2x CACIB BRATISLAVA, 20. - 21. 8. 2005

 

Smeruje výstavníctvo k profesionalite?


Stala sa už tradíciou... Výhodná poloha Bratislavy, ku ktorej sa dá dostať po diaľnici z ktorejkoľvek časti Európy, priestranné haly výstaviska Incheba s dostatočným miestom parkovacích plôch sú základným predpokladom toho, že dve samostatné medzinárodné výstavy sa stávajú súčasťou kalendára mnohých úspešných vystavovateľov z celej Európy.

 

Na tohtoročnú prestížnu výstavu bolo prihlásených v sobotu 2792 a v nedeľu 2728 jedincov z 21 krajín Európy a posudzovalo ich vyše 40 rozhodcov zo 17 krajín sveta, najvzdialenejšia bola dvojica rozhodcov z Portorika. To samo o sebe je dôkazom toho, že ak je možnosť počas dvoch dní získať dvojnásobné množstvo čakateľstiev a titulov, láka to oveľa väčšie množstvo vystavovateľov než bežná "medzinárodka". Pre usporiadateľa je tu možnosť využiť špičkových rozhodcov aj zo vzdialenejších krajín počas oboch dní. Tento stav ale evokuje otázku, či nebudú nasledovať troj, či štvordňové samostatné medzinárodky založené na tomto princípe?


Najkrajší pes výstavy - Best in Show (BIS) - 20.8.2005:
1. newfoundland - NEW WAVE SKIPPER'S KING OF HELLULAN, Béla Siklósi, H
* 2. scottish terrier - UBU WYS TABASKO, MCH, Stufler Reggiani, I
* 3. american cockerspaniel - COLORFULL'S TENDER TALENT, van Zanten-Reuvers-Vítková, NL

Kynológia nie je, najmä v západnej časti Európy a pochopiteľne aj za veľkou mlákou, už dávno len ľudovou zábavou. Aj v Bratislave sme mohli vidieť profesionálne tímy, ktoré pripravujú špičkových psov do záverečných súťaží. Tu ich predvádzajú známi profesionálni handleri s maximálnou dokonalosťou. S ich tvárami, a tiež s bezchybným vystavovaním psov rôznych plemien, sa stretávame čoraz častejšie aj na našich veľkých výstavách a bratislavská "dvojmedzinárodka" hrá v tomto jednoznačne prím. Naši vystavovatelia u plemien, kde sa objavujú títo profesionáli, ale aj tí v záverečných súťažiach, ktorým sa sitom víťazstva v príslušnom plemene podarilo postúpiť, zdá sa veľké šance nemajú. Kam kráčaš výstavníctvo? Kam kráčaš kynológia? Toto sú veľmi časté otázky, ktoré si kladú stále častejšie kynológovia na celom svete. Žiaľ, chtiac - nechtiac, bude to asi k vyššej profesionalite. Aj špičkoví chovatelia si dnes uvedomujú, že bez dokonalého predvedenia jedinca nie je možné získať mnohé hodnotné tituly. Na druhej strane "vizita tváre" profesionálnych predvádzačov, hrá tiež svoju nemalú rolu celkového úspechu. Asi aj na našich ďalších výstavách budú ešte pribúdať obytné autá z mnohých krajín, s početnými posádkami ľudí aj psov, proti ktorým nemajú bežní vystavovatelia žiaľ dnes veľké šance. Ak si pozrieme výsledky záverečných súťaží, tak zistíme, že v sobotu naši dominovali len v súťažiach junior handling, kde sa na prvom mieste umiestnila Dominika Šusterová, tretia v prvej kategórii skončila Barbora Dobrovodská, a druhá kategória patrila výlučne našim mladým slečnám Bronislave Glonekovej, Denise Klesniakovej a Barbore Szotákovej. Ďalšie úspechy sme dosiahli v súťaži o najlepšie šteniatko, kde zvíťazil rottweiler GRACE KELLY BRIAVA Jána Jurčíka, pred norwich teriérom BHELLIOM APRICOT BRANDY majiteľky MVDr. Zuzany Cigánikovej a tretím rhodesian ridgebackom DHAKYA WINIE SOLIPSE Jany Kadnárovej. Veľkú národnú cenu vyhral slovenský hrubosrstý stavač ASTRA KAICUL, ktorého majiteľom je Tibor Szulányi.

Jedno tretie miesto sme vybojovali v súťaži chovateľských skupín keď svätobernardskí psi spod Pajštúna chovateľky Zuzany Paukovej tvorili početnú a vyrovnanú skupinu. Z prvého miesta sme sa mohli tešiť vo veteránoch, kde si ho vybojoval newfoundlandský pes WHISPERBAY'S IMPRESARIO MCH, ktorého vlastnia S. a V. Kročkovci. Veľmi pekné prvenstvo a druhé miesto v 6. skupine FCI získal rhodesian ridgeback AMANGO Z TATIANOVHO DVORA Moniky Harmanovej a slovenský kopov ARON TRI POTOKY Juraja Korchaníka. Spolumajiteľkou víťazného amerického kokeršpaniela z 8.skupiny COLORFULL'S TENDER TALENT je známa slovenská chovateľka Viera Vítková.

V desiatej skupine sa vyhrať podarilo nášmu afgánskemu chrtovi JENNIES JOPLIN GANDAMAK SLOVAKIA z chovu manželov Vojtekovcov, porazil všetkých víťazov plemien tejto skupiny.

V záverečnom veľkom finále o titul BIS, keď zvíťazil NEW WAVE SKIPPER'S KING OF HELLULAN maďarského majiteľa Bélu Siklósiho, sa na treťom mieste umiestnil americký kokeršpaniel COLORFULL'S TENDER TALENT Viery Vítkovej.

