CRUFTS 2002
Najlepší z najlepších psov z celej Európy súťažili na najprestížnejšej, najväčšej a najslávnejšej výstave psov na svete, na výstave Crufts 2002 v Anglickom Birminghame v dňoch 7. - 10. marca. Druhýkrát v histórii bola výstava prístupná aj pre zahraničných vystavovateľov, čo bola obrovská príležitosť a výzva pre majiteľov, ktorí mali možnosť porovnať svojich psov. A práve táto zmena, ktorá umožňuje na základe Pet Travel Scheme účasť aj psom zo zahraničia, spôsobila nové písanie dejín Cruftovej výstavy. Po minuloročnej premiére, kedy sa taliansky sibírsky husky Ich. Cry Out stal víťazom skupiny nasledovalo na tohtoročnej show ďalšie prekvapene, víťazom výstavy sa stal kráľovský (standard) pudel Nord Ch. Topscore Contradiction z Nórska. Po prvýkrát nepochádzal víťaz z Anglicka.

Výstava sa každý rok koná v marci a trvá štyri dni (výnimkou bol minulý rok, kedy z dôvodu výskytu ochorenia slintačky a krívačky v krajine bola výstava presunutá na máj). Návštevníci mali možnosť vidieť každý deň viac ako 5000 čistokrvných psov posudzovaných v 34 kruhoch. Miestom konania je NEC (Nationale Exibition Centre - Národné výstavné centrum), ktoré poskytuje ideálne podmienky na podobné akcie. NEC je umiestnené vedľa letiska a vlakovej stanice, takže cestujúci sa po opustení vlaku dostanú priamo do areálu NEC, ktorý tvorí 5 navzájom prepojených hál. V každej hale boli rozmiestnené kruhy, stánky, mininálne jedna reštaurácia, toaleta, bol tam priestor na psiu toaletu a priestor na česanie psov.
V Európe sme zvyknutí na delenie plemien do 10 skupín podľa FCI. Vo Veľkej Británii sú plemená rozdelené podľa KC (The Kennel Club) do 7 skupín a to nasledovne Working (pracovné psy), Pastoral (pastierske psy) boli posudzované vo štvrtok, Terriers (teriéri), Hounds (poľovné psy typu duričov a chrtov) v piatok, Toy (spoločenské psy), Utility (úžitkové psy) ste mohli vidieť v sobotu a Gundog (poľovné psy - sliediče, stavače a retrievery) posledný deň, v nedeľu.

Skupiny sa každý rok striedajú, takže si nemusíte rok čo rok brávať dovolenku, aby ste videli svoje plemeno. Triedy sa posudzovali od puppy po veteránov, pričom sú odlišné od tried FCI. Rovnako ako skupiny a triedy je odlišné aj posudzovanie.
Jeden rozhodca posúdil za deň aj 200 psov, pričom posudky sa písali iba prvým trom v triede. Často rozhodca nahrával posudky na diktafón alebo ich písal priamo do laptopu. Posudzovanie prebiehalo vo väčšine prípadov tak, že pomocník zavolal psy do kruhu, rozhodca si ich pozrel ako stáli v rade vedľa seba a potom si ich po jednom zavolal. Každého dôkladne prehmatal, niekedy pozrel zhryz, skontroloval mechaniku pohybu z predu, z boku a zo zadu. Po poslednom psovi si celú triedu pozrel ešte raz a vybral prvých piatich, alebo si ich pozrel ešte spolu v pohybe, zastavil, pozrel si ich vo výstavnom postoji a určil prvých piatich. Rozhodcovia posudzovali aj 6-7 hodín, pričom na jedného psa im ostávali v priemere 2 minúty. Víťazi tried bojovali o najkrajšieho psa a sučku plemena (Best of Dog, Best of Bitch), dostávali titul CC (Challenge Cerificate čo je vlastne náš CACIB) a zadával sa aj rezervný titul (Reserve Best of Dog, Bitch) a rezervný CC. Najkrajší pes a najkrajšia sučka súťažili o víťaza plemena (Best of Breed). Šteňatá súťažili o titul Best Puppy.

