DONOVALY 2004

- Veľká cena Európy

v pretekoch psích záprahov - šprint čistokrvné plemená
dotovaná finančnou čiastkou 10.000 EUR - Donovaly, 30.1. - 1.2.2004

Nie jedna obec na Slovensku, ale aj v okolitých štátoch, závidí Donovalčanom ich starostu, ktorý z horskej obce ležiacej v srdci Slovenska vybudoval za pomoci zainteresovaných stredisko cestovného ruchu, zimných športov a turistiky.
Tristoročná horská obec Donovaly ležiaca v nadmorskej výške od 960 – 1360 m n. m., ku ktorej patria aj osady: Bully, Hanesy, Mistríky, Mišúty, Polianka a Sliačany, so súčasným počtom obyvateľov 153 vznikla z pôvodných uhliarskych osád Banskej komory spomínanej od roku 1702, nabrala nový vietor a smerovanie po nástupe do starostovského kresla práve spomínaným pánom Miroslavom Daňom.

Poznajúc možnosti Donovál založil s nadšencami zimných športov Donly športový klub Donovaly a spoločne s riaditeľom pánom Pavlom Tomom hľadali možnosť ako zviditeľniť ich obec. Obaja majúci vzťah k pretekom psích záprahov vsadili na tento, u nás v tom čase menej známy šport.
Začiatky neboli určite ľahké, a preto sa správne orientovali na osobnosti, ktoré verili v kynologickú myšlienku. Medzi nich s určitosťou patrí aj PhDr. Ľubomír Zeman, zakladateľ Rock FM Rádia a dnešný riaditeľ marketingu Slovenského rozhlasu.
Slovo dalo slovo a v decembri 1992  sa uskutočnili prvé preteky psích záprahov – šprint Veľká cena Donovál o pohár Rock FM rádia a penziónu Encián s návštevnosťou 2500 divákov, s počtom záprahov 28 z Českej a Slovenskej republiky. Už prvý ročník ukázal, že sa nemýlili – nemýlili v myšlienke a ani u osobností.

Nasledovali ďalšie roky, ktoré Donovaly a musherský šport na Donovaloch ale aj na Slovensku posúvali vpred. Donovaly svojím spôsobom zviditeľnili Slovensko, ale zároveň aj slovenskú kynológiu navonok, čo nám deklaruje aj chronologický sled úspešných podujatí:

1993 Január
2. Preteky psích záprahov – šprint
O pohár Rock FM Rádia a penziónu Encián
    návštevnosť: 8000
    počet záprahov: 35, štáty: 4 krajiny    

1994 Február
3. Preteky psích záprahov – šprint
O pohár Rock FM Rádia a penziónu Encián
    návštevnosť: 10000
    počet záprahov: 37, štáty: 4 krajiny    

1995 Január
4. Preteky psích záprahov – šprint
O pohár Rock FM Rádia a penziónu Encián
    návštevnosť: 15000
    počet záprahov: 52, štáty: 3 krajiny

1996 Február
5. Preteky psích záprahov – šprint
    5. MAJSTROVSTVÁ EURÓPY - FISTC
    návštevnosť: 80000
    počet záprahov: 134, štáty: 14 krajín

1997 Január
6. Preteky psích záprahov – šprint
    Medzinárodná Veľká cena Donovál
    návštevnosť: 45000
    počet záprahov: 65, štáty: 5 krajín

1998 Január
7. Preteky psích záprahov – šprint
    Európsky pohár I. kolo - FISTC
    návštevnosť: 34000
    počet záprahov: 78, štáty: 9 krajín

1999 Január
8. Preteky psích záprahov – šprint
    MAJSTROVSTVÁ SVETA V ŠPRINTE PSÍCH ZÁPRAHOV
    návštevnosť: 80000
    počet záprahov: 156, štáty: 13 krajín

2000 Január
9. Preteky psích záprahov – šprint
    Európsky pohár III. kolo - FISTC
    návštevnosť: 21000
    počet záprahov: 87, štáty: 5 krajín

2001 Február
10. Preteky psích záprahov – šprint
      Európsky pohár IV. kolo - FISTC
      návštevnosť: 25000
      počet záprahov: 86, štáty: 5 krajín    

