CAIRN TERIÉR

Batôžtek plný energie

Do rozsiahlej rodiny anglických teriérov patrí aj malý chlpatý pes s líščou hlavou. Pre svoju srsť, ktorá ho chráni pred chladným počasím svojej vlasti, sa stal obľúbeným pomocníkom pri love na divú zver, najmä na vydry. Postupne sa tieto malé poľovné psy stali vo svojej vlasti obľúbenmi domácimi psami, a to najmä pre svoje prirodzené a normálne vlastnosti. Čoskoro po prvých verejných výstavách sa s týmto psíkom s neupravene pôsobiacim vzhľadom stretávame u mnohých chovateľov v Anglicku a vo veľmi krátkom čase ich chovali a šľachtili mnohí chovatelia aj v ďalších krajinách.

CAIRN TERIÉR - HISTÓRIA

Dostal svoje meno pravdepodobne podľa galského slova „CAIRN“.Je to starý keltský jazyk, ktorý v súčasnosti podobne ako rétorománčina bojuje o prežitie, pretože každý, kto hovorí galsky, musí vedieť hovoriť aj po anglicky. „CAIRN“ v preklade znamená „kameň“ a tiež „hromada kameňov“, alebo „kamenný hrob“. Či pes dostal svoje meno od slova „cairn“ len preto, lebo bol vhodný predovšetkým na poľovačku v skalnatom teréne alebo preto, že sa vyskytoval prevažne v farebných odtieňoch škótskych skál, je neisté..
Už v 16.st. historici registrovali brlohára z Argyllshire. Bol to malý teriér, ktorý sa používal v Škótsku pri poľovačke na líšky a jazvecov. Tento brlohár mal byť prapredkom dnešných plemien škótskych teriérov. Isté je, že chov predchodcov cairna nebol obmedzený na ostrove Skye, existovali aj chovy v Argyllshire a na ostrovoch Mull a Harris. Kmeň z ostrova Skye siaha až do prvej polovice 19.st..
V druhej polovici19.st vo východnom Aberdeenshire existovalo veľké množstvo psov, ktoré boli svetlopruhované, mali pravé cairnovské hlavy, mohutné čeľuste, hustú tvrdú srsť, pevné kosti, pekné malé uši a tmavé oči. Ich váha bola okolo 7kg.
Vďaka svojmu sfarbeniu, krémová pšeničná, zlatá, červená a šedá v rôznych odtieňoch, vyzerá ako divoké zviera a na love ho toto sfarbenie často priviedlo do nebezpečenstva. Reakcia lovca - chovateľa na stratu psa bola taká, že začal uprednostňovať bielo sfarbené jedince.
Do roku 1924 sa objavovali biele šteňatá vo vrhoch a zapisovali sa do chov. kníh pod menom West Highland White Teriér. Obe plemená sa do toho času krížili medzi sebou.

Prvýkrát bol Cairn teriér zaregistrovaný v roku 1907. Bol to „Callamhor“ pani A. Campellovej.
Ľudia z lepšej spoločnosti, trávili svoje prázdniny v Škótsku a keď sa vracali do anglicka často si brali zo sebou psy, ktoré si kúpili. V čase keď sa princ z Walesu, neskorší kráľ Juraj V. nechal odfotografovať so svojím cairn teriérom „Dochfour Molly“ záujem o nové plemeno prudko stúpol.
Cairn teriér celkom jednoznačne získal na obľúbenosti a získal náskok pred inými krátkonohými rasami teriérov.

AKÝ JE CAIRN PES?

Cairn terrier je živý, pohotový a obratný pes, s prirodzeným zovňajškom. Je to aktívny, vždy dobre naladený, vnímavý, odvážny a hravý psí spoločník. Jeho hlboký hrudník a správne postavenie predných a zadných končatín mu dovoľujú veľkú voľnosť pohybu. Srsť je tvrdá a hustá, nešpiní sa a je odolná voči počasiu.

