DALMATÍN v skratke

Ako dlhoročná a verná čitateľka magazínu Kynologická revue som so smútkom mesiac čo mesiac postrádala niečo o plemene dalmatín. Jednak preto, lebo už istý čas chovám fenku tohto plemena a za druhé aj z toho dôvodu, že ide o psa, ktorý si jednoznačne zaslúži väčšiu pozornosť a obdiv ľudí. Preto dovoľte, aby som vám v skratke priblížila zopár mojich postrehov spojených s faktami, ktoré vám aspoň trocha priblížia „bodkovaných“ krásavcov.

NIEČO Z HISTÓRIE
„Dalmatín je starodávne plemeno, ktorého pôvodný domov žiaľ nepoznáme. S modernými plemenami má iba málo spoločné a vlastne ho nemožno zaradiť ani k tým plemenám, ktoré sú takpovediac ľudským dielom. Prišiel k nám ako dedičstvo minulosti! Pôvodné plemeno je svojou elegantnou stavbou tela a nápadnými znakmi prekvapením.“ – takto jednoducho definuje pôvod dalmatína Eleanor Franklinová vo svojej knihe The Dalmatian, vydanej v roku 1975. Je pravdou, že pôvod dalmatína zamestnával veľa rokov mnoho prírodovedcov a kynológov. V spojitosti s tým sa vytvorila séria teórií, ale takmer žiadna z nich nebola podložená presvedčivými dôkazmi.
V rôznych písomnostiach a dielach starorímskych archívárov a spisovateľov sa objavujú zmienky o výskyte krátkosrstých bodkovaných psov. Jestvujú aj poznatky, že tento pes bol využívaný človekom už v dávnej minulosti. Samozrejme jeho poslanie sa menilo spolu s potrebami človeka. Pôvodným poslaním dalmatína bolo loviť zver štvaním, neskôr mal zasa postavenie sprievodného psa kočiarov, alebo jazdcov na koni.
Ozajstná chovateľská éra dalmatíncov však nastala až po skončení 1. svetovej vojny. V tom období vzniklo viacero chovateľských klubov, ktoré sa starali o usmerňovanie chovu a rozvoj plemena.

CELKOVÁ CHARAKTERISTIKA
Dalmatín je krátkosrstý biely pes s nápadnými čiernymi alebo hnedými bodkami. Je silný, svalnatý a všeobecne ho možno označiť za živého tvora. Vo svojich telesných tvaroch sa radí k symetrickým plemenám a čo je najpodstatnejšie, nepozná ťažkopádnosť. Dalmatín sa dokáže pohybovať s maximálnou obratnosťou a vytrvalosťou.

POVAHA
Tú má dalmatín nepochybne príjemnú a priateľskú. Nie je bojazlivý a takmer nikdy sa ho nezmocňuje nervozita. O jeho povahe ešte možno povedať, že ja mäkká, ale to fakt iba v podmienkach rodinnej pohody. Tomuto psovi stačí pocit, že niekto z jeho blízkych, prípadne on sám sa nachádza v ohrození a môžete mi veriť, že sa z neho v krátkom okamihu stane iný pes. Z pokojného maznáčika je odrazu veľký nebojácny bojovník. Ak sa ocitne v súboji, prejavia sa v plnej miere jeho temperament a rozhodnosť. To mu dáva reálnu šancu zdolať oveľa silnejšieho protivníka, ako je on sám. Mnohí o tom pochybujú, ale dalmatín dokáže podať v služobnom výcviku rovnaký výkon, ako ktorékoľvek iné služobné plemeno.

STAROSTLIVOSŤ A CHOV
V skutočnosti si dalmatín nevyžaduje nejakú zvláštnu starostlivosť. Ak mu doprajete denne viackrát prechádzku s voľným prebehnutím, uspokojí sa v byte aj s kútikom, ktorý má vyhradený. Častý pobyt na slnku a čerstvom vzduchu tomuto plemenu veľmi prospieva.
Dalmatín vie byť veľmi vďačný spoločník. Rýchlo si osvojuje povinnosti a požiadavky, ktoré sú na neho kladené. Každopádne ale vyžaduje citlivé zaobchádzanie zo strany svojich blízkych. Láskavým jednaním sa dá u neho dosiahnuť prakticky všetko. Poslušnosť, ochotu a taktiež aj oddanosť. Z pohľadu potravy nie je absolútne náročný.

VLASTNÉ POZNATKY
Osobne chovám fenku dalmatína Albu už 7. rok. Od malička, približne od veku 6 mesiacov sa venujem môjmu psovi hlavne v otázkach jeho výchovy k poslušnosti a jeho rozvoju. Myslím si, že náš rodinný miláčik dosiahol celkom slušné úspechy. Alba zvládla štyri skúšky, presnejšie ZM, PZ 1, PZS 1 a PZS 2, čo je v porovnaní s inými služobnými plemenami naozaj výborné.
Dalmatín miluje život v rodinnom kruhu. Chovateľ, ktorý ho chová v koterci, nemôže nikdy spoznať jeho milú povahu, pretože tá sa pri nedostatku kontaktu s človekom iba sotva prejaví. Ak odchádza pán z domu, dáva tento pes zreteľne najavo svoje sklamanie a smútok. Stačí však niekoľko vľúdnych slov a on razom pochopí, že je to nutnosť. Celkovo je toto plemeno nadmieru spoločenské. To vlastne vysvetľuje fakt, prečo dalmatín nerád zostáva sám.

ZÁVER
Pre každého sa však dalmatín predsa len nehodí. Ozajstného kamaráta v ňon nájde iba človek, ktorý má cit, nie je prchký... Človek, ktorý je schopný s ním zaobchádzať ohľaduplne a nájsť si pre neho vždy čas. Ak niekto chová dalmatína iba z túžby vlastniť pekného psa, pritom vôbec nie je schopný spoznať a pochopiť jeho povahu, nevytvára pre tohto krásneho tvora ideálne prostredie. V takomto prípade sa totiž dalmatín stáva nevľúdnym, nevrlým, ba niekedy až agresívnym.

Ružena Čellárová

 

<< späť