Pri každom kruhu bola veľká tabuľa s menom rozhodcu, posudzovanými plemenami a samozrejme výsledkami. Tie boli okamžite na tabuli doplnené po skončení každej triedy. V kruhu bol tradične zelený koberec, okolo kruhu dva rady modrých stoličiek. Každý pes mal určenú vlastnú lavičku v blízkosti kruhu.
Na Cruftovu výstavu sa nedostane hocikto, psy sa musia na Crufts kvalifikovať na výstavách v Anglicku počas roka, plemenné psy a šampióni sa môžu zúčastniť automaticky. Psy zo zahraničia sa môžu zúčastniť na základe tzv. Pets Travel Scheme (musia sa kvalifikovať, čiže musia obdržať právomoc súťažiť, musia mať požadované očkovania a musia byť označené mikročipom). Tento rok to využilo 343 zahraničných vystavovateľov z celkového počtu 20 860 čistokrvných psov.
Vo Veľkej Británii sú zakázané 4 plemená psov: agrentínska doga, brazílska fila, japonská tosa inu a americký pitbulteriér, to zamená,

že ich nemôžte vlastniť a ani do krajiny priviesť. Milovníci týchto plemien si teda na výstave na svoje určite neprišli. Rovnako, ako obdivovatelia amerického stafordšírskeho teriéra, ktorého je možné priviesť, no nebude vám umožnené zúčastňovať sa s ním výstav. Kto sa tešil na akity musel byť trochu v rozpakoch, na ostrovoch plemeno nebolo rozdelené na akitu a veľkého japonského psa. Väčšina akít mala tmavú masku a stavbou tela inklinovali k veľkému japonskému psovi. Z našich štyroch národných plemien sme nemali zastúpené ani jedno. Zo susedných štátov mali Maďari 5 plemien: kuvazs (1), komondor (12), puli (69), maďarská vizsla krátkosrtá (183), maďarská vizsla hrubosrstá (38). Poliaci mali jedno plemeno - poľského nížinného ovčiaka (53) a Česi tiež jedno plemeno - českého teriéra (32).
Najpočetnejším plemenami boli zlatý retriever - 475 prihlásených, za ním nasledoval labrador - 435 a írsky seter - 405. Najľahšie to mal kuvazs, bol iba jeden.
Každý deň v hlavnom kruhu prebiehala súťaž o víťaza skupiny. Rozhodca po prehliadke všetkých psov v skupine vybral 8 súťažiacich, z ktorých určil prvých štyroch. Sedem víťazov skupín bojovalo o najcenejší titul v nedeľu večer. Posudzovanie súťaže Best in Show je veľká pocta pre rozhodcu zvlášť na takej výstave akou je Crufts. Tento rok pripadlo určiť víťaza pani Pamele Cross Stern. Po napínavom finále sa najkraším psom z celkového počtu 21 000 stal štandardný pudel Nord Ch. Topscore Contradiction. Na druhom mieste skončil pekingský palácový pes Ch. Yakee A Dangerous Liaison. To, že o výstavu je veľký záujem, svedčí 120 000 divákov, niekoľko desiatok novinárov a fotografov z celého sveta, samozrejme nesmela chýbať televízia. Crufts bol vysielaný v 48 štátoch, v Anglicku bol záznam z výstavy každý deň na BBC2.
Najmladším vystavovateľom bola šesť a pol ročná Lily Nelson s jej basetom Griffon Vendeen Petit, najstarším vystavovateľom bola presne storočná Constance Wilcox s hladkosrstým foxteriérom. Constance sa každoročne zúčastňuje na Cruftse od roku 1948.

Pre návštevníkov a vystavovateľov je Cruftova výstava veľkým zážitkom. Určite na ňu nezabudne rozhodkyňa slečna Fricker, ktorá posudzovala na Cruftse po prvý krát a to práve v deň jej narodenín. Bola milo prekvapená, keď po skončení posudzovania prišiel za ňou do kruhu jej priateľ Peter Regan, kľakol si pred ňou na koleno a požiadal ju o ruku. Jej odpoveď znela "áno".
