WORLD CHAMIPONSHIP - VII. MAJSTROVSTVÁ SVETA F.I.S.T.C.
PRETEKOV PSÍCH ZÁPRAHOV - ŠPRINT
DONOVALY 10. – 13. 02. 2005

 

Zápis do Guinesovej knihy rekordov sa podaril!
Na Donovalách bol zapriahnutý najdlhší záprah na svete!


„Ó-Ó-Ó – DONOVALY – GÓ! BOŽE SNEH NÁM DAJ! JE TU RÁÁÁJ!“
Refrén oficiálnej hymny majstrovstiev sveta na Donovalách sa niesol celým podujatím. Od slávnostného zahájenia, cez veľkolepý musherabend, pokračujúc dekorovaním majstrov sveta a končiac záverečným ceremoniálom!
Áno, SLOVENSKO, na Donovalách už po druhýkrát Majstrovstvá sveta F.I.S.T.C. pretekov psích záprahov v šprinte.

 

Slovenskí kynológovia majú dar a schopnosť zviditeľ-niť a pozdvihnúť naše prekrásne Slovensko, zapáliť sa pre vec a prekonať aj veci neprekonateľné.

Už neskutočných štrnásť rokov napredujú Donovalci vpred za svojím vytúženým cieľom, za svojím snom a ideálom.

Píše sa rok 1992 keď na Donovalách „hŕstka“ nadšencov zakladala „nič netušiac“ veľké dejiny slo-venských pretekov psích záprahov, slovenskej kynoló-gie, obce Donovaly, ale v neposlednom rade Sloven-ska. Prvé preteky psích záprahov sa niesli pod názvom – Veľká cena Donovál o pohár ROCK FM Rádia a penziónu Encián. Deväťdesiate tretie až deväťdesiate piate roky sa súťažilo O pohár ROCK FM Rádia a penziónu Encián.

Piaty ročník je pre Donovalcov odmenou za štvor-ročné úsilie, 5. Preteky psích záprahov sa rovnajú 5. MAJSTROVSTVÁM EURÓPY – FISTC, nasledujúc Medzinárodnou Veľkou cenou Donovál a pokračujúc Európskym pohárom I. kolo - FISTIC .

Svetovým medzníkom nielen pre Donovaly je rok 1999, keď sa na Slovensku konali po prvýkrát MAJSTROVSTVÁ SVETA V ŠPRINTE PSÍCH ZÁPRA-HOV, kde sa počet záprahov vyšplhal k číslu 156 z 13 štátov.


Najmladší pretekár v Slovenskej reprezentácii, ale aj na majstrovstvách sveta,
Mirko Pažura (12) s otcom v rozhovore s premiérom.
Niet pochýb, je to naše želiezko v ohni aj do budúcich rokov.

Roky 2000 – 2001 boli rokmi Európskych pohárov III. a IV. kola – FISTIC, následne v roku 2002 sa konajú na Donovaloch 8. MAJ-STROVSTVÁ  EURÓPY – FISTIC, ktoré lámu rekordy. Počet záprahov 134 z jedenástich štátov.

Európsky pohár V. kolo – FISTIC  sa beží pri príležitosti dvanásteho výročia  Pretekov psích záprahov a Veľká cena Európy v roku 2004 prischla magickej trinástke. Bola magická, ale v prospech Donovál, kde sa potvrdilo – „WORLD CAMPIONSHIP 2005, DONOVALY – SLOVAKIA“.

„Donovalská Aljaška“ – takýto prívlastok si vydobyli organizátori za trinásťročnú obetavú prácu, ktorá si žiada viac ako celých „chlapov“. Dlhé, predlhé večery by sme trávili pri počúvaní historiek a zážitkov organizátorov, ktoré prežili, ale vedzte – neľutujú.

Príprava tohto podujatia dala taktiež zabrať, čo by potvrdili zainteresovaní – Iveta Čiliaková, Ing. Ivan Očenáš, otec a syn Klačanovci, Dušovci, Peter Toma, Vladimír Vítek, Miroslav Almássy a ďalší nemenovaní. Hodiny a hodiny driny boli smerované k spokojnosti nás všetkých, počnúc prezídiom FISTICu, sponzormi majstrovstiev sveta, pretekárov, ale aj nás, odbornej a diváckej verejnosti.

Úderom 19-tej hodiny sa desiateho februára roku pána 2005 zahajuje Otvárací ceremoniál VII. MS FISTC, keď na hlavnú scénu pozýva moderátor majstrovstiev Rasťo Sokol významné osobnosti podujatia. Podpredsedu vlády Slovenskej republiky a ministra financií Ivana Mikloša, prezidenta F.I.S.T.I.C. Franca Mannata, predsedu organizačného výboru a starostu obce Donovaly Miroslava Daňa, podpredsedov organizačného výboru: Ing. Ľubomíra Chrenka – ASSET, Ing. Miroslava Rapšíka CSc. – S.E. a Martina Necpála – Pedigree, riaditeľa pretekov Pavla Tomu a celý organizačný a súťažný výbor. Oficiálne otvorenie majstrovstiev pokračuje kultúrnym programom, v ktorom sa viac ako tritisíc divákov dozvedá históriu psích záprahov.