2002 Január
11. Preteky psích záprahov – šprint
      8. MAJSTROVSTVÁ EURÓPY - FISTC
      návštevnosť: 45000
      počet záprahov: 134, štáty: 11 krajín

2003 Január
12. Preteky psích záprahov – šprint
      Európsky pohár IV. kolo - FISTC
      návštevnosť : 30000
      počet záprahov: 67, štáty: 3 krajiny


Donovalčania posunuli musherskú latku vysoko! Tu už niet cesty späť, veď každý jeden z musherov, sponzorov, ale aj návštevníkov očakáva od psích záprahov len to najlepšie. Na Donovaloch sa chcú všetci cítiť báječne.
Niet pochýb o tom, že udržať dvanásťročnú vzostupnú krivku v tak náročnom kynologickom podujatí vyžaduje nadľudské úsilie nielen starostu obce a prezidenta klubu, ale aj celého realizačného štábu, ktorý musí pracovať na plné obrátky nielen počas samotných pretekov, ale vyžaduje to celých chlapov počnúc posledným dobehom záprahu už končiaceho sa ročníka. Zohraté súkolesie jednoliateho organizačného výboru hodnotí klady a negatíva končiaceho sa podujatia a v kútiku duše už pripravujú nové podujatie, lepšie a možno náročnejšie.
Nepredbiehajme dobu a vráťme sa k tohtoročnému podujatiu.
Trináste podujatie pretekov psích záprahov – šprint čistokrvných plemien
     VEĽKÁ CENA EURÓPY
     návštevnosť: 36000
     počet záprahov: 73, štáty: 6 krajín