Samozrejme nesmiem zabudnúť na 370 stánkov, kde bolo predávané všetko, psím krmivom začínajúc a suvenýrmi končiac. Čo ste nekúpili tu, nekúpite už nikde.
Musím pripomenúť, že Crufts to nie je len výstava psej krásy, je to o psoch so všetkým, čo je s nimi spojené. Je to nádherná ukážka spolužitia človeka a psa, ukážka ako psy pomáhajú ľuďom a na druhej strane ako človek pomáha psom. Caroline Kisko, sekretár The Kennel Club-u, povedal: "Crufts je vitrína všetkého, čo je pozitívne okolo psov a ponúka nové a vzrušujúce atrakcie pre všetkých milovníkov psov, poskytujúca najlepšie možné príležitosti naučiť sa viac o psoch a ich prispení v spoločnosti. The Kennel Club verí, že ak by Charles Cruft bol živý, bol by veľmi hrdý na to, ako je jeho odkaz dnes vedený a vylepšovaný".
Čo všetko ste tam mohli vidieť? Každý deň tu prebiehalo množstvo súťaží, spomeniem len tie najdôležitejšie.

Agility - mohli sme vidieť prečo sa agility stala najpopulárnejšou súťažou na svete, strieda sa tu poslušnosť, rýchlosť, obratnosť.
Flyball -
je pravdepodobne najhlučnejšia a najvzrušujúcejšia disciplína, ktorú ste mohli vidieť. Dva týmy po 4 psoch pretekajú cez štyri prekážky, chytajú vyhodenú tenisovú loptičku a vracajú sa späť. Pre divákov je to veľmi atraktívne a psy to milujú.
Obedience - je vlastne skúška poslušnosti. Skladá sa zo šiestich disciplín: distant control (pes je pred psovodom asi 15 metrov, ten mu dáva striedavo povely sadni, ľahni, vstaň), heelwork (chodenie pri nohe, obraty, zastavenia, všetko bez povelu), retrieve (prinesenie predmetu), sendaway (vysielanie psa v pred), down and sit (odloženie v sede na dve minúty a v ľahu na desať minút), scent (vyhľadanie predmetu podľa pachovej stopy).
Heelwork to Music - je neuveriteľné ako rýchlo sa táto disciplína udomácnila a skvalitnilo sa jej predstavenie, zdokonalila sa choreografia. Tanec so psom často vyvolával neskrývaný obdiv publika, psy s minimom povelov predvádzali neuveriteľné množstvo a druhy pohybov.
International agility - po druhý krát si porovnávali svoje schopnosti aj súťažiaci z Európy. Mohli ste vidieť týmy z Dánska, Rakúska, Holandska, Švédska, Belgicka, Walsu, Škótska, Severného Írska a samozrejme Anglicka.
International Junior handlers - súťaž pre mladých vystavovateľov ktorej sa zúčastnili mladí kynológovia z 26 štátov sveta. Mohli sme vidieť rôzne štýly a spôsoby vystavovania, ktoré závisia od zvykov v danej krajine, boli od priateľského až po chladný vzťah ku psovi. Zvíťazila Marion Stiphout z Holandska.
HM Customs and Excise - predstavovali ukážku práce psov na detekciu drôg, prebiehala prehliadka batožiny a osôb.
Gundog display - ukážka čo všetko je požadované od poľovného psa.

Retired Greyhound Trust Parades - prehliadka greyhoundov, ktorí už skončili svoju závodnú kariéru.
West Midlands Police Dog Display - práca policajných psov ale aj ukáža výchovy a výcviku.
Whippet Obedience Display Team - ukážka obedience, agility a flyballu, to všetko s plemenov vipet.
A ešte čosi v Children Créche ste mohli priniesť alebo si vyzdvyhnúť stratené deti. Tiež tu bol kútik pre deti kde sa o ne starali školené opatrovateľky pokiaľ ste si pozerali výstavu.

Výsledky Crufts 2002
Víťazstvo nie je náhoda, o tom vás určite presvedčia nasledovné riadky. Víťazi skupín boli obyčajne najúspešnejšími jedicni plemena za posledný rok, často sú v Top 10 najúspešnejších psov krajiny. Tiež ma zaujal inzerát vo výstavnom katalógu. Bulmastif, víťaz plemena na Crufte 2001, ktorého otec bol víťaz plemena na Crufte v roku 1996, starý otec v roku 1989 a dokonca aj prastarý otec v roku 1984. To sú 4 generácie.
