ESTRÉLSKY PASTIERSKY PES

 

CAO DA SERRA DA ESTRELA


Pôvod tohto plemena je nejasný, tak ako jednotlivé rasy, ktoré sa podieľali na jeho formovaní. Pri pohľade na jeho "mastifovský" vzhľad niekto môže argumentovať, že je v jeho histórii zrejmý pôvod Španielskeho mastifa. Poznáme tri plemená portugalských pastierskych psov, ktoré uznáva FCI, a to Estrélskeho pastierskeho psa v jeho krátkosrstej verzii (t.j. drôtosrstá) a dlhosrstej, ďalej Cao de Castro Laboriero a Rafiero do Alentejo. Sú to veľké strážne psy na ochranu stád oviec a dobytka. Ich existencia na Iberskom polostrove sa datuje od čias, kedy sem človek prišiel pásť svoje stáda. Estrelák je dedinský mohutný pes, s ktorým sa ťažko pracuje, ak nie je dostatočne socializovaný. Ak je chovaný s rešpektom, je poslušným a láskavým psom. Je vynikajúci ochranca dvorov a obytných domov, pokojný so živým výrazom tváre. Veľmi impozantná je jeho ostrosť voči cudzím, ale aj poslušnosť svojmu pánovi. Od Estrélských psov sa vždy požadovala určitá samostatnosť, a preto jeho schopnosť podriadiť sa nemožno porovnávať s obdobnou schopnosťou u nemeckého ovčiaka.

 

Federation Cynologique Internationale

Secrétariat Général: 13,
Place Albert I - B 6530 THUIN (Belg.)

Štandard FCI č. 173 / 28.08.1995 / D

Preklad: Dr. J.-M.Paschoud a pani R. Binder

Zem pôvodu: Portugalsko

Dátum publikácie platného štandardu: 20.12.1966

Využitie: Estrélsky pastierky pes je nerozlučným spoloční-kom pastierov a spoľahlivým strážcom stád, ktoré neústupne bráni proti vlkom a zlodejom dobytka. Je tiež vynikajúcim strážcom pri strážení domu a majetku, má vysoko cenené vlastnosti vynikajúceho obranára a používa sa dokonca i ako znamenitý ťažný pes.

Klasifikácia FCI: Skupina II - pinče a fúzače, molossy, švajčiarske salašnícke psy

 Podskupina 2.2 - psy molosského typu, horské psy

 Bez skúšok z výkonu

Temperament (povaha): Estrélsky pastiersky pes je charakteristický živým pohybom a impozantným vystupova-ním. Jeho pohľad je bystrý, pokojný a výrazný. Jeho sebaisté a niekedy až hrozivé správanie voči cudzím nabáda k opatrnosti, inak je voči svojmu pánovi, pastierovi, až pozoru-hodne poslušný.

Celkový vzhľad: Estrélský pastiersky pes je psom molos-ského typu, svojím vzhľadom pripomína mastifa, s konvex-nými líniami z profilu, kompaktný a rustikálny. Je harmonicky stavaný a morfologicky dokonale tvarovaný vyslovená vyváženosť celého vzhľadu vypovedá o dlhoročnej minulosti čistokrvného chovu s hlbokými miestnymi koreňmi.

Hlava:

Silná, veľká, s dobre vyvinutými čeľusťami. Hlava je podlhovastá a ľahko konvexná, dobre nasadená a čo do veľkosti v dobrom pomere s trupom, rovnako ako mozgová časť je v dobrom pomere s tvárovou časťou lebky, čo prispieva k harmónii celku. Hladká koža na lebke a lícach.

Mozgová časť:

Lebka: Čelo a mozgová časť dobre vyvinuté, zaoblené, z profilu konvexná. Tylový hrboľ nenápadný.

Stop: Málo vyjadrený, zhruba v rovnakej vzdialenosti od ňucháča a tylového hrboľu.

Tvárová časť:

Ňucháč: Vždy tmavší než srsť, prednostne čierny. Nozdry smerujú dopredu, sú široké a dobre otvorené.

Chrbát nosa: Smerom k ňucháču sa zužuje, ale nie je špicatý, väčšinu dĺžky rovný, na konci ľahko konvexný (náznak orlieho nosa).

Papuľa: S jasnými obrysmi, pysky sú veľké, nie sú silné, nie previslé, dobre priliehajú. Sliznice papule a vnútorného horného ďasna ako aj okraje pyskov sú sýto čierno pigmentované.

Oči: Vodorovne posadené, uložené v rovnakej výške s očnicami, oválneho tvaru, strednej veľkosti, symetrické, dobre otvorené, výraz je kľudný a bystrý, prednostné sú farby tmavého jantáru. Očné viečka tesne priliehajú a ich okraje sú čierno zafarbené, obočie primerane vyjadrené.

Uši: V pomere k celku malé (11 cm dĺžky na 10 cm šírky), tenké, trojuholníkové, na špičke zaoblené, ucho je visiace, nasadené stredne vysoko a šikmo smerom dozadu, tesne prilieha k hlave. Pri koreni je vidieť kúsok vnútornej strany ucha. Kupírované uši sú prípustné, ale prednosť sa dáva prirodzenému uchu.

Krk: Rovný, krátky a silný, dobre vsadený medzi plecia s nie veľmi bohatým osrstením na hrdle.

