BUNDESSIEGERPRÜFUNG

 

Majstrovstvá Nemecka vo výkone nemeckých ovčiakov


...tradične sa pozornosť chovateľov a výcvikárov celého sveta obracia na najkvalitnejšie obsadené národné majstrovstvá vo výkone nemeckých ovčiakov v krajine pôvodu, v Nemecku. Do dejiska konania v Oberhausene sme sa vybrali v piatok večer v štvorčlennej zostave, došli sme tam ráno a hneď zisťovali, či naši niektorí vytipovaní jedinci už neštartovali v piatok. Celé majstrovstvá sú kombináciou majstrovstiev nemeckých ovčiakov podľa SchH 3, ale aj majstrovstvá nem. ovčiakov v disciplínach agility.

 


Kvôli veľkému počtu štartujúcich súťažia pretekári podľa SchH 3 na dvoch štadiónoch. Na hlavnom štadióne prebieha obrana a v určených prestávkach súťaž agility a na tréningovom štadióne cviky poslušnosti podľa SchH 3. Celá súťaž je organizovaná s typickou nemeckou precíznosťou. Naša pozornosť sa zamerala hlavne na disciplíny obrany, kde sme hľadali aj potencionálnych chovných jedincov, ktorých by sme mohli použiť v našich chovateľských staniciach. Už po prvom dni som skonštatoval, že výkony sú menej výrazné v porovnaní s minuloročnými majstrovstvami. Cviky poslušnosti posudzoval s obrovským citom a prehľadom p. Günter Diegel, predseda výcvikovej komisie SV a WUSV. Z jeho komentárov bola zrejmá skúsenosť a rutina, ktorú uznanlivo odmeňovali prítomní diváci potleskom. Cviky obrany posudzoval p. Georg zum Felde a celá naša výprava bola často z týchto hodnotení rozčarovaná.

Obrovský dôraz na presnosť a ovládateľnosť, ale do „výborných“ sa často dostali psi s polovičnými zákusmi a len priemernou razanciou. Aj plejáda psov s razantnými výkonmi bola skôr vzácnosťou. Najkvalitnejšou obranou sa prezentoval Falk v. d. Wölfen, ktorá bola ozajstnou ozdobou týchto Majstrovstiev – kvalitné zákusy, razancia, presnosť, ovládateľnosť. Od absolútneho víťazstva ho oddialilo zaváhanie na metrovej prekážke, a tak po stope 98 b., obrane 99 b., na poslušnosti len 85 b. – a bolo s toho len 14. miesto. Veľmi kvalitnú obranu predviedli synovia Olixa v. Karthago, Hektor v. Talka Marda a Tyson v. Schiffslache. Nedá mi nevyjadriť svoj názor nad trendom posudzovania cvikov obrany,  keď na jednej strane sú za minimálne nedostatky v ovládateľnosti, najmä u naturálnych psov,  veľké bodové postihy, na druhej strane sa prehliadajú neplné, nepevné zákusy bez razancie a bojovnosti. Každý, kto chová a cvičí, vie, že spomenuté vlastnosti sú dedične dané a mali by byť výrazne bodovo odlíšené od naučených uposlúchaných obrán.

Vôbec tým nechcem preferovať neovládateľnosť, len upozorniť na skutočnosť, že k rozvoju plemena nemeckého ovčiaka musia mať prednosť výborné naturálne vlastnosti pred často puntičkárskym posudzovaním ovládateľnosti  na obrane s veľkými bodovými zrážkami. Stopy posudzoval p. Walter Hoffman,  kvalitné terény a korektné našľapanie stôp priniesli aj kvalitné výkony s vysokým bodovým hodnotením. Víťazom majstrovstiev Nemecka sa stal viacnásobný majster Nemecka, známy propagátor alternatívnych metód v nácviku obrany Dr. Helmut Reiser. Z týchto majstrovstiev sme odchádzali so zmiešanými pocitmi a klesajúci trend, najmä oproti minuloročným majstrovstvám BSP, ukázal aj nevýrazný výkon nemeckej reprezentácie na MS-WUSV v holandskom Eindhovene.

 

Ján Sudimák

<<< späť