CRUFT'S 2006

 

Slovenský chov opäť raz zavážil!


Crufts je výstava psov, ktorej prestíž už dávno dosiahla celosvetový rozmer. Je to jedno z mála európskych kynologických podujatí (ak nie vôbec jediné), ktorého význam bezpodmienečne akceptujú a uznávajú aj za veľkou mlákou v Amerike. Niet teda divu, že nenájdete na planéte Zem takého chovateľa čistokrvného psa, ktorý by nesníval o zisku titulu udeleného v rámci danej výstavy. Naša kynológia sa nepýši mnoho jedincami, ktorí by víťazne prešli tvrdou a početnou konkurenciou na výstave Crufts. Avšak máme tú česť vám oznámiť, že iba zopár týždňov dozadu dosiahol pes zo slovenského chovu nevídaný úspech. Udialo sa to práve na tejto renomovanej ukážke psej krásy.

 

Napriek tomu, že kynológia na Britských ostrovoch má pre väčšinu kontinentálnych chovateľov psov nepochopiteľné zásady a pravidlá, predsa sa najväčší výstavný sviatok koná v Albione. Počet prihlásených jedincov na každoročný Crufts je závratný, veď presahuje 20 tisíc psov! Takéto číslo nemôže nikoho nechať na pochybách o obrovskej konkurencii v rámci každého plemena. Nehovoriac o tom, že Crufts je nepochybne synonymom ukážky toho najlepšieho, a tých najlepších, čo svetová kynológia ponúka. Silu konkurencie stupňuje tiež fakt, že Angličania nemajú skupiny, ako ich poznáme my podľa delenia FCI. Pridržiavajú sa logicky delenia podľa Kennel Clubu, čo je v porovnaní s u nás preferovaným systémom podstatne ťažšie sústo. Teda aspoň z pohľadu získania titulu. Každá skupina je totiž následkom takéhoto delenia početnejšia a tým pádom predstavuje aj tvrdšie podmienky na ceste za vytúženým titulom. Ako sa však vraví – „keď osud chce, tak aj motyka vystrelí – a zdanlivo nemožné sa stalo skutočnosťou. Medzi víťazmi ovenčenými nedoceniteľným titulom z tohto podujatia sa ocitol novofundlandský pes zo slovenského chovu! Je to veľká pocta nielen pre daného jedinca a jeho majiteľa, ale aj pre celú našu kynologickú obec. Na margo toho ešte podotknem, že to svedčí o pozitívnych zmenách európskej kynológie. Asi začína

svitať na lepšie časy, kedy už do diania nebudú zasahovať až tak intenzívne rôzne lobistické skupiny predných kynologických mocností Starého kontinentu.
Cesta za nevídaným úspechom „čierneho modela“ sa začala druhým miestom v nesporne silnej skupine (iba z plemena newfoundlander tu bolo 80 jedincov). Už tento moment bol opodstatneným dôvodom k nespútaným ováciám. Pri troške reálnej skromnosti nik ani len nedúfal, že by pes z východnej Európy mohol siahnuť ešte na vyššiu métu. Opak bol pravdou a víťazné ťaženie sa zavŕšilo titulom víťaz plemena (BOB), čo veru s ohľadom na štatút výstavy Crufts nemožno slovami ani len opísať.

Nezostáva nám nič iné, ako všetkým, ktorí sa na tomto historickom úspechu podieľali, srdečne pogratulovať a prejaviť zároveň vďaku za šírenie dobrého mena nášho chovu psov. Samozrejme, k výstave Crufts 2006 sa ešte vrátime v podrobnejšej a obsiahlejšej reportáži.

Pre lepšiu prehľadnosť delenia plemien v Kennel Clubu vám uvádzame zoznam plemien, ktoré patria do skupiny „working group“ kde exceloval aj úspešný newfoundlander zo slovenského chovu.

Group 2: Working
Alaskan Malamute, Beauceron, Bernese Mountain Dog, Black Terrier, Bouvier des Flandres, Boxer, Bullmastiff, Doberman Pinscher, Dogue De Bordeaux, German Pinscher, Giant Schnauzer, Great Dane, Hovawart, Leonberger, Mastiff, Neapolitan Mastiff, Newfoundland, Portuguese Water Dog, Rottweiler, Saint Bernard Dog Long-haired, Saint Bernard Dog Short-haired, Siberian Husky, Tibetan Mastiff


Cruft 2006: Newfoundland: BOB + reserve working group winner:
Ch. Mister Skipper King of Helluland (o: Ich. Pouch Cove´s Navy Cut of Cayuga, m: multi Ch. French Fries King of Helluland),
nar. 12.10.2001, chovateľ: Soňa + Vlado Kročkoví, King of Helluland
kennel, Malacky, majiteľ: B. Siklósi + P. Bogaerts
- v konkurencii 260 newfoundlandov, rozhodca plemena: mrs.
J. Garner (GB), rozhodca working group: mr. John Mc Manus (GB)

 

spracoval Branislav Mathe

<<< späť