Niet o čom polemizovať, opäť podujatie vo veľkom štýle, ktoré prilákalo hojný počet pretekárov, ale aj divákov na trate deviatich kategórií.
Tradíciou Donovál je nočná etapa, ktorá sa beží už pekných pár rokov každý piatkový večer. Organizátori aj tento rok pripravili pre prihlásených pretekárov túto nočnú lahôdku, ktorá tento rok visela na vlásku. Husté sneženie prirobilo vrásky na čele riaditeľa pretekov pánovi Pavlovi Tomovi, ktorý sa už-už chystal tohtoročnú nočnú etapu odpískať pre „vraj“ neregulárnu trať! Ako hrom z jasného neba prichádza správa zo štartu – pretekári si žiadajú nočnú etapu – „na Aljaške by to bol vraj len slabý odvar“ – a tak sa predsa beží! Je až neuveriteľné, že na tratiach vidíme aj našu musherskú mlaď, ktorá sa neľaká vrtochov prírody, ani dlhých kilometrov spoločnej večernej jazdy s najvernejšími priateľmi.
Nočnú etapu máme všetci úspešne za sebou a nastupujú milé povinnosti priateľských stretnutí, veď rok sa s rokom zišiel a je si čo povedať a je čo aj osláviť – napríklad tridsiate..... narodeniny moderátorskej legendy psích záprahov na Donovaloch – najvernejšieho Rock FM-áka – Rasťa Sokola.
Stretávame mnohých blízkych aj vzdialených „tiež“ činovníkov, ktorí svojou troškou do mlyna „písali“ históriu Donovál a nášho spoločného magazínu. Ak na niekoho nechtiac pozabudnem – nech pán (i) „promine“, nie je to úmysel ale bolo nás neúrekom. Väčšine z Vás sú známe mená ako MVDr. Leoš Železný (Pedigree), pán Míra Fanta (Pedigree), Ing. Jaroslav Matyáš, Dodo Studenič (známy slovenský automobilový pretekár), MVDr. Martin Lánik, náš dlhoročný spolupracovník, ktorý v začiatkoch účasti Kynologickej revue na Donovaloch vytvoril pre štáb magazínu vo svojej chalúpke na Donovaloch – Hanesy príjemné a útulné prostredie. V tichosti prezradíme Vám, našim čitateľom, že sme pri družnej debate v spomienkach na prekrásnu minulosť, keď sme sa idúc do priestorov štartu a cieľa potužovali donovalským Horčekom u „Pištíka“ a čapovaním ešte vtedy Tuzemského rumu zo súdka na krku prekrásneho bernardína, zachytili informáciu, že v dohľadnej dobe pre fanúšikov Kynologickej revue bude ochotný poskytnúť azyl po celý rok v malebnej prírode Donovál.
Tak ako pribúdali jednotlivé ročníky donovalských psích záprahov, pribúdali aj nám ďalšie krížiky, ktoré oťažovali naše nohy a preto sme, aj keď nechtiac, veľmi radi presunuli náš hlavný stan do rekreačného zariadenia MV Smrekovec, ktoré riadi ďalšia kynologická osobnosť, pán Vladimír Klačan. Aj v tomto roku sme veľmi radi prijali ponuku pána riaditeľa a útulné prostredie zariadenia.
V sobotné ráno sa prebúdzame do víru príprav na prvý štart záprahu, ktorý je plánovaný na desiatu hodinu. Na štart I. kola nastupujú pretekári všetkých skupín podľa časového harmonogramu, aby absolvovali trať v čo najkratšom časovom limite a pripravili si výhodnejšiu pozíciu ku konečnému zúčtovaniu po dobehu nedeľňajšieho kola.
Organizátori už tušia – nedeľné počasie nebude to – to správne orechové. Slnkom zaliata sobotná trať praje všetkým – pretekárom, traťovým komisárom, návštevníkom, ale aj sprievodným podujatiam. V ľudskom mravenisku stretávame aj osobnosti z politickej scény – premiéra Slovenskej republiky pána Mikuláša Dzurindu, ministra hospodárstva pána Pavla Ruska, ministra zahraničných vecí pána Eduarda Kukana, aj pána Ivana Gašparoviča.
Všetci si tu našli po čom im srdce prahlo – musherov so psími záprahmi na trati bojujúcimi o každú desatinu sekundy (veď v hre bolo veľa, vysnívaný stupeň víťazov na najprestížnejšom preteku široko ďaleko, zaliaty v záplave svetiel bleskov fotoaparátov a televíznych kamier, v rukách držiac pokál a šek na 500, 300 a 200 EUR), vtáčia perspektíva podujatia z vrtuľníkov FLIGHT SERVICE, s.r.o., bungeejumping, jazda na psích a konských záprahoch, country pesničky, množstvo stánkov so suvenírami a večerný musherabend pokračujúci s diskotékou Rock FM Rádia v réžii Rasťa Sokola, ktorý- tak ako po iné roky- dvíhal zo stolíc k tancu aj generáciu skôr narodených.

Organizačný štáb v zložení – predseda organizačného štábu: Miroslav Daňo,
podpredsedovia: Ing. Ľubomír Curenko, Ing. Miroslav Rapšík, Ing. Karoly Hodossy, Ing. Ondrej Demko, Martin Necpál (Pedigree),
riaditeľ pretekov: Pavol Toma,
technický riaditeľ: Miroslav Almassy,
riaditeľ tratí: Dušan Košík,
tajomník: Ema Krebesova,
sekretariát: Mgr. Michal Daňo,
hlavný rozhodca: Ing. Marián Pristach,
hlavný veterinár: MVDr. Ján Jagoš,
predsedovia komisií: Ing. Ivan Očenáš, Ing. Jozef Varga, Mgr. Marián Korytiak, Mária Ulehlová, Vladimír Klačan, Vladimír Klačan jun., Peter Toma, Tóno Duša, Peter Juráš, Iveta Bieliková , Vladimír Vítek,
moderátori: Rasťo Sokol a Branislav Dvonč sa nemýlil a z dlhoročných skúsenosti správne vydedukoval, že tak, ako je na Donovaloch zvykom, nebudú oba hlavné dni slnečné.

Netvrdíme, že nedeľné ráno bolo horšie proti sobote, ale prebdená noc v spoločnosti družne naladených priateľov dá už „teraz“ zabrať.
Práca šľachtí človeka, a preto chtiac-nechtiac vyrážame opäť tentokrát do chladnejšieho a zachmúrenejšieho pracovného prostredia. Neľutujeme, na tratiach súperia v čestnom boji hrdinovia Donovál, nedarujúc si na nich ani jedného metra.

