"Destresujte" cestovanie

Premení sa váš pes na fňukajúcu kôpku nešťastia, kedykoľvek sa ho snažíte zobrať na jazdu? Cestovanie je riadne skľučujúce, keď váš najlepší priateľ zvracia na poťahy vášho fára a potom sa navyše zakliesni medzi vaše nohy na pedáloch. Ak však k problému pristúpite holisticky, cestovanie môže byť pre vás oboch číra sranda. Odpovedzte si sami na tieto otázky:

Je váš pes zdravý?
Uistite sa, že jeho schopnosť cestovať neovplyvňujú choroby. Stres, strach, nervozita či dezorientácia môže byť zapríčinená alebo vyostrená početnými zdravotnými problémami vrátane chemických a hormonálnych nerovnováh a alergií na jedlo. „Biochemická nestabilita, hypotyreóza (znížená činnosť štítnej žľazy) a iné môžu negatívne ovplyvniť schopnosť zvieraťa vyrovnať sa so stresom,“ hovorí Suzanne Clothierová, holistická cvičiteľka v New Yorku. „Takéto problémy by mali byť konzultované a napravené.“

Prečo trpí nevoľnosťou pri jazde autom?
Ak ste vylúčili najočividnejšie, dôvodom by mohol byť stres, citlivosť na pohyb, strach alebo viaceré sotva postrehnuteľné problémy. Clothierová odporúča chiropraktické vyšetrenie. „Videla som psov – biednych pasažierov, ako sa dramaticky prispôsobili na nepoznanie,“ spomína. „Zdá sa, že subluxácia (čiastočné vykĺbenie) v krku, konkrétne v atlase (prvý stavec krku), môže spôsobiť nevoľnosť a sťaženie pohybu. Je možné, že na vine je porušenie vnútorného ucha.“
Váš pes môže taktiež reagovať nevoľnosťou na rozdielnu vodu alebo neznáme jedlo. Preto so sebou noste oboje z domu. Uistite sa, že má pes v aute dostatok vody a poskytujte mu čerstvú na zastávkach vždy približne po dvoch hodinách cesty na oddychových zastávkach. Tak ako aj ľuďom trpiacim nevoľnosťou v pohybe, aj psom môže pomôcť sedenie čelom v smere jazdy a prívod čerstvého vzduchu.
Niektorí veterinári odporúčajú odoprenie jedla od šiestich do ôsmich hodín pred cestou, ale toto môže byť problematické, pokiaľ je váš psík naučený jesť ráno alebo vyžaduje pravidelnú stravu na udržanie rovnováhy telesného systému. Namiesto toho vyskúšajte prevenciu proti nevoľnosti. Holisticky založení majitelia psíkov používajú na utíšenie žalúdočných problémov škoricu. Škoricové kapsuly, koncentrovaná sušená škorica alebo škoricové extrakty by mali byť dostupné v kvalitných zdravotne zameraných obchodoch alebo niektorých supermarketoch.
Prečítajte si inštrukcie na etikete a zredukujte dávku primerane podľa váhy vášho psa. Napríklad podľa všeobecných dávkovacích pravidiel bylinkára môžete postupovať nasledovne. Ak je množstvo na etikete označené ako dávka pre, dajme tomu, stopäťdesiatkilového človeka, vydeľte toto číslo váhou vášho psíka – povedzme dvadsaťpäť kíl, čo sa rovná jednej šestine dávky na štítku. Ak potrebujete dávku zvýšiť, urobte tak prídavkom veľkosti desať percent; avšak nechoďte vyššie ako o päťdesiat percent nad začiatočné množstvo. Môžete zmiešať sušenú alebo práškovú bylinku s malým množstvom jedla alebo pridajte jej extrakt do trochy vody a podávajte ju kvapkadlom dva až trikrát denne. Ak si dávkovaním nie ste istý, opýtajte sa veterinára so skúsenosťami s podávaním byliniek zvieratám alebo bylinkára s rovnakými skúsenosťami.

Cestuje sa mu v jeho prepravke pohodlne?
Niektorí požadujú pohodlnú útulnosť svojej debny, iní si radi vychutnávajú jazdu nespútaní. Niektorí sa radi pozerajú, kam idú, iní nie. Sledujte psíkove reakcie. Možno by ste mali prepravku prikryť, samozrejme, s pozornosťou venovanou ventilácii. Možno skúsite mrežovanú kovovú klietku alebo bezpečnostný pás s postrojom. Ktorúkoľvek metódu použijete, nenechajte ho len tak z auta ufujazdiť.
Ak auto nečakane zastavíte, alebo, nedajbože, zažijete nehodu, nezaistený pes by mohol byť vrhnutý na čelné sklo alebo voľne pohadzovaný v interiéri auta. Naviac samotný voľný pes môže spôsobiť nehodu zasahovaním do šoférovania. Váš psík má zostať v bezpečnej prepravke, alebo ho môžete zaistiť k špeciálnym postrojom, ktorý je pripevnený k systému bezpečnostných pásov. Tento postroj je účinný u psov väčších a ťažších. U menších je bezpečnejšia prepravka.
 