Working group: rozhodca bol pán Jack Bispham
1. Veľký čierny bradáč Ch. Zamoranos Picasso, vznikol z dvoch importov. Bol najúspešnejší výstavný pes v skupine Working dogs a štvrtý v Top Dog zo všetkých plemien v Anglicku za minulý rok. Picasso získal BIS na Nationale W/P Breeds a LKA, 3x R.BIS, má množstvo BIS-ov z klubových výstav. Je 3,5 ročný, má 21 CC, 21 BOB a šesť prvých miest v skupine. Jeho dcéra na Crufte dostala BCC a víťaz Best puppy bol tiež jeho potomok. Majitelia Alberto a Jane Alvarez. Pán Alvarez sa vyjadril o víťazstve "Je to ocenenie spoločného úsilia mojej ženy, dcéry a mňa za všetkú starostlivosť a pohodu, ktorú venujeme našim psom".
2. Novofundlandský pes Merrybear Unsong Hero, majitelia pán a pani Sheridan a Patrick Galvin. Hero je 3 ročný a vyhral jeho prvý CC, 2x bol RCC. Je synom po talianskom importe.
3. Boxer Ch. Merribox Endless Gossip, majiteľ Michael Bruggenberg-Rothchild. Táto 2,5 ročná sučka si pridala ďalší CC k jej 17 CC, pričom prvý získala ani nie pred rokom. Má dve druhé miesta v skupine z Welsh KC a Richmond, 10 BOB. "Poppy" týždeň pred Cruftom vyhrala BIS na Midland Boxer Show. Je prvá v Top Boxer 2001 v UK.
4. Aljašský malamut Hyteton Kicass, majiteľka Jill Broadberry. Kicass je najúspešnejší malamut od roku 1996, má 55 BOB-ov, 1., 3. a 4. miesto v skupine v roku 2001. Pózoval pre firmu Pedigree Master Foods na propagáciu rady krmív Advance.
Pastoral group: posudzoval pán Derek Smith
1. Bobtail Ch Zottel's You Don't Fool Me. "Lionel" bol 2. v Top Dog 2001 a 1. v Top Pastoral Dog 2001. Má 22 CC, 20 BOB, 10x vyhral skupinu a trikrát výstavu. "Je to sen každého vyhrať skupinu, myslím si, že to bola vynikajúca skupina" majiteľka Christina Bailey chová bobtailov už 25 rokov.

2. Austrálsky ovčiak AmCh. Thornapple Climate Controlled, majitelia Wally a Jane Holligan, tento americký pes má 11 BOB-ov a 6 umiestnení v skupinách. Toto bola jeho prvá cesta do UK. Austrálsky ovčiak (inak americké plemeno) odchovaný v Amerike vyhral v Anglicku, to je medzinárodný úspech, nemyslíte?
3. Poľský nížinný ovčiak Ch Mybeards Sapphire, majiteľka Diane Mottram. Sučka má 12 CC, bola Top dog plemena 2000 a 2001
4. Pyrenejský horský pes Vi'Skaly's Fabian Sirius Do-Ca zobral prvý CC na jeho prvej návšteve Anglicka, cestoval zo Švédska, majiteľka B. Selfelt.
Terrier group: rozhodca bol pán Geoff Corish
1. Hrubosrstý foxteriér Ch. Fairwyre Commander at Gramrae, v minulom roku najlepší hrubosrstý foxteriér, 3. miesto v skupine na Crufts 2001, BIS na East of England, získal 5 CC, 5 BOB, "Ben" pricestoval so svojím majiteľom Adrianom Magillom z Írska. Pán Magill povedal o víťazstve "Som absolútne potešený, je to veľké úsilie dostať sa do záverečného kruhu, ale toto je dokonca viac než to".
2. Velšteriér Ch. Dotendav Jack The Lad je vnuk BIS víťaza Crufts 1998 Ch Saredon Forever Young. Majitelia sú Dave Scawthorn, Dot a Dave Parry, predvádzaný bol Judy Averis.
