Čínsky chocholatý pes

 

Dátum 27. 09. 2006 si určite bude pamätať veľa chovateľov tohto plemena na Slovensku. Začala sa písať história vzniku ich samostatného klubu, ktorého názov je Klub chovateľov čínskych chocholatých psov.

 


Zľava: Amanda Roleda, Groteska Alexa Lachesis a Family Song's Hopkirklachesis, majiteľ: O. + I. Dudášovi

Pri pohľade na uverejnené fotografie sa určite mnohým vynorí otázka: Toto je jedno plemeno? Áno je! Hneď na začiatku je potrebné malé vysvetlenie. Čínsky chocholatý pes sa rozdeľuje na dve vzhľadom celkom odlišné variety, a to na varietu bez srsti – hairless (naháč),  a osrstenú  - powder puff (labutienka).

Labutienka môže vzhľadom pripomínať malého afgánskeho chrta a varieta bez srsti malého koníčka (chocholka s hrivou na hlave, osrstený chvostík a „ponožky“ srsti na dolnej tretine končatín). Obe variety majú elegantný pohyb.

O tom, či sa narodia naháči, alebo labutienky, rozhoduje genetická výbava jedincov. Na chov sa používajú labutienky rovnako ako naháči. Ak spárime naháča a labutienku, máme nádej, že sa narodia šteniatka bez srsti aj osrstené. Rovnako, ako keď majú šteniatka dvaja naháči. Ak však spárime osrsteného psíka a osrstenú sučku, narodia sa len osrstené šteniatka.  Zákony dedičnosti, ktoré prvýkrát skúmal a pomenoval Johan Gregor Mendel, sa dajú pozorovať na tomto plemene práve pri jeho osrstení a z uvedeného vyplýva, že recesívny znak je osrstenie.

Opísať povahu „číňana“ nie je vôbec jednoduché. Ich láska k človeku je nekonečná. Sú veľmi priateľskí, milí a hraví. Majú citlivú a oddanú povahu. Milujú spoločnosť ľudí a chcú byť v tesnom kontakte s akýmkoľvek členom rodiny. Všeobecne je čínsky chocholatý pes typickým rodinným psom. Platí, že čím viac ľudí a čím viac lásky, tým lepšie.

Na druhej strane sú učenliví, poslušní a majú chuť pracovať. Majú radi vychádzky aj cestovanie. Našli svoje uplatnenie aj v pretekoch agility a začínajú si budovať svoje postavenie v canisterapii. Dosť veľký zážitok sme mali aj pri sledovaní „číňanov“ na coursingovej dráhe. Bežali s obrovským nasadením a zvládli dráhu určenú pre veľkých chrtov.

Naháči majú jemnú kožu a dotyk s ňou väčšinou vyvoláva pocit kľudu, istoty a bezpečia. Srsť labutienok je mäkká, hebká a veľmi príjemná na dotyk.

Starostlivosť o toto plemeno je iná u naháča a iná u labutienky. U naháčov sa staráme predovšetkým o kožu. V lete musíme kožu chrániť pred priamym slnkom krémom alebo mliekom na opaľovanie. V zime psíka chránime oblekom. U labutienok musíme udržiavať srsť v čistote a pravidelne ju česať. Ak však zvolíme kvalitné šampóny, kondicionéry a stravu, máme polovicu úspechu za sebou.

A teraz niekoľko údajov zo štandardu tohto plemena:

Krajina pôvodu: Čína
Využitie: spoločenský pes
Klasifikácia FCI: skupina 9 – spoločenské plemená

Všeobecný vzhľad: malý, živý, pôvabný psík, so stredne silnými až ľahkými kosťami.

Telo má harmonické, buď holé so srsťou na labkách, hlave a chvoste, alebo pokryté mäkkým závojom srsti. Vyskytujú sa dva zreteľne odlišné typy: ušľachtilý, s jemnou kostrou (deer type), ako aj zavalitý s mocnejším telom a silnejšou kostrou (cobby type).

Povaha, správanie: je veselý, nikdy nie zlostný.

Pohyb: priestranný, plynulý a elegantný, s dobrým záberom a posunom zozadu.

Farba: každá farba alebo kombinácia farieb je povolená.

Výška a hmotnosť: ideálna výška v kohútiku pre psy je 28 až 33 cm, pre sučky 23 až 30 cm. Hmotnosť veľmi kolíše, ale nemala by prekročiť 5,5 kg.

 


Sea Fire's Faithful Falkor

Na záver, ak dovolíte, pár slov o číňanoch v našej rodine. Ako prvá nám padla do oka naša Groteska Alexa Lachesis (po domácky Grétka). Po úspešnom absolvovaní niekoľkých výstav dosiahla titul Slovenský šampión krásy a krátko na to ho doplnila o titul Klubový šampión. Stala sa aj  sučkou roka Klubu málopočetných plemien.  Z jej prvého vrhu sme si nechali holého psíka Hopka – Family Song´s Hopkirklachesis. Myslím si, že náš „Hopko“ patrí medzi najúspešnejších číňanov odchovaných na Slovensku. Jeho výstavná kariéra sa začala fantastickým úspechom na Európskej výstave v Paríži roku 2002, kde v konkurencii 10 psov vyhral, a získal titul Európsky víťaz mladých. Ďalej dosiahol tituly: INTERŠAMPIÓN, Juniorský šampión Slovenska, Šampión Klubu málopočetných plemien, Šampión Slovenska, Česka, Chorvátska, Slovinska, Maďarska, a Grand šampión Slovenska.  Doma máme aj sučku Bella Stella Hott chocolate. Je to labutienka, ktorá sa môže pochváliť titulom Slovenský šampión krásy a Klubový šampión. Do našej chovateľskej stanice patria aj dve ďalšie sučky bez srsti Family Song´s Ula a Family Song`s Ulien. Ulien dosiahla titul Junior šampión mladých. Najväčší úspech zaznamenala na výstave v Bratislave, kde dva dni za sebou dostala titul CACIB a BOB. Ich sestra Family Song`s Una Luna a brat Family Song's Urian úspešne reprezentujú našu chovateľskú stanicu vo Švédsku.

Verím, že ak sa aj vy rozhodnete pre toto plemeno, tak si vás „číňan“ okamžite získa svojou krásou a úžasnou povahou. Ak sa chcete skutočne dobre rozhodnúť, príďte sa pozrieť na niektorú z výstav.

Iveta Dudášová

<<< späť