aj obetavý prístup funkcionárov, ktorí okrem tak potrebného pôsobenia na poli diplomacie sa na úspechoch podieľajú aj zabezpečením vysokej úrovne domácich podujatí a  dokážu ešte i čosi  naviac. Sú strojcami toho, čo možno iným reprezentáciám chýba a čo jednoznačne pomáha dotvárať pohodu v tej našej. Tak tomu bolo aj na tohtoročných Majstrovstvách Európy v Poľsku. Nášmu reprezentačnému družstvu sa plne venovali Marek Harvan a Silvia Kleinová  a naši pretekári mali vytvorenú naozaj

rodinnú a priateľskú atmosféru. Aj vďaka nej dokázali naši podať kvalitný výkon tak v piatok, keď snežilo a borili sa nielen s traťou a nárazovým vetrom, ako aj v sobotu, keď mašerov sprevádzalo zamračené počasie a dosť nezvyklý mráz na toto obdobie a neprekvapilo ich ani nedeľňajšie teplé počasie, keď sa topil ľad. Športoví psychológovia, ktorí pôsobia v iných odvetviach, by mohli písať vedecké diela o tom, ako sa pohoda v tíme prenáša do športových výkonov jednotlivcov  a etológovia tiež vedia svoje o prenose pozitívnej energie z človeka na senzibilného tvora, akým bezpochyby pes je.
Naše veľké nádeje sme vkladali do kategórie SKJ. Naše „želiezka v ohni“ sme mali práve v tejto kategórii. Boli nimi Roman Reistetter, Branislav Sedílek a nestarnúci a výkonmi večne mladý Ján Uher, ktorý, i keď  už má vyše šesťdesiat rokov, s jedenásťročným psom bol bezpochyby súperom hodným nielen obdivu, ale aj rešpektu. V prvý deň Roman Reistetter zaostával za nemeckým pretekárom o takmer minútu a hneď za ním bol dostatočným niekoľko minútovým predstihom pred ostatnými pretekármi aj Braňo Sedílek. Medailové nádeje iste vyvolali pocit pohody v celom tíme, ale aj deviate miesto Jána Uhera bolo v tejto silnej konkurencii skvelým umiestnením, veď mnohí mladší majú problém s časovým limitom, ktorý umožňuje štart v ďalšom kole, ale náš nestor opäť dokázal skvelým časom, že patrí stále medzi najlepších. Na druhý deň podal Roman suverénne najlepší výkon, a tak sa vidina zlata približovala. Braňo si udržiaval tretie miesto a Ján Uher si upevňoval peknú deviatu priečku. Tretí deň patril jasne našim! Roman zabehol opäť najlepší čas a len o dve sekundy ho mal horší Braňo,  ktorý v tento deň predstihol celkovo strieborného Thomasa Hafnera z Nemecka o viac než minútu. Škoda, že sa tak nepodarilo aj v predchádzajúce dva dni, lebo v celkovom hodnotení to už na striebro nestačilo. Ale nemajme zas tak veľké oči, veď aj tak musíme hodnotiť účinkovanie našich ako vynikajúce. Veď Roman Reistetter sa stal Majstrom Európy a Braňo Sedílek druhým vicemajstrom, pričom v celkovom súčte časov ušiel štvrtému Dánovi o takmer desať minút! To svedčí o veľkej prevahe prvej trojice pretekárov. Ako sme naznačili, aj pôsobenie Jána Uhera bolo úspechom a i demonštráciou toho, že aj táto aktivita udržiava nielen mladosť ducha, ale aj výbornú kondíciu.
Skúsený Igor Pribula štartoval v najsilnejšie obsadenej kategórii C1. 27. miesto síce nepatrí k jeho najlepším umiestneniam, ale ak sa na neho pozrieme z pohľadu, že patrí medzi tridsať najlepších v Európe a že každý štart sú aj nové skúsenosti, ktoré iste zhodnotí tento náš reprezentant  vo svoj prospech, ako aj v prospech svojho dorastajúceho syna, ktorého máme možnosť vidieť, ako doprevádza svojho otca a čaká na svoju veľkú príležitosť,  tak aj táto účasť prinesie iste ovocie budúcich úspechov.
To isté platí aj o Ľubošovi Ocetovi, ktorý v kategórii „C2“ skončil na peknom desiatom mieste.
Čo dodať na záver? Odovzdať gratulácie najúspešnejším a poďakovať slovenskej reprezentácii i realizačnému tímu za vzornú propagáciu našej krajiny a kynológie.

Jozef Šuster

 

<< späť