3. Airedale teriér Ch. Am. H. Ch Greenfield Captain Fantastic pochádza z USA, bol BIS vo Windsor minulý rok, 2. Top Airedale teriér 2001, má 17 CC. Majitelia Mary Swash a Oliver Jackson.
4. Bedlingtonský teriér Ch. Uptnorth Mercurial Freddie, majitelia sú David a Janet Taylor, tento psík bol z triedy veteránov, bolo to jeho prvé umiestnenie v skupine, má 5 CC.
Hound group: posudzovala pani Jill Peak
1. Saluka Mabrooka Jayid. Jeho domáce meno je Jason, má 3 CC, 3 BOB, dve víťazstvá v skupine, bol Top saluka puppy 2000, jeho otec pochádza z Austrálie. Majiteľka Ann MacDonald po získaní 1. miesta v skupine povedala "Som veľmi, veľmi šťastná, Jason je najlepší pes akého som kedy vychovala"
2. Greyhound Int Ch. Graal Quest Now and Ever, si pricestovala po svoje druhé miesto s majiteľom Alain Dumortier z Francúzska.
3. Barzoj Multi Ch. Seabury's Konstantinov z Holandska, je Holandský, Nemecký a Luxemburský šampión, bol 2. v Top Dogs 2001 v Holandsku.
4. Baset Griffon Vendeen Petit Ch. Afterglow Woody Woodpecker, majitelia Gavin Robertson a Sara Pettit. Tento pes bol Best Puppy na Crufts a Top Pepit minulý rok, v roku 2000 bol Top Puppy.
Utility group: rozhodca Terry Thorn
1. Kráľovský pudel Nord Ch. Topscore Contradiction, tohtoročný BIS. Bol víťaz plemena a 3. v Top Dogs 2001 v Nórsku. "King" má tri a štvrť roka, za jeho výstavnú kariéru získal 20 BOB, 10 prvých miest v skupine a 1x BIS. Majitelia sú Stein a Kari Glenna z Nórska, predvádzal ho Mikael Nilsson, ktorý povedal po víťazstve v skupine "Bola to majiteľova prvá výstava tu, bol som veľmi nervózny, ale bolo to obdivuhodné prežívať víťaztvo skupiny". Po udelení najcenejšieho titulu bol Michael veľmi dojatý "Nemôžem tomu uveriť, som strašne šťastný, je to úžasné, stále tomu nemôžem uveriť".
2. Šarpej Forgevalley Pause a Pose for Chequerpei získal jeho prvý CC a BOB, majiteľka Susan Butterfield.
3. Toy pudel Ch Aedan Double Delight, táto sučka vyhrala skupinu minulý rok, v roku 2001 bola 1. v Top Utility, 3. v Top Dogs UK a tiež je víťaz Pedigree šampión.
4. Malý bradáč Ch. Awesomes in The Mood with Risepark, je import z USA, má 5 CC a BOBov, majiteľ je Peter Newman.
Toy group: posudzoval pán Albert Wight
1. Pekingský palácový pes Ch. Yakee A Dangerous Liaison, R.BIS na tohtoročnom Crufts, zopakoval si víťazstvo v skupine z minulého roka. Umiestnil sa na 1. mieste v Top Dog UK 2001. Za svojho 2 a pol roka života získal 23 CC, 23 BOB, 16x vyhral skupinu a 8x bol najkrajším psom výstavy. Majitelia sú Bert Easdon a Philip Martin. Pán Easdon povedal "Je to nádherné, nemôžem tomu uveriť, že "Danny" vyhral skupinu dva roky po sebe".
2. Mops Ch. Hattella Fresh Parsley, má 16 CC a 14 BOB, v roku 2000 skončil ako Top Puppy plemena, v roku 2001 ako Top Mops, spolu s jeho sestrou vyhrali na Crufte minulý rok, majiteľ Carol Kirk.