Bojí sa auta alebo prepravky?
Ak sa váš psík bojí vstúpiť do auta alebo do nepohodlnej klietky, môže byť potrebné vrátiť sa o krok späť k postupnému pozitívnemu zoznamovaniu, kombinovanému s terapiami a prostriedkami na zmenšenie psíkovho stresu počas preorientovávania. Upokojujúca masáž alebo láskyplné hladkanie môžu psíka ukľudniť pred, počas aj po cestovaní autom či po zoznamovacom procese s prepravkou.
Na niektorých psov dokonca účinkujú aj utišujúce kvetné vône. Samozrejme, každá v inej konkrétnej situácii. Môže byť potrebná konzultácia s človekom znalým účinkov esencií kvetov pre rady o najvhodnejších prostriedkov pre danú situáciu. Esencie aplikujte súčasne s tréningom s prepravkou či priamo jazdou podľa inštrukcií na etikete výrobku, a to do pridaním do vody psíka, natretím esencie na jeho uši alebo ňufák, alebo zamiešaním do zvlhčovacieho spraya.
Nakoniec, upokojujúce bylinky boli dobrým „destresujúcim“ prvkom od nepamäti. Všeobecne býva odporúčané napríklad steblo ovsa ako extrakt, vysušené alebo čerstvé. Niektorí veterinári odporúčajú harmanček, či účinkuje, vyskúšajte sami. Najlepší by bol v čaji, respektíve vo vývare bez soli. Vylúhujte približne jednu kávovú lyžičku suchej alebo tri lyžičky čerstvej bylinky v pohári horúcej destilovanej vody desať až tridsať minút. Bylinku preceďte a pridajte jej od dvoch kávových do dvoch polievkových lyžíc do vývaru dva až trikrát denne.
Aby si váš psík zvykol na cestovanie a svoju klietku, začnite pozvoľne a celý proces tréningu držte v pozitívnej nálade. Urobte prepravku atraktívnejšou psíkovou obľúbenou prikrývkou a hračkou. Vhoďte do nej hračku alebo pochúťku a nabádajte ho k jej prineseniu. Takto sa zahrajte niekoľkokrát denne. Ak sa vám zdá, že je už psík pri vstupe do prepravky spokojný, začnite ho v nej aj kŕmiť – s dvierkami otvorenými. AK si zvykne aj na toto, počas kŕmenia zavrite dvere. Postupne predlžujte psíkov pobyt v zavretej klietke a opakujte tento proces, pokiaľ nebude schopný vydržať v prepravke aj niekoľko hodín.
Ak chcete mať istotu, pripravujte psa na samotné cestovanie už mesiace pred stanoveným dátumom vášho výletu. Lákajte ho do auta maškrtou a vysoko ho za vstup pochváľte. (Dvere auta nechajte otvorené.) Toto robte denne asi týždeň, potom dajte psíka na krátky čas do svojej prepravky alebo do postroja. Ak pes nerobí problémy, urobte si krátke výletíky autom končiace nejakou príjemnou udalosťou ako je vyvádzanie v parku alebo túra v prírode. Pomaly cestu autom predlžujte, až kým psík spokojne neprečká na spoločnom výlete s vami niekoľko hodín.

Ako dobre je trénovaný a socializovaný?
Je zvyknutý na cudzincov a nové situácie? Brávali ste ho medzi iné šteňatá a na hodiny tréningu poslušnosti? Ak váš pes neposlúcha ochotne na základné povely – Sadni! Zostaň! K nohe! – možná je potreba resocializácie s profesionálnou pomocou. Psi, ktorí radi vidia nové tváre a miesta sú menej náchylný na stres a majú väčší predpoklad byť šťastnými cestovateľmi. Opýtajte sa vášho veterinára a priateľov na odporúčanie k dobrému trénerovi.

Ako jazdíte?
Ste počas jazdy napätý a nervózny? Vykrikujete na ostatných vodičov a zlostne zvierate pästi pri omeškaní? Nevedome takto môžete stres prenášať aj na vášho psa.
Clothierová poradila jednej napätej majiteľke, ktorej psík cestoval zhrbený strachom, relaxovať a spievať si počas jazdy. „Na moje veľké potešenie, napísala my okamžite, som si všimla, že hneď ako som začala venovať pozornosť mojim vlastným postojom počas šoférovania, zistila som, že som ozaj zatajovala dych, neprimerane som zvierala volant a sedela som strnulo,“ spomína.

„Uvoľnila svoje ruky, zamerala sa na dýchanie, pohodlnejšie sa oprela do sedadla a začala si spievať akúkoľvek pesničku, ktorá jej prišla na myseľ. Na jej vlastné prekvapenie ju jej psík najprv pozoroval so zdvihnutým obočím, potom sa očividne uvoľnil, rozvalil sa na sedadle vedľa nej a mierumilovne prespal celú cestu domov.

Lea Červeňanská

<< späť