EURODOGSHOW 2003

Bratislava 3. - 5. 10. 2003

A máme to za sebou... Vskutku celá kynologická Európa mala možnosť zhodnotiť našu spolupatričnosť k vyspelejším krajinám. Strešná organizácia slovenských kynológov zasa mala tú možnosť definitívne potvrdiť už dlho sa šíriaci chýr o svojom organizačnom potenciáli. Európska výstava psov v Bratislave prebehla, takže nadišiel čas konfrontácie, hodnotenia... Ako to už býva zvykom, kto v rámci tohto podujatia výstavne neuspel, celé Eurodogshow bude hanobiť, ale kto nejaký ten titul získal, naopak, nebude šetriť slovami chvály. My sa na celú významnú akciu pozrieme z iného zorného uhla.


4.10. - skupiny odchovov: 1. Winner Della Canterana,
2. Berboss Love Melody, 3. Lucifer of Janes's Home


4. 10. - chovateľská skupina:
1. Spice Twice, 2. Jankina záhrada, 3. Rus Kornels


Niet žiadnych pochybností o tom, že najväčší prístup k informáciám ohľadne Európskej výstavy psov mali chovatelia zo Slovenska. Nehovoriac o vplyve reklamy, ktorá sa na nás valila už v priebehu celého roka a s blížiacim sa termínom Eurodogshow na svojej intenzite pridávala. Človek si teda právom mohol myslieť, že to nebude len výstava pre celý kontinent, ale aj demonštrácia sily slovenskej kynológie. Príležitosť ukázať svoju početnosť a kvality chovov, ktorú využije každý slovenský milovník a chovateľ psov. Nakoniec to však dopadlo práve naopak a väčšina krajín nám jasne dala najavo, že čo do početnosti a nejakej súdržnosti sa s nimi veru rovnať nemôžeme.
V konkurencii viac než 10 tisíc prihlásených psov bolo zo Slovenska iba takmer 1300 jedincov... Tento počet ďaleko prevyšovalo viacero krajín, medzi nimi, samozrejme, Taliansko, ktoré týmto jasne potvrdilo svoju pozíciu. Nie nadarmo sa tejto krajine v poslednom čase čoraz častejšie „nadáva“ niečo v tom zmysle, že je kynologickou veľmocou Európy.
V čom to je? Naozaj až tak výrazne zaostávame za ostatkom kontinentu? Alebo si jednoducho nevážime už ani podujatia takéhoto významu?! Pritom by sme si mali, obzvlášť keď sa konajú na našom území a so všetkými príslušnými výhodami a privilégiami pre nás! To si naozaj našinec neuvedomuje, že on musel uhradiť poplatok vo výške smiešnych 1000,- Sk, zatiaľ čo cudzinec musel za to isté zaplatiť 80 eúr! Ak k tomu prirátame cestovné výdaje, myslím, že každému musí byť jasné, aké privilégiá som mal na mysli... Nechcem sa nikoho dotknúť, ale to zvýhodňovanie domácich vystavovateľov bolo až príliš očividné. Veď jediné, čo sme nemali lacnejšie v porovnaní s ostatnými, bola výška poplatku za použitie centrálneho parkoviska. Vlastne ani to nie je celkom pravda, pretože našinec sa do dejiska Európskej výstavy psov dostavil nanajvýš v deň jej zahájenia, ale väčšina cudzincov tu už musela byť zhruba o deň skôr.
 


5. 10. - národné plemená: 1. Fibby Kolárov dvor, 2. Ch. Kaliovaaran Darcek, 3. Alan z Ruženice


Best In Show: 1. ICh. Milwaukee DeNgorong-Ngorong, 2. Stablemaster'sNothern Hope, 3. Ch. Parce Que De Menuel Galopin

