DONOVALY 14. - 16. februára 2003
Európsky pohár pretekov psích záprahov FISTC
a Medzinárodné majstrovstvá Slovenska

Horská obec Donovaly je bezpochyby známa nielen u vyznávačov zimných športov, ale hlavne u všetkých tých, ktorí holdujú psím záprahom. Dejisko mnohých významných podujatí, medzi ktorými nechýbali Majstrovstvá sveta a Európy, Európsky pohár, bolo aj tento rok miestom usporiadania nielen Medzinárodných majstrovstiev Slovenska, ale aj piateho kola Európskeho pohára FISTC.  Podujatie, ktoré bolo zorganizované tradične na vysokej spoločenskej i športovej úrovni, kde trate boli kvalitne pripravené, postrádalo azda jediné, a to väčšiu účasť zahraničných pretekárov.

Otázka neúčasti zahraničnej pretekárskej elity netrápila len usporiadateľov, ale aj novinársku obec a všetkých tých, ktorí sa zaujímajú o toto kynologicko-športové odvetvie. Až neuveriteľná je skutočnosť, že v tom istom termíne, ako sa konalo podujatie Európskeho pohára FISTC, sa uskutočnili súbežne takéto isté preteky v susednom Rakúsku! Nejednalo sa pri tom o Európsky pohár inej strešnej organizácie, ale FISTC! Neviem si predstaviť iné športové odvetvie, kde by sa niečo podobného mohlo uskutočniť. Na dvoch miestach naraz sa zbierali rovnocenné body do záverečného hodnotenia. Stav hodný minimálne na zamyslenie sa. Samozrejme, že mnohí pretekári zo západnej Európy si zvolili radšej rakúske Alpy, kde mali istotu, že nenarazia na silne obsadenú slovenskú elitu na domácej pôde, a navyše im stačilo cestovať o niekoľko sto kilometrov menej.  Som ale presvedčený, že Slovensko zachránilo usporiadaním veľkolepých podujatí najmä na Donovaloch FISTC pred zánikom v dobe, keď táto organizácia bola v hlbokej vnútornej kríze. Zaslúžia si teda Donovaly, ale aj celý záprahový šport  na Slovensku takúto neúctu zo strany vedenia FISTC? Na jednej strane starosta Donovál, pán Miroslav Daňo, bol zvolený za viceprezidenta tejto strešnej organizácie väčšinou delegátov a na strane druhej prezídium, ktoré je už len niekoľkočlenné, nielenže neberie do úvahy jeho argumenty, ale rozhodne o nepriamom bojkote tohto podujatia schválením rovnakých pretekov v tom istom termíne! Nie je účelom nášho časopisu, aby k niečomu organizátorov na Donovaloch a na Slovensku k niečomu nabádal, ale nedá nám nepoukázať na veľkú nespravodlivosť, ktorej sa slovenským farbám tohto roku dostalo. Hovorí sa ale, že všetko zlé je na niečo dobré. Ako poznám usporiadateľov združených okolo osoby donovalského starostu Miroslava Daňa, nech sa už jedná o stálice, akými sú Pavel Toma, Miroslav Almássy, Tóno Duša, Vladimír Klačan a mnohí ďalší, táto skutočnosť ich vyburcuje

iste k ešte väčšej aktivite. Nezisťovali sme, čo sa odohrávalo v zákulisí, ale vieme si dosť dobre predstaviť budúcoročný scenár pretekov v rôznych variantoch. Ak by snehové podmienky priali, nie je nikde napísané to, že Slovensko sa nemôže stať dejiskom napríklad etapových pretekov, ktoré by vrcholili práve na Donovaloch. Poviete si mnohí, že u nás to možné nie je. Koľkokrát nás práve usporiadatelia podujatí záprahového športu presvedčili o tom, že nie je nič nemožné. Pri zomknutí sa organizátorov doterajších pretekov v jeden celok, zabudnúc na možné konkurenčné postoje a možno nehľadiac ani na zastrešujúce organizácie, sa Slovensko môže stať dejiskom tak významného podujatia, akým je napríklad Pirena. A popri tom všetkom jednotlivé etapy môžu mať zachované svoje špecifiká, vyhodnotenia a, samozrejme, i rázovú identitu.
Dosť bolo ale kritiky FISTC a úvah, ako by to mohlo byť v budúcnosti. Veď Donovalčania, ktorí už zvládli mnohé iné nástrahy, pre nás iste niečo zaujímavé pripravia a, pravdupovediac, sa na to už teraz tešíme.
Ak sme začali náš príspevok v trocha smutnom nádychu, verte, že ani tohtoročné preteky psích záprahov na Donovaloch sa v takomto duchu neniesli. Možno nás novinárov a fanúšikov tohto športu nespravodlivosť zarmútila viac ako organizátorov, ktorí mali zodpovednosť nad zvládnutím úspešného podujatia. Pre pretekárov boli pripravené výborné trate, pre divákov okrem psíkov v záprahu aj veľa iných atrakcií a kultúrny program a novinári mohli vykonávať plnohodnotne svoju prácu vďaka ideálnym podmienkam, ktoré boli tradične vytvorené v Press centre, ktoré sa nachádzalo v hoteli Smrekovec, kde mal hlavný stan aj náš magazín. Na tvárach organizátorov síce bolo vidieť únavu, ale všetky vzniknuté problémy sa riešili vďaka skúsenosti a profesionálnej rutine zľahka a bez problémov.
Európsky pohár aj Majstrovstvá Slovenska boli vyhodnocované samostatne na základe trocha odlišných kritérií, aj keď mnohé umiestnenia boli totožné. V každom prípade je potrebné uviesť, aby sme nezavádzali, že každý mašer okrem nočnej etapy absolvoval dennú sobotňajšiu a nedeľňajšiu, a tie boli vyhodnotené aj v rámci oboch podujatí. Pozrime sa na výsledky podrobnejšie.