Piatok 11. február 2005 – 9.00 hod. je štartom prvého kola všetkých kategórií, v ktorých sa na Donovaloch súťažilo.

Stopäťdesiatsedem pretekárov z dvanástich zemí vyštartovalo na trate psích záprahov – Lambáda v dĺžke 8675 m, Step 11430 m, Techno 17155 m  a Hurikán 20495m, kde ich po celej trati povzbudzovalo nie menej ako štyritisíc divákov, medzi ktorými sme okrem vicepremiéra pána Ivana Mikloša mohli stretnúť aj prezidenta Slovenskej republiky pána Ivana Gašparoviča, ktorý okrem toho, že odštartoval osobne niekoľko záprahov, našiel si čas aj na osobné stretnutia s občanmi a hosťami Slovenska.

Tak ako organizátori predpokladali, sobota bola pre Donovaly zaťažkávacou skúškou ako po iné roky. Svetové majstrovstvá psích záprahov prichádza zhliadnuť 25 000 divákov. Slovenská Aljaška potvrdzuje prívlastok, ktorý mu bol pridelený. Sneží, sneží a sneží ako na Aljaške, ale pretekári sa nevzdávajú, odhodlane nastupujú na štart, bojujú s časom, sypúcim sa snehom a ťažkými úsekmi jednotlivých tratí.

Kynológia má u nás zelenú a nie je nutné samých seba presviedčať, že majstrovstvami žije celé Slovensko. Každou chvíľou sa o tom presviedčali aj zahraniční účastníci, ktorých srdečne pozdravil aj predseda vlády Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda. V priestore štartu a cieľa priateľsky komunikoval s časťou pretekárskej verejnosti, poprial úspech na trati a osobne vyslal na trať nie jedného účastníka majstrovstiev. Zahraniční pretekári ostávali v nemom úžase dozvediac sa, kto im prišiel osobne popriať úspech. Predpokladáme, že aspoň časť pretekárov mohla stiskom pravice prijať osobný pozdrav od prezidenta, premiéra a vicepremiéra Slovenskej republiky. Vieme, že to nebolo len prázdne gesto.  Pomohli všetci, ako pomôcť mohli, pomohlo Slovensko, a to nevšedným spôsobom zviditeľnenia.

Na večernej musherskej zábave sa menil aj text donovalskej hymny, keď DJ Rasťo Sokol v refréne spieval „Bože snehu nám už nedaj“. To, že vonku neustále snežilo, sa vôbec neodzrkadľovalo na tvárach musherov a pomocníkov, vedeli, čo ich na druhý deň čaká, ale žili dnešku!    

Nedeľné ráno neveští nič dobré, neustále sneží a sneží. Niektorí obchodníci dolujú stanové celty spod vrstvy snehu, ktorá ich v noci strhla z pôvodného miesta, ale niet iného riešenia, stánok sa zakryť musí.

Len zhruba desiatka pretekárov z vlastného rozhodnutia nenastupuje na tretie kolo majstrovstiev, a nie je sa im čo čudovať. Perinbaba len trasie a trasie perinou! Na trate, pretekárov, organizačný výbor a divácku kulisu sa spúšťajú tony bielej prikrývky. Nie, pretekári sa nedajú odradiť – odvážne a bojovne naladené srdcia celého záprahu necúvnu pred ničím! A práve preto aj v nedeľu vyrážajú odhodlaní ísť do diaľav, bojujúc so snehom a časom, v čom ich povzbudzuje okolo päťtisíc divákov. V časomeračskej veži po tretí deň vysiela pretekárov na trať a opäť ich víta unavených komentátor Branislav Dvonč. V cieľovej rovinke povzbudzuje posledný záprah, ktorý končí VII. Majstrovstvá sveta psích záprahov na Donovaloch. Ešte neodmysliteľná čipová kontrola psov v záprahu, malé občerstvenie, ďakovačka mushera psom v záprahu a posledný jazdec zachádza do stanového tábora.

 


Úspešný pokus o zápis do Guinesovej knihy rekordov
– zapriahnutých je 37 psov!


Prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča
na pôde obce a MS víta pán Miroslav Daňo,
starosta obce a predseda org. výboru


Podpredseda vlády pán Ivan Mikloš dáva zelenú pretekárovi
Combazárdovi Jeanovi z Francúzska a želá šťastný
a úspešný návrat.

Ani skupina Lojzo neudržala divákov pri ich vystúpení, veď na trati sa deje niečo ojedinelé – chystá sa pokus o zápis do Guinesovej knihy rekordov. Na Donovaloch, na Slovensku, organizátori po prvýkrát v histórii  musherského športu zapriahajú najdlhší záprah na svete!

Darí sa im, 37 psov zapriahnutých do dvoch veľkých saní, ktorý ťahá náklad na trati dlhej 200 m. „Sú v cieli“!  Z pohľadu nás laikov je to O.K., veríme, že nám prvenstvo už nik tak skoro  nevezme.

