Kynológia v krajinách FCI - AUSTRÁLIA

Krajina: AUSTRÁLIA
Rozloha: 7 686 850 km2
Počet obyvateľov: 18,8 mil.
Hlavné mesto: Canberrra
Úradný jazyk: angličtina

Strešnou organizáciou tejto kontinentálnej krajiny je Australian National Kennel Council. Práve z jej evidencie sa dozvedáme, že najviac rozšírenými plemenami sú samozrejme rôzne dobytkárske a ovčiarske psy, čo je do istej miery dané aj rozšíreným farmárstvom v krajine. Napriek rozsiahlemu chovu dobytka sú však podľa prieskumov najpopulárnejšími plemenami labrador, nemecký ovčiak, zlatý retriever, teda ani jedno národné plemeno. Tieto psy sú obľúbené hlavne u mestského obyvateľstva, ktoré sa čoraz viac vzďaľuje od národných plemien.
V plemennej knihe bolo v minulom roku zapísaných 69419 šteniat. Z tohto celkového počtu tvoria značné percento opäť dobytkárske psy, ktoré sa nikdy ani len nezúčastnia nejakej výstavy. Možno si teraz mnohí kladú otázku, načo farmári prihlasujú svojich psov do plemennej knihy, keď s nimi nemajú žiadne plány. Jednoducho preto, lebo evidencia psov v Austrálii je podstatne iná, než tá u nás. Na Slovensku napríklad bačom zatiaľ nikto nekladie za povinnosť nahlasovať ich psov do evidencie, avšak v Austrálii táto povinnosť plynie zo zákona. A je úplne jedno, či ide o psa uznaného FCI alebo nie, či má pes rodokmeň alebo ho nemá, niekde ho musia evidovať.

Austrálsky kelpie, štandard č. 293, skupina FCI I. Plemeno vyšľachtené na prácu s ovcami, dosahujúce výšku asi 43 až 51 cm, krátkosrsté. Povolené farby sú: čierna, čierna s pálením