Vidieť záprahy na trati v plnom nasadení a po dobehu do cieľa je dojímavým pohľadom. Verní priatelia sa tešia spoločne – každý jeden z pretekárov srdečne pohladí počnúc vodiacim psom zo záprahu až po „posledného“, pre každého má pár pekných úprimných slov a nežné pohladenie. Niet o čom pochybovať – sú jedno telo. Nechýbajú ani priateľské stisky rúk pred chvíľou ešte rivalov na trati, teraz priateľov musherov.
Dobiehajú posledné záprahy a vo vzduchu cítime nostalgiu, nostalgiu končiaceho sa vydareného podujatia.
Aj keď Drišľakovci udržujú skvelú atmosféru pred slávnostným vyhlásením výsledkov, väčšina z nás vie, že za pár okamihov sa budeme lúčiť.
Pred tribúnu pozvoľne nastupujú pretekári, merajúci po tri dni svoje športové kilometre. Všetci si zaslúžia ovácie a potlesk, veď veľa toho zasvätili pre tento šport, ale dnes sa uchádza len tým najlepším z najlepších, aby vystúpili na piedestál slávy.
Prv než nadišla tá očakávaná chvíľa, Rasťo Sokol predstavil aj tú druhú skupinu ľudí, bez ktorých by musheri a ani diváci nemali kam chodiť. Nami už hore menovaní odviedli množstvo hodín mravenčej práce, za ktorou je aj nespočetná finančná hodnota, bez ktorej sa už žiadne kynologické podujatie na takejto úrovni nedá organizovať.

Po úvodných slovách prichádza na rad dekorovanie víťazov.
Kategória: SKJ 12 km: 1. Krkoška Jiří CZE, 2. Reistetter Roman SVK, 3. Sedílek Branislav SVK
Kategória: A1 18 km: 1. Miklovič Anton SVK, 2. Matej Branislav SVK, 3. Potoček Juraj SVK
Kategória: B1 12 km: 1. Krkoška Štepán CZE, 2. Laher Thomas AUT, 3. Starinský Marcel SVK
Kategória: B2 12 km: 1. Pažúr Miroslav SVK, 2. Slaný Branislav SVK, 3. Stadolka Franz GER
Kategória: C1 8 km: 1. Litvaj Miloš SVK, 2. Rzidky Tomáš CZE, 3. Mesiarkin Ján SVK
Kategória: C2 8 km: 1. Zapletal Martin CZE, 2. Keruľ Ján SVK, 3. Conny Edl AUT
Kategória: D1 8 km: 1. Mlynár Ján SVK, 2. Bolfa Jozef SVK, 3. Bánoci Jaroslav SVK
Kategória: D2 8 km: 1. Morávek Vladimír SVK, 2. Ocet Luboš SVK, 3. Molnár Lukáš SVK
Kategória: SH 12 km nehodnotená kategória – na štart sa neprihlásil požadovaný počet štyroch pretekárov: 1. Sedílek Ivan SVK, 2. Nieskens Wolfgang GER
Organizátori ocenili aj našu musherskú mlaď chystajúcu sa prevziať žezlo do svojich rúk, a tak sa na nás z tribúny usmievajú tri detské donovalským vetrom ošľahané tváre. Petra Bretschneiderová, Lukáš Packo a Miroslav Pažúr jun preberajú z rúk organizátorov a zástupcu firmy Pedigree pána Martina Necpala upomienkové predmety.
Trinástka bola úspešným číslom Donovalčanov! Pán Miroslav Daňo na znak práve sa končiaceho úspešného podujatia prilepil na mohutný pokál sídliaci na obecnom úrade a v Donly klube trinásty štítok s nápisom: PRETEKY PSÍCH ZÁPRAHOV – ŠPRINT, VEĽKÁ CENA EURÓPY – DONOVALY – Január, Február 2004.
V mene organizátorov ďakujeme všetkým sponzorom, ktorých pričinením sme znovu všetci mohli zažiť nezabudnuteľný kynologický sviatok.
Ďakujeme

Ing. Vladislav Šuster

<< späť