Jeho hlavnou charakteristikou je jeho celková podobnosť s líškou.
Tento verný psík, roztomilo uličnícky,  má vysoký temperament a je ľahko cvičiteľný. Je  spoločenský a uvíta spoločnosť svorky, ktorá môže byť tvorená aj ľuďmi.
Cairn si všade zvykne a nemá veľké nároky na starostlivosť, ale musíme sa oňho starať, česať ho a občas trimovať, aby vyzeral charakteristicky “prirodzene”. K úplnej spokojnosti mu stačí priemerná dávka pohybu.
Cairn pôsobí veselo a neohrozene. Prejavuje sa ako aktívny, smelý a silný lovec. Vďaka svojim inštinktom, je stále dobrým strážnym psom a spoľahlivo nahradí  zvonček pri dverách. Nie je vhodný pre tých, ktorí hľadajú pasívnu kľudnú spoločnosť.  Rozhodne však nie je uštekaný.
Cairn teriéri sú dlhoveký a nemávajú zdravotné problémy. Väčšina z nich je úplne bezproblémová do 10 tich rokov svojho života. Sú veľmi zdatný a znesú vzhľadom na svoju veľkosť aj vysokú pracovnú záťaž.
Pre svoj neupravený, no aj napriek tomu príťažlivý vzhľad sa mnohý cairn teriéri stali filmovými hrdinami. Najznámejším Cairnom je TOTO z filmu Čarodejník z Oz.
Dnes je Cairn teriér viac ako iba zviera, ktoré vás sprevádza. Vďaka svojej veľkosti, inteligencii a šarmu patrí k najoblúbenejším domácim psom.

STAROSTLIVOSŤ O VZHĽAD CAIRN TERIÉRA

Napriek tomu, že hovoríme o tzv. prírodnom vzhľade cairn teriéra, úplne neupraveného psa na výstavu priviesť nemôžeme. Cairn musí byť predvedený zo srsťou, ktorá je na hornej tretine uší trimovaná, chvost, labky a vonkajšia línia musia byť upravené. Srsť by mala byť na celom tele rovnako dlhá a nemala by byť módne pretrimovaná. Dlhšia srsť je len na spodnej časti hrudi rovnako ako pri west-teriérovi. Úplné trimovanie je potrebné urobiť na jar, alebo na jeseň a to len raz do roka.
Pokiaľ je srsť krátka, staráme sa o ňu kefou so štetinami, neskôr keď vyrastie ošetrujeme ju drôtenou kefou a hrebeňom.
Starostlivosť o cairna začína už od šteniatka. K úprave srsti, potrebujeme len prsty a chuť do práce. V období, keď sa začne asi vo veku 16-tich týždňov uvoľňovať srsť, treba ju na celom tele, hlave a chvoste vytrimovať.
Cairn sa musí prešklbať tak, aby srsť rovnomerne rástla. Prebytočné krycie chlpy taktiež vyšklbávame. Potrebu otrimovať psa uvidíte napr. aj podľa toho, že sa chlpy na chrbte začínajú deliť cestičkou, nakoľko sú príliš dlhé.

Pred vystavovaním psa netrimujte. Musíte to urobiť niekoľko mesiacov vopred. Každému psovi srsť rastie inou rýchlosťou, ale zvyčajne do dĺžky 5-7cm potrebuje asi 5 mesiacov. Aby ste zabránili rozdielnemu rastu srsti, srsť na chrbte rastie najrýchlejšie, vyšklbte hruď, nohy a hlavu 4 týždne vopred. Najlepšiu výstavnú formu dosiahnete u každého psa v inom období, preto je najlepšie aby si ho majiteľ sledoval a podľa toho psa otrimoval. 
Niekoľko dní pred výstavou upravíme uši Z hornej tretiny uší z vnútra aj z vonku pretrimujeme srsť tak, aby nám ostali len sametové spodné chlpy. Prečnievajúce chĺpky prešklbeme. Prezrite si celého psa a odstráňte chlpy, ktoré rušia jeho líniu.
Srsť je treba šklbať veľmi opatrne, doslovne po jednotlivých chlpoch, aby cairn nebol príliš prešklbaný a nedosiahol sa práve opačný efekt. Nožnice je možné použiť len na opatrné zaguľatenie tlapiek, zastrihnutie konca chvosta a eventuálnu úpravu v okolí konečníka.
Výsledok najlepšie uvidíte ak necháte psa voľne pohybovať a otriasť, vtedy sa ukáže či je pes harmonický, alebo má ešte niekde nerovnosti.

CAIRN TERIÉRI NA SLOVENSKU

Prvé jedince cairn teriéra u nás boli pes Denny Evro (výborný, CACIB, Kl. Víťaz) majiteľov Mrvových z Trenčína a suka Annie Olivie (výborná) majiteľa A. Johaníkovej z Nitry. Z ich vzájomného spojenia sa v chovateľskej stanici Zoborská perla u pána Jozefa Johaníka v Nitre narodil 24.10.1991 prvý vrh. Vo vrhu boli dve suky a jeden pes, ktorí boli zapísaní v SPKP pod číslami 1 -3. Toto spojenie bolo opakované aj nasledujúci rok hneď dvakrát a 11.5.1992 sa z neho narodil jeden psík. V druhom vrhu v r.1992 sa narodili dva psy a dve suky.
V ďalšom období sa chovu cairn teriérov venovali hlavne manželia Mrvoví z Trenčína, ktorí postupne importovali niekoľko zvierat z Moravy a Čiech na ktorých si založili svoj vlastný chov. Na ich chovateľskej stanici " Vážska kaskáda " sa prakticky každý rok narodil minimálne jeden vrh.
V roku 1997 bola na Slovensko importovaná suka Urocza z Psiej Parafii do chov stanice MVDr.Pavla Semana "Zo Segetova" z výborného chovu p. M. Swieton z Poľska. Táto suka zrejme zapíše nezmazateľným písmom do nášho chovu kernteriéra, pretože je to suka veľmi solídneho exteriéru, výbornej povahy, vynikajúceho pôvodu a hlavne je to skvelá matka. Z jej zatiaľ dvoch vrhov, v ktorých bolo spolu odchovaných 12 šteniat sa na výstavách prezentovalo šesť potomkov. Všetci sú výborného exteriéru a dokážu s úspechom konkurovať svojim západoeurópskym súperom na výstavách doma a aj v zahraničí.
Chovu cairn teriérov, sa venuje aj pán Gális z Veľkých Bedzian , ktorý chová na suke od rodiny Mrvových a vynikajúcom psovi DROPS z Psiej Parafii od pani Swieton.
V roku 1995 sa narodil jeden vrh aj u pána Danaja v Dúbrave. Vo vrhu boli dva psíky.
V súčasnosti je v chove cairn teriérov na Slovensku 8 chovných súk a piati chovní psi. Slovenských cairn teriérov nájdete na internetovej stránke www.terier.sk.
So súhlasom p. Semana prebrala A. Ladická

CAIRN TERIÉR – ŠTANDARD FCI

TEMPERAMENT – Nebojácny, až drzý. Trúfalý, ale nikdy nie agresívny.
HLAVA A LEBKA – Hlava je malá, ale primeraná k telu. Lebka široká tvoriaca jamku medzi očami a výrazným stopom. Papuľa je silná, čelusť mocná, ale nie príliš dlhá alebo ťažká. Noc musí byť vždy čierny.
OČI – Sú posadené hlboko, strednej veľkosti, farby tmavej liesky. Pes má mierne prevísajúce husté chlpaté obočie.
UŠI – Malé špicaté uši sú dobre vzpriamene nesené, nie príliš blízko seba nasadené a nie príliš husto osrstené.
PAPUĽA – Vyznačuje sa typickými veľkými zubami. Čelusť je silná z perfektnými, symetrickým a kompletným nožnicovým záhrizom. Vrchné zuby tesne prekrývajú spodné a tvoria v tlame štvorec. Lebka je široká.
KRK – Správne nasadený, nie príliš krátky.
PREDOK – Plecia postupne zvažujúce sa, nohy strednej dlžky, dobré ale nie príliš ťažké kosti. Predné nohy nesmú mať vybočené lakte. Nohy pokrýva drsná srsť.
TELO – Rovný chrbát, strednej dĺžky. Hrudník je pružný a hlboký a bedrá sú silné a ohybné. Telo je kompaktné a pevné.
ZADOK – Veľmi silné svalnaté stehná. Osvalenie má byť výbodné, ale nie prehnané.
LABKY – Predné labky sú väčsie než zadné. Vankúšiky majú byť husto osrstené a silné. Úzke, riedko osrstené alebo labky z dlhými nechtami sú chybou. 
CHVOST – Krátky, vyvážený, dobre osrstený ale nie páperový. Neposadený príliš vysoko, a ani príliš nízko, nosený veselo ale nie nižšie ako je chrbtová línia psa.
POHYB – Veľmi voľný plynulý krok. Predné nohy dosahujú čo najďalej k zadným a zadné nohy majú dobrý odraz.
SRSŤ – Veľmi dôležitá pre psa. Odolná voči počasiu. Musí byť bohatá, drsná ale nie príliš hrubá vonkajšia krycia srsť, hlava je bohato osrstená. Podsada je hebká a priliehajúca. Mierne vlnky sú prípustné.
FARBY – Krémová, pšeničná, červená, šedá alebo temer čierna. Škvrny uvedených farieb sú prípustné. Neprípustná je jednoliata úplne čierna, biela, alebo  čierna z pálením. Čierne znaky, na ušiach a papuly sú pre cairn-a veľmi typické.
ROZMERY: Výška: cca. 28-31 cm v kohútiku, ale primeraná k váhe - Váha: ideálna 6-7.5 kg.
CHYBY – Akákoľvek odchýlka od horeuvedených bodov môže byť považovaná za chybu

Adriana Ladická

<< späť