3. Yorkšírsky teriér Hassendean Royal Dancer, majiteľka Susan Prevost. Royal Dancer vyhral svoj druhý CC a BOB.
4. Dlhosrstá čivava Ch Bramerita Naughty But Nice, potvrdila svoje viťazstvo z minulého roka a pridala si ďalší CC a BOB, má 22 CC a 19 BOB, 5x bola víťaz skupiny. Bola Top Puppy 2000, Top Čivava 2001, 11. miesto v Top Dogs 2001 UK. Toto všetko stihla do veku dvoch rokov.
Gundog group: rozhodkyňa pani Ferelith Somerfield
1. Flat Coated Retriever Sh Ch. Gayplume Dream Maker, "Joker" bol BIS na Gundog Society of Wales 2000 a už 4x vyhral skupinu u tej istej rozhodkyne, má 8 CC. Majiteľka Sue Jone "Nemôžem tomu práve uveriť, nemyslela som si, že by sa to mohlo niekedy stať, som taká rozrušená".
2. Velšský špingeršpaniel Sh Ch Ferndel Cecilia majiteľa Johna Thirlwell vyhral v roku 2001 iba jeden CC.
3. Weimarský stavač Linosa Lacoste nebol často vystavovaný, možno tento úspech podnieti jeho majiteľku Alison Gates k častešej účasti na výstavách v tejto sezóne.
4.Írsky vodný španiel Malanis Brown Starlet at Foulby iba ako 19 mesačnej sa podarilo toto nádherné umiestnenie. Majitelia Angela Williams a David Craig.

Zaujímavosti o Crufts 2002
Discovery Dogs
(objavovanie psov)
Prišli ste na výstavu a zistili ste, že v daný deň sa neposudzje plemeno, o ktorom ste sa chceli dozvedieť viac. Nevadí, stačilo zájsť do Discovery Dogs a všetko potrebné ste dostali priamo na mieste, vrátane ukážky psov. Tento rok to bolo po siedmy krát, čo si mohli návštevníci pozrieť toto oddelenie. Začalo to výhradne ako znak Crufts, pričom 88% návštevníkov označilo DD ako jeden z ich obľúbených aspektov výstavy. Bolo tu zastúpených 180 plemien a mali ste možnosť od tých najpovolanejších ľudí, ktorí vlastnia a žijú s daným plemenom, dostať odpoveď na otázky týkajúce sa vhodnosti plemena pre vás, o ich temperamente a charaktere, starostlivosti o srsť, o kŕmení a cvičení. Na vlastné oči ste mohli plemená vidieť a dotýkať sa ich.
KCJO bol nahradený YKC
The Kennel Club Junior Organisation bude od Crufta 2002 pokračovať ako Young Kennel Club. Hlavný dôvod tejto zmeny je veľa novôt, ktoré prišli do "psieho sveta" za posledných 5 rokov a KC sa chce chytiť tejto šance. Od jeho zavedenia na Crufts, mladí členovia budú pokračovať množstvom ponúkaných výhod. Tiež sa budú môcť tešiť novým aktivitám. To je predpoklad, že príležitosti pre mladých ľudí rozvinúť sa v psom svete, budú narastať. KC predpokladá, že z nadšených mladých ľudí dnes budú experti zajtra. V kruhu Young Kennel Club sme mohli vidieť ukážky obedience, heelwork to music, dog racing, agility, show handler of the year, triathlon (kombinácia obedience, agility a breed) biathlon (obedience a agility), flyball.