Trup:

Horná línia: Chrbát temer vodorovný, prednostne krátky, bedrá široké, krátke, dobre osvalené a dobre nasadené k zadnej časti, ktorá je šikmá a ľahko padajúca.

Hrudník: Dobre zaoblený, pričom nie je valcovitý, široký, dlhý a hlboký.

Spodná línia: Brucho nie je príliš silné, je v dobrom pomere s celkom, dobre splýva s ostatnými partiami tela. Spodná línia by mala pomaly stúpať od hrudnej kosti až k slabine.

Chvost: Nie je kupírovaný, je dlhý, v kľudnom postoji dosahuje až pätu. Silný, tvaru zakrivenej šable, nasadený stredne vysoko, dobre osrstený, u dlhosrstej variety tvorí zástavu s háčkom na konci. Je nesený pod vodorovnou líniou. Ak je pes v pokoji, padá prirodzene medzi stehná, ak je pes vzrušený alebo v pohybe, je chvost nesený nad vodorovnou líniou, zahnutý smerom nahor. Smeruje dopredu, do strany, alebo dolu.

Hrudné a panvové končatiny

Normálny postoj, absolútne zvislé, prierez predlaktia je temer valcový. Kĺby silné, stredne zauhlené, čo umožňuje voľný pohyb psa. Holenná kosť trochu nižšie posadená, so stredným zauhlením.

Labky: Zodpovedajú veľkosti psa, sú dobrej stavby, nie sú ani príliš guľaté, ani príliš dlhé, skôr prechodom medzi mačacími a zajačími labami. Prsty nikdy nie sú roztiahnuté, sú silné a tesne priliehajúce. Priestory medzi prstami a medzi vankúšikmi sú bohato osrstené. Vankúšiky labiek veľké a tvrdé. Pazúry sú tmavo zafarbené, prednostne čierne a dobre vyvinuté. Psy môžu mať jednoduché alebo dvojité paspárky.

Chôdza: Pohyb normálny, voľný.

 


Osrstenie

Vlastnosti srsti: Silná, trochu hrubá srsť, ale bez prehnanej tvrdosti, podobá sa kozej srsti. Je hladká alebo ľahko zvlnená, temer na celom tele dobre priliehajúca. Veľmi bohaté osrstenie dlhosrstej a krátkosrstej variety. Za normálnych okolností je srsť na rôznych miestach tela rôzne dlhá, na končatinách, pod lakťami a pod holennou kosťou a tiež na hlave je srsť kratšia a hustejšia, na ušiach sa od nasadenia ucha k jeho špičke skracuje. Súčasne je tiež jemnejšia a mäkšia. Na chvoste je srsť dlhšia - u dlhosrstej variety je chvost podrastený hustou a silnou srsťou a tvorí zástavu. Srsť je dlhšia tiež okolo krku a na hrdle je huňatá, obzvlášť u dlhosrstej variety sú stehná a zadná časť hrudných končatín s bohatými zástavami. Podsada je jemná, hustá a odstávajúca, pri korienkoch je podsada prepletená s hrubšími vlasmi v srsti. Za normálnych okolností je podsada, ktorá sa vyskytuje v hojnom množstve, predovšetkým u dlhosrstej variety, svetlejšia než krycia srsť.

Farba srsti: Jediné prípustné farby sú: všetky odtiene plavej, vlkošedej a žltej, jednofarebné alebo s bielymi znakmi.

Výška: Kohútiková výška psy: 65 až 72 cm, Kohútiková výška suky: 62 až 68 cm

Rozmery a hmotnosť psa:

Hlava: Dĺžka mozgovej časti:13,5 až 14,5 cm, Šírka mozgovej časti:12,5 až 14 cm, Dĺžka papule:12 až 13 cm

Hrudník: Obvod hrudníka:75 až 80 cm, Šírka hrudníka: 18 až 20 cm, Hĺbka hrudníka: 28 až 29 cm

Horná línia: Dĺžka hornej línie:63 až 65 cm, Šírka trupu:12 až 15 cm

Dĺžka: Trupu: 68 až 73 cm, Chvosta:40 až 45 cm

Výška: Kohútiková výška: 62 až 72 cm, Dĺžka prednej nohy: 34 až 37 cm, Výška zadku: 67 až 69 cm

Hmotnosť: Psy:40 až 50 kg, Sučky: 30 až 40 kg,

Chyby: Všetky odchýlky od vyššie uvedených bodov sa považujú za vadu a ich hodnotenie by malo byť v prísnom pomere so stupňom odchýlky.

Hlava: Príliš štíhla, príliš dlhá alebo špicatá

Ňucháč: Veľmi svetlo zafarbený alebo viditeľne škvrnitý

Skus: Predkus alebo podkus

Oči: Sklenené, oči rôznej veľkosti

Uši: zle nasadené, veľmi veľké, mäsové alebo okrúhle

Chvost: kupírovaný, vrodenej deformácie, vrodená strata chvosta

Osrstenie: albinizmus vlastnosti srsti nezodpovedajúce štandardu

Nadváha: akákoľvek nadmerná hmotnosť

Veľkosť: nadmerná veľkosť (gigantizmus) alebo nedostatočná veľkosť (nanizmus), tolerancia 4 cm je prípustná.

Pozn.: Psy musia mať očividne normálne vyvinuté semenníky úplne uložené v miešku.

Milan Bíroš

<<< späť