A to už fakt pomlčím o tom, že psy zo vzdialenejších kútov Európy sa po ceste stávali menšími ašpirantmi na získanie titulu... Veď to naše Slovensko nie je zas až také veľké, aby sa pri jeho zdolaní unavil povedzme pes z Humenného až tak, že ho únava vyradí z boja. Alebo si neveríme a radšej svoje odchovy na medzinárodnom poli neukážeme? Alebo, jednoducho, nemáme sa čím prezentovať? To asi nie...
Našťastie, chovatelia z iných krajín majú v istých otázkach pomerne jasno, takže niet divu, že počtom svojich reprezentantov nás zatlačili do úzadia. Ono sa síce vraví, že kvalita je prednejšia, než kvantita, ale v tomto prípade treba dané príslovie trochu poopraviť. Musela by to byť krajina kynologických zázrakov, v ktorej by bolo odchovaných iba pár jedincov, ale každý s prednosťami šampióna...
Niet teda divu, že vytúžené tituly sa ušli slovenským psom iba v ojedinelých prípadoch. Darmo, akokoľvek nám boli rozhodcovia naklonení, tých bezmála 1300 domácich psov sa v prisilnej európskej konkurencii vskutku stratilo. A propos, rozhodcovia... Zbor arbitrov bol tentoraz vskutku svetový, veď pozvanie prijali aj odborníci z rôznych (pre nás) exotických krajín. Z môjho pohľadu si však nie som celkom istý, či tá „svetovosť“ má v tomto prípade opodstatnenie. Predsa len sa jednalo o európsku a nie svetovú výstavu, takže pozvanie rozhodcov napríklad z Japonska alebo Austrálie bolo istým spestrením, ale zároveň aj zbytočným mrhaním prostriedkov, ktoré sa dali využiť inakšie. A tiež si nemyslím, že nemáme v Európe dostatok kvalitných rozhodcov... Veď od tých z „nekonečných“ diaľav sme sa nedočkali žiadnych prevratných posudkov, ktoré by ich európskym kolegom poslúžili ako ponaučenie.
Ak ste od Eurodogshow v Bratislave očakávali niečo extra, zaiste bolo pre vás sklamaním. Ak ste túžili iba po vkusnom nadviazaní na tradíciu, spokojnosť je na mieste. Myslím, že aj keď to nebola tá najdokonalejšia zastávka v histórii celého podujatia, dostatočne ďaleko má aj od tých menej vydarených. Skôr sa zaradila medzi tie organizačne lepšie. Veľkou mierou sa o to pričinili diváci, ktorí v niekoľkotisícovom počte premenili Inchebu na prehustené mravenisko.
Veru, divák sa tu mal na čo pozerať. Osobne ma príjemne prekvapila prezentácia v podaní Pedigree, ktoré svoj stánok poňalo nanajvýš originálne. So svojou spletitosťou a poschodím pripomínal skôr hrad! Tí, čo očakávali od Pedigree v celom Eurodogshow iba partnera, ktorý položí sponzorský dar a na viac sa nezmôže, sa o svojom omyle mohli presviedčať na každom kroku. Celková úprava výstavného areálu, ako aj samotných kruhov, bola esteticky na vysokej úrovni. Za to však nepatrí uznanie iba usporiadateľom, ale aj Pedigree. Pre mnohých bolo prekvapením aj to, že v „hrade Pedigree“ sa mohli občerstviť nielen slovenskí a českí členovia Pedigree a Whiskas klubu, ale z ktorejkoľvek európskej krajiny.
Dobrým dojmom pôsobil aj stánok Eukanuba... Žiaľ, prezentácia ostatných firiem bola z môjho pohľadu menej nápaditá a slabšia. Poniektorí význam celej akcie dosť podcenili a ich prezentácia pôsobila zjavne nepripravene. Za to si už ale každý musí spytovať svedomie sám.
V programovej štruktúre bratislavskej Eurodogshow mi chýbalo zvýraznenie našich národných zvyklostí. Netvrdím, že nebolo možné zaregistrovať v tomto smere žiadne snahy, ale určite sa toho dalo vymyslieť a vykonať podstatne viac. Na druhej strane však usporiadateľom nemožno odoprieť zásluhy v zabezpečení bezproblémového priebehu celého podujatia. S výnimkou úvodného kolapsu pri registrácii psov sa prítomní fakt nemohli sťažovať, že by ono alebo tamto nefungovalo... O každý detail, ktorý akokoľvek súvisel s hladkým priebehom akcie, sa staral početný tím ľudí združených v organizačnom výbore. Tým zasa asistoval ešte početnejší tím rôznych asistentov s vopred rozdelenými úlohami. Organizačne to bola Európska výstava psov zvládnutá na výbornú!
Sprievodné programy sú otázkou vkusu. Niekomu sadli a pripadali atraktívne, inému zasa neulahodili... Čo už, každému sa vyhovieť nedá. Pravdou je, že takéto veľkolepé kynologické podujatie bolo pridelené Slovensku úplne po prvýkrát a isté je aj to, že podobné u nás tak skoro nebude. Aj preto sme mnohí mali nadnesené očakávania, že to celé usporiadatelia pojmú nejako extra a prinesú celému kontinentu výstavu, o ktorej všetci budú ešte dlho hovoriť, že bola nevídanou udalosťou. Organizátori však radšej zostali pri zemi a našu celoeurópsku výstavnú premiéru zorganizovali s dôrazom na istotu, bez nejakých zbytočných rizík. A tak môžeme byť všetci spokojní a kľudní, že nás v zahraničí síce nebudú chváliť až po samotné nebesá, ale ani hanobiť a kritizovať. Eurodogshow v Bratislave každopádne nadviazalo na pozitívnu tradíciu tohto kynologického sviatku najstaršieho kontinentu. Spokojnosť vystavovateľov, divákov, zástupcov prezentujúcich sa firiem a v neposlednom rade aj vrcholných zástupcov FCI dávala tušiť, že sme po organizačnej stránke vyhoveli očakávaniam a nespôsobili nikomu sklamanie. Dôvera, ktorú našej strešnej kynologickej organizácii prejavila Európska sekcia FCI poverením organizáciou Eurodogshow 2003, jednoznačne nevyšla naprázdno.
Na záver chcem za seba vyjadriť poďakovanie aj ľuďom, ktorí mali na starosti medializovanie celej výstavy. Vďaka ich práci a odhodlaniu sa väčšina slovenských popredných médií (či už tlačových alebo elektronických) venovala aj tej krajšej a príťažlivejšej stránke kynológie. Po tom množstve všakovakých nafúknutých afér so psami, ktoré napadli človeka, to veru bola príjemná a potrebná zmena. Z nášho pohľadu bolo Eurodogshow 2003 kvalitným spestrením tohtoročnej výstavnej sezóny. Možno sa usporiadateľom nepodarilo prevýšiť očakávania, ale určite sa im podarilo ich aspoň naplniť. K celej Európskej výstave psov sa, samozrejme, ešte vrátime... Zhrnutie výňatkov zo zahraničnej tlače, ktorá sa touto akciou zaručene bude zaoberať, našu čitateľskú základňu určite poteší.

Peter Kováč

<< späť