Sumarizáciu jednotlivých kôl má organizátor za sebou, na výsledkovej listine sa honosia podpisy riaditeľa pretekov Pavla Tomu a hlavného rozhodcu Mariána Pristacha, čo je neklamným znakom možnosti zahájenia záverečného ceremoniálu.

 

Podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš odovzdáva pokál majstrom sveta a ako prvému v kategórii:

SKJ    12 km: 1. Krkoška Jiří, CZE * 2. Dostál Miroslav, CZE * 3. Baumel Klaus, AUT * 4. Kvaka Ondrej, SVK * 5. Štefan Igor, SVK * 7. Kuvik Jakub, SVK * 8. Veliačík Vladimír, SVK

 

Prvému vicemajstrovi pokál do rúk vkladá prezident FISTC Franco Mannato, a to aj v kategórii:

SH    12 km: 1. Sedílek Ivan, SVK * 2. Sedílek Branislav, SVK * 3. Jeger Thomas, GER

 

Druhým vicemajstrom pokál podáva generálny riaditeľ Slovenských elektrární pán Miroslav Rapšík, bolo tomu takto tiež aj kategórii:

SD    12 km: 1. Biewald Berit, NED * 2. Roland Nathalie, FRA * 3. Biewald Christiane, GER

 

Zlatú, striebornú a bronzovú medailu umiestneným odovzdáva predseda organizačného výboru a starosta obce Donovaly pán Miroslav Daňo. Ako inak, aj v kategórii:

O    20 km: 1. Weisscher Franz, NED * 2. Muller Hagen, GER * 3. Fournier Daniel, FRA * 9. Miklovič Anton, SVK

 

Vecné ceny – krmivo Pedigree – odovzdáva reprezentant značky pán Martin Necpál aj v kategórii:

A1    18 km: 1. Stolz Jurgen, GER * 2. Fiala  Jaroslav, CZE * 3. Reyniers Joel, BEL * 11. Matej Branislav, SVK

 

Diplomy za víťazstvo z rúk riaditeľa pretekov Pavla Tomu budú túto udalosť dlho pripomínať aj v kategórii:

B1    12 km: 1. Krkoška Štepán, CZE * 2. Patsch George, GER * 3. Kreuzer Ludwig, GER * 5. Litvaj Maroš, SVK * 11. Compel Jaroslav, SVK

 

Maskoti majstrovstiev Juki – Čuki – Sibi a Sami z rúk prvej dámy obce pani Daňovej sa budú dlho skvieť pri oceneniach víťazov aj v kategórii:

B2    12 km: 1. Wilczopolski Andrzej, POL * 2. Klank Horst, GER * 3. Keruľ Ján, SVK

 

Tak ako predchádzajúci, aj nasledovní víťazi jednotlivých kategórií obdržali náležitosti patriace do každej kategórie, nevynímajúc kategóriu:

C1    8 km: 1. Surówka Mateusz, POL * 2. Havenaar Niels, NED * 3. Martini Massimo, ITA * 10. Kolarčík Pavol, SVK * 15. Drančákova Monika, SVK * 16. Bielik Adam, SVK * 17. Starinsky Marcel, SVK * 24. Pilcerová Liana, SVK

kategória:

C2    8 km: 1. Sauerhofer Bernd, GER * 2. Kurka Zdeněk, CZE * 3. Bánoci Jaroslav, SVK

kategória:

D1    8 km: 1. Mlynár Ján, SVK * 2. Hager Tobias, AUT * 3. Osterbauer Gerald, AUT * 6. Bolfa Jozef, SVK * 7. Pažur Mirko jr., SVK * 9. Starinský František, SVK * 10. Pribula Igor, SVK * 12. Bretschneiderová Diana, SVK

kategória:

D2    8 km: 1. Hubka Peter, CZE * 2. Morávek Vladimír, SVK * 3. Marcin Peter, SVK

 

Na záver bol vyhodnotený aj národný pohár FISTIC na rok 2005 v tomto poradí:

 

1.      NEMECKO                       73,13

2.      SLOVENSKO                   63,32

3.      ČESKO                             60,77

4.      FRANCÚZSKO                58,96

5.      RAKÚSKO                        45,74

6.      HOLANDSKO                  39,88

7.      POĽSKO                           31,60

8.      TALIANSKO                      26,24

9.      BELGICKO                       16,46

10.  MAĎARSKO                      11,67

11.  DÁNSKO                             2,22

12.  RUMUNSKO                       0,00

 

Odzneli hymny majstrov sveta, docvakali spúšte fotoaparátov – posledné podania rúk, zaželania si úspechov a hor sa na cestu domov, dúfame, že šťastlivo, veď niekde cesty neboli ani cestami.

A záverom – tu niet dúfam záveru, tu tradícia pokračuje. Donovalci, o rok máte výročie! O rok, dúfam, oslavujeme? Tešíme sa na stretnutie!

Ing. Vladislav Šuster

<<< späť