The Kennel Club Good Citizen Dog Scheme - GCDS (pes dobrého občana)
Oslavoval 10. narodeniny a ich narodeninový koláč pomáhali krájať herečka Stephanie Beacham a predseda Crufts Peter Mann. GCDS je najväčší tréningový program vo Veľkej Británii. GCDS spája jednotlivé tréningové techniky pre všetkých psov - mladých alebo starých, čistokrvných alebo krížených. Ich cieľom je učiť majiteľov psov všetkým aspektom vyplývajúcich z vlastnenia psa, zahrňujúc tréning poslušnosti, socializáciu, venčenie, výživu a všeobecnú starostlivosť o zdravie. GCDS sa delí podľa úrovne náročnosti na tri stupne: Bronzový, Strieborný a Zlatý test a najnovšie aj Puppy Foundation Assessment (šteňacie základné hodnotenie) v ktorom je zahrnutá socializácia, domáci tréning, čistenie zubov, kŕmenie, učenie chodiť na prechádzky. Cieľ GCDS smeruje k majiteľovej zodpovednosti a dôležitosti dobre vychovaných psov v našej spoločnosti. Udržiavať čistotu po vašom psovi na verejných priestranstvách a mať označených psov je zahrnuté v študijnom programe od začiatku a je to stále dôležité aj dnes. Propagáciou spoločensky prijateľných psov cestou vytvárania zodpovednosti majiteľov GCDS vytvára dobre vychovaných ľudí a psov, ktorí majú dôveru spoločnosti. Za desať rokov absolvovalo výcvik vyše 53000 psov Bronzový, 7091 Strieborný a 2325 Zlatý certifikát. Je zapojených 1150 tréningových centier, zahrňujúc 276 oblastných rád a 48 vzdelávacích centier pre dospelých. V kruhu Good Citizen Dog Scheme (pes dobrého občana) prebiehali ukážky základného tréningu psov. V Anglicku je to najpopulárnejší a najväčší tréningový program pre psov.
Companion dog club (pes ako spoločník) je určený pre všetkých psov čistokrvných alebo nečistokrvných, ktorým umožňuje KC členstvo v tomto klube s množstvom výhod.
Psy sú pre handikapovaných ľudí neoceniteľnou pomocou v každodennom živote a pomáhajú im v ich návrate do spoločnosti. Na Crufts sme mohli vidieť ukážky práce:
Guide Dogs for the Blind People - psy pre slabozrakých.
Hearing Dogs for Deaf People - psy pre nepočujúcich, nie sú taký známe ako psy pre slabozrakých. Sú cvičené reagovať na zvonček, telefón, alarm alebo detský plač.
Dogs for the Disabled - psy pre handicapovaných. Psy pre postihnutých ľudí im pomáhajú napríklad stlačiť vypínač, otvoriť dvere, v prípade núdze stlačiť alarm, telefón a vyhľadať pomoc.
Psy robia všetko nesebecky pre nás, ale ako im to odplácame my?
The Kennel Club Healthcare Plan predstavoval výhody poistenia psov a ich majiteľov. Za rovnakých podmienok bez ohľadu na plemeno a miesto kde žijete. Poistenie vám umožní zaplatiť účty za veterinárne ošetrenie do 5000 libier.
Canine Health vysvetľoval dedičné ochorenia psov.
The Kennel Club Health Screening (zdravotné vyšetrenie)
Sústredili svoju pozornosť na dyspláziu bedrových a lakťových kĺbov a dedičné ochorenia očí. Tieto programy majú pomôcť chovateľom identifikovať psov, ktorí nie sú zaťažení týmito ochoreniami a tak urobiť najlepší možný výber pre plemenitbu.
DNA screening scheme (program vyšetrovania DNA)
KC aktívne podporuje vývoj a používanie nových DNA technológií a zapájanie DNA testovacích programov pre dedičné ochorenia. Programy využívajúce génový základ DNA sú v súčasnosti robené spolu s The Animal Health Trust a Cambridge University Veterinary Centre. Oveľa viac DNA testov môže byť vynájdených v blízskej budúcnosti. Každý rok je uskutočnených približne 20000 zdravotných vyšetrení a DNA test výsledkov, ktoré sú zaznamenané a publikované v registrovaných dokumentoch a v KC Breed Records Supplement. Výsledky DNA testov sú tiež publikované na stránkach KC.
DNA Profiling (DNA profilovanie)
The Kennel Club a Animal Health Trust ponúkajú DNA profilovací program pre všetky plemená. DNA profil poskytuje nevyvrátiteľnú možnosť identifikácie a tiež spôsob dokazovania pôvodu.
The Kennel Club Charitable Trust Appeal Auction
Jedným z unikátnych znakov výstavy Crufts je aukcia umenia a literatúry súvisiacej so psou tematikou. Aukcia sa konala v nedeľu 10. marca a mohli ste si tu kúpiť nádherné obrazy, sochy, keramiku, šperky alebo knihy. Prostriedky z aukcie idú do organizácie The Kennel Club Charitable Trust Appeal. Táto rozdeľuje získané financie medzi rôzne záchranné centrá, the Animal Health Trust, the Blue Cross a Hearinig Dogs for Deaf. The Trust podporuje veľa výskumných projektov zameriavjúcich sa na zlepšovanie zdravia psov, zahŕňajúc tiež vývoj DNA testov pre identifikáciu dedičných ochorení. The Charitable Trust podporuje celkové zušľachťovanie psov cez charitatívne dary a vedecké granty. Dosahujú to nasledovnými spôsobmi:
Veda - podporovať vzdelávanie a vedu pre ďalší výskum ochorení a dedičných porúch.
Podpora - propagovať psov ako terapeutickú a praktickú pomoc ľuďom.
Cit - presadzovať zmierňovanie utpenia psov, ktorí sú v náhradnej starostlivosti a ošetrovaní.
História Crufts
Ako to všetko vlastne začalo, prečo sa Crufts volá Crufts? A ako sa z nej stala najväčšia a najprestížnejšia výstava psov na svete?
Crufts je pomenovaná podľa jej zakladateľa Charlesa Crufta. Mladý Charles skončil školu v roku 1876, no netúžil pripojiť sa k rodninnému klenotníctvu. Namiesto toho sa zamestnal u Jamesa Spratta, ktorý otváral nový obchod na predaj psích keksov v Holborn v Londýne. Charles Cruft bol ambiciózny a viedol reklamu ako obchodný cestujúci. Prinieslo mu to kontakty s veľkým športovým psincom. Spratt vedel o jeho schopnostiach a jeho talent využil na cestovanie po Európe. V roku 1878 francúzski chovatelia, vidiac jeho talent ako podnikavého organizátora, požiadali o organizovanie a propagáciu psej sekcie na Parížskej výstave. To bolo iba dva roky po skončení školy. Po návrate do Anglicka v roku 1886 zorganizoval Allied Terrier Club Show v Royal Aquarium vo Westminster. Prvá Cruftova výstava tohto mena bola v Royal Agricultural Hall v Islington v roku 1891. To bol začiatok z dlhej série výstav konaných na tomto mieste. Počas tohto obdobia bolo možné poriadať výstavu za účelom zisku pre jednotlivca, to bol zreteľ, ktorý značne priťahoval Charlesa Crufta. Usporadúval výstavy so značným ziskom pre seba. Dnes nemáme osobných vlastníkov výstav psov a poriadanie výstav je povoľované The Kennel Club-om, ktorý povoľuje iba nekomerčných organizátorov.
V roku 1938 Charles Cruft umiera a jeho žena pokračuje v organizovaní výstavy v roku 1939. O tri roky neskôr vdova Cruft cítila zodpovednosť za pokračovanie výstav, ktoré boli pre ňu príliš náročné a ponúkla výstavu KC za podmienky, že meno výstavy ostane po jej manželovi. Suma, za ktorú výstavu predala, bola utajená, ale hovorilo sa, že to bolo 4000 libier. V roku 1948 bola prvá výstava organizovaná pod KC v Olympii a mala veľký úspech u vystavovateľov aj návštevníkov. Odvtedy sa Crufts zväčšoval rok čo rok. V roku 1979 sa zmenilo miesto konania z Olympie do Earls Court, pretože narastajúca návštevnosť príliš zapĺňala halu. V roku 1982 bola výstava rozšírená na tri dni a v roku 1987 na štyri dni, aby sa vyhovelo rastúcemu počtu prihlásených psov a divákov. V roku 1991 bola výstava premiestnená do Birminghamu do National Exhibition Centre a to bolo po prvý krát čo sa konala mimo Londýna. Crufts je poriadaný už 111 rokov a to od roku 1891. Za toto obdobie 35 rôznych plemien vyhralo Crufts výstavu, najúspešnejší je anglický kokeršpaniel (7x), nasleduje írsky seter (4x) a labradorský retriever (3x). Zlatý retriever a špringeršpaniel nikdy nevyhrali BIS Crufts.

Ing. Rasťo Pavla

 

<< späť