Medzinárodné majstrovstvá Slovenska
Tieto mali v mnohých kategóriách rovnaký priebeh aj výsledky ako Európsky pohár FISTC. Aj keď dvojnásobní víťazi by si zaslúžili aj dvojnásobnú pozornosť, prosíme Vás, aby ste ju venovali Vy víťazom kategórií SKJ-SAJPSP, O, A1, B1, C1, C2, D1 a D2.
V kategórii SKJ-SAŠPZ, ktorá je vypísaná pre nečistokrvné plemená, respektíve bez plemenného obmedzenia, štartovali piati pretekári. Prvenstvo a titul si vybojoval Ľuboslav Šrámek z LMK Hybe, pred Jánom Hoškom z TJ Fatra a Štěpánom Krkoškom st. z Českej republiky.
Kategória A bola plne v réžii pretekárov LMK Hybe.  Zo štvorice zástupcov tohto klubu nakoniec zvíťazil Mairoslav Pažúr pred druhým Milošom Gondom a tretím Františkom Hibeľom.
Kategória C bola obsadená piatimi pretekármi. Ďalšie prvenstvo si vybojoval Ľuboslav Šrámek pred Dominikou Drančákovou z Musher klubu a Jakubom Regulim s Donly Donovaly.

Európsky pohár FISTC
SKJ - muži.
V tejto kategórii, ktorá sa beží na 12 km, štartovalo šesť pretekárov, z toho jeden český reprezentant, jeden Poliak a štyria Slováci. Na prvom mieste sa umiestnil Roman Reisteter z Donly Donovaly. Takmer o dve minúty celkovo horší čas mal J. Krkoška z Českej republiky a ako tretí so stratou štyridsať sekúnd na druhého skončil slovenský pretekár Branislav Sedilek  z ŠK Bully.
SKJ - ženy. Na trati dlhej 12 km, tak ako, tomu bolo aj u mužov, štartovali len dve Slovenky a Miroslava Fargašová z ŠKP Štrba, ktorá zvíťazila pred Danou Dudinskou s domáceho klubu Donly Donovaly.
SH - muži. Aj kategória SH sa beží na 12 km dlhej trati, a tak dvojica slovenských reprezentantov bojovala len medzi sebou. Generačný rozdiel síce tentokrát prial mladému Ivanovi Sedilekovi, ktorý sa stal víťazom, ale druhý nestarnúci Ján Uher si opäť získal ďalších obdivovateľov a dokázal, že záprahový šport nepozná hranice veku.
Kategória „O“ sa behá na 20 km. Prvenstvo z troch štartujúcich slovenských pretekárov si vybojoval známy Anton Miklovič s výrazným náskokom pred druhou Magdou Brozovou s Donly Donovaly a  tretím Marekom Benčom z SK Husky.
V kategórii A1, ktorá sa beží na 18 km, štartovali štyria slovenskí pretekári. Zvíťazil s výrazným náskokom Branislav Matej s SHT Haniska pred domácim Martinom Cunom a Jurajom Potočkom z Muscher klubu.
Kategória B1, bola obsadená šiestimi pretekármi, ktorí si zmerali svoju rýchlosť na trati dlhej 12 km. Zvíťazil jediný český pretekár v tejto kategórii Štěpán Krkoška ml. pred Marošom Litvajom a Marcelom Starinským, ktorí obaja hája farby klubu Donly Donovaly.
Ako mnohí viete, kategória C1 sa beží na 8 km a bola veľmi slušne obsadená ôsmimi pretekármi, z ktorých boli traja z Českej republiky. Vo veľmi vyrovnanom súboji nakoniec len o dvadsať sekúnd zvíťazil český pretekár Tomáš Rzidky pred naším Jánom Mesiarkinom z Donly Donovaly a Petrom Rzidkym taktiež z Čiech.
Aj kategória C2 sa beží na 8 km, avšak nie so sibírskymi huskymi, ale s ďalšími uznanými severskými plemenami psov. Prvenstvo zo štyroch zúčastnených si vybojoval známy a úspešný slovenský pretekár Ján Keruľ z ŠK Severan, ktorému sa počas tohtoročnej sezóny mimoriadne darí. Na druhej priečke sa umiestnil Branislav Slaný z Musher klubu a ako tretí skončil Ľuboš Ocet z Canis Slovakia.
V kategórii D1 na trati dlhej tiež 8 km, na štart ktorej sa postavilo šesť mašerov, zvíťazila známa osobnosť severského športu, úspešný slovenský reprezentant a účastník pretekov Pirena, Michal Kuvik z ŠKP Štrbské Pleso pred Jaroslavom Bánocim z SHT Haniska a mladou Dianou Bretschneiderovou z Canis Slovakia, ktorej, ak vydrží v nevšednom nasadení, predpovedáme úspešnú kariéru.
Na štart kategórie D2 sa síce postavili traja pretekári, ale nakoľko jedna bola diskvalifikovaná, o prvenstvo zápolili neskôr prvý Vladimír Morávek z ŠKP Štrbské Pleso a na druhom mieste sa umiestnivšia Barbara Vojvodíková z Českej republiky.

Čo dodať na záver? Azda len vysloviť presvedčenie, že na budúci rok bude zorganizované na Donovaloch rovnako úspešné podujatie, ako tomu bolo aj v roku tomto.

Jozef Šuster

<< späť