Nedeľňajšie záverečné súťaže sa niesli v podobnom scenári slovenských úspechov, ako sobotňajšie. V súťaži junior handling v prvej skupine získala tretie miesto Barbora Dobrovodská a v druhej skupine sa ako druhý umiestnil Juraj Sokolič a na treťom mieste Denisa Klesniaková.. V súťaži o najkrajšie šteniatko zvíťazil labrador retriever ADAM SOMETHING BEAUTIFUL Michaely Kollárovej a na peknom druhom mieste skončil DHAKYA WINIE SOLIPSE Jany Kadnárovej. V súťaži chovateľských skupín slovenské farby hájili čierni teriéry chovateľskej stanice Čierny sen, ktorá patrí Soni Heldovej. Vybojovali si druhé miesto a o stupienok nižšie skončila tiež známa chovateľská stanica DEA-DRO bearded kólií Deany Zelinovej. V súťaži o najkrajšiu mladú sučku si pekné druhé miesto vo veľkej konkurencii vybojovala argentínska doga KAROLLA DEL CAVDILLO, ktorej majiteľmi sú M. a P. Strasserovci. Víťazom veľkej národnej ceny sa stal slovenský kopov ARON TRI POTOKY Juraja Korchaníka. Na ďalší úspech slovenskej kynológie sme museli čakať až v tretej skupine, keď kerry blue terrier LORD BONTE, ICH Ing. Jozefa Dubníčka skončil na druhom mieste. V šiestej skupine sa na druhom mieste umiestnil rhodesian ridgeback ROSWELLI BEA SOLIPSE Jany Kadnárovej. V siedmej skupine náš čakal úspech s maďarským plemenom maďarská krátkosrstá vyžla BÁTOR SZECSKÖRÉTI, ktorého majiteľom je Dušan Gajdošech. V ôsmej skupine mimoriadne kvality potvrdil americký kokeršpaniel BÁTOR SZECSKÖRÉTI Viery Vítkovej. To bol v nedeľu posledný veľký úspech slovenskej kynológie. Všetko ostatné sa dialo v réžii zahraničných kynologických hviezd. Celkové víťazstvo v nedeľu s titulom BIS získal azawakh AFAR FEDA LAC-LA Ing. Ivy Matějkovej z Českej republiky. Tento v záverečnom veľkom finále získal titul SUPER BIS 2005 a stal sa tak najkrajším psom oboch bratislavských medzinárodných výstav.


Najkrajší pes výstavy - Best in Show (BIS) - 21.8.2005:
1. azawakh - AFAR FEDA LAC-LA, Ing. Iva Matějková, CZ * 2. basset - BIG BEN DOMINIK, Burunkai P.-Kovács T., H
* 3. irish setter - O'CEALLAIGH'S YOLOOKATME, J. and J. Ljuba, CRO

O dosť lepšie sa umiestnili českí vystavovatelia, ktorí mali v sobotu 23 a v nedeľu 25 umiestnení na stupňoch najvyšších. Opäť českí vystavovatelia predviedli viac psov než slovenskí. V sobotu spoza Moravy bolo prihlásených 1248 a v nedeľu 1236 jedincov. Psov slovenských kynológov bolo 979 a 923. To, že k nám radi chodia českí vystavovatelia je iste aj následok toho, že majú výhodnejšie poplatky, ako inde v zahraničí, veď na našich výstavách platia rovnaké poplatky ako domáci. Kto vie či by nebolo aj viac maďarských psov po 75 v oba dni, prípadne poľských 121 a 124, keby mali podmienky ako českí vystavovatelia. Ideálne by bolo, keby všetci mali výstavné podmienky rovnaké. Aj zahraniční z iných krajín, nielen z Českej republiky, by nemali byť diskriminovaní vyššími poplatkami.

Žiaľ, negatíva, ktoré takéto veľké podujatie môžu sprevádzať vo forme vreckárov či vykrádačov áut sa nepodarilo ustriehnuť ani príslušníkom polície v súčinnosti so súkromnou bezpečnostnou službou. Mnohokrát ale dávame živlom, ktoré striehnu na našu nepozornosť, dôvod na to, aby boli aktívnejší.

Ak sme spomenuli profesionalitu, tak tá nechýbala rozhodne väčšine členov organizačného výboru, ktorí veľký nápor najmä v sobotu zvládali za ťažkých podmienok na symbolickú jednotku s hviezdičkou. Azda len tmavomodré až takmer čierne plátno neumožňovalo zhotovenie kvalitných fotografií počas záverečných súťaží v prvý deň. V nedeľu sa situácia výrazne zlepšila vďaka pánovi Olegovi Fintorovi, ktorému patrí poďakovanie širokej novinárskej obce. Ak sme u postrehu záverečných súťaží, žiaľ celkový dojem rušila diskotéková hudba na strane jednej a na strane druhej chýbala väčšia "akčnosť" najmä od niektorých rozhodcov. Títo pravdepodobne nevyužívali v dostatočnej možnosť prezretia si psov pri zoradení pred nástupom do finálového kruhu. Žiaľ, potom bolo posúdenie pomalé a vláčne a tak ako po oba dni, keď začali záverečné súťaže pred plným hľadiskom, končili neskoro podvečer takmer bez divákov. Víťaz BIS si zaslúži veľký aplauz a nie len prizeranie hŕstky najskalnejších.

Ďalšia kynologická akcia je úspešne za nami. Zostáva nám zablahoželať víťazom s prejavením radosti z úspechu slovenských psov a vyslovením vďaky všetkým tým známym i menej známym, ktorí priložili ruku k dielu a podieľali sa akýmkoľvek spôsobom na úspechu tohto podujatia.

Dovidenia o rok v Bratislave!

Foto: Dominika Šusterová

Jozef Šuster

<<< späť