Bundessiegerprüfung 2006

 

Bochum

 

Už štvrtý rok po sebe sa mi pošťastilo zúčastniť sa majstrovstiev Nemecka vo výkone nemeckých ovčiakov, Bundessieger-prüfung, ďalej len BSP.

 


rozhodca pre obranu p. K. Falkenstern, pri vyhodnotení
pretekára B.Pohlera so sukou Salima v. Lisdorferland

V nemeckom meste Bochum, presnejšie v mestskej časti Wattenscheid zahájilo125 štartujúcich súbežne už aj tradičné majstrovstvá Nemecka v agility. Samozrejme, tiež len pre plemeno nemecký ovčiak. Ak môžem porovnať a vysloviť svoj osobný názor z týchto 4. BSP, boli ,,najkvalitnejšie" tie z roku 2003 v Meppene, ale tohtoročné boli tiež na vysokej úrovni. Snáď by som tieto preteky zaradil hneď na druhé miesto. Výborná organizácia, veľmi pekné počasie a obrovské množstvo kvalitných výkonov, to sú hlavné atribúty tohtoročných majstrovstiev Nemecka. Stopy boli položené na riedko prerastenej oráčine, vo veľkej nevýhode boli najmä štartujúci v prvý deň, piatok, keď bol skôr horúci letný ako jesenný deň. Rozhodca p. Gerdes ohodnotil 6 x výkony vypracovania 100 bodmi. Poslušnosť, ktorá prebieha na vedľajšom štadióne, posudzoval veľmi prísne, ale presne p. K. Bartnik, ktorý len 3x zadal známku výborne. Najviac divákov a najväčšiu pozornosť púta obrana na hlavnom štadióne s rozhodca p. K. Falkestern (bývalý majiteľ slávneho plemenníka Fera V. Zeuterner Himmelreich, s ktorým sa tiež zúčastnil BSP). S posudzovaním tohto arbitra som sa stotožnil, vedel odlíšiť ozajstných naturálnych ,,obranárov" od uposlúchaných naučených jedincov bez výrazného obranárskeho pudu.

Snáď najimpozantnejšiu obranu predviedol Oberst Op de Hyde. S 98 bodmi to bola najvyššie hodnotená obrana na BSP. Víťazom majstrovstiev Nemecka pre rok 2006 sa stal skúsený ,,harcovník" a mnohonásobný majster Nemecka a Európy p. Friederich Biehler so psom Caro v. Morfelder Land, A: 99,B:95, C:96, ktorý zopakoval svoje prvenstvo aj na MS-WUSV v Dánskom Randers. Tento, už starý pán jasne ukázal, že športová kynológia vekovo obmedzené hranice nemá. Na druhom mieste skončil Jens Fischbach so psom Balko Morfelder Land A: 96, B:92, C: 97.

Na treťom mieste Birgit Kreitschmann so psom Conner v. Waliboer Land A: 98, B: 91,C: 95.

Predvedené výkony, množstvo špičkových aj typovo slušných psov, sú zárukou, že genofond v krajine pôvodu ešte dlho bude mať vplyv a určovať trend chovu nemeckého ovčiaka s pracovným zameraním.


Tatiana Kilch s Nashom v. Lisdorferland

Ján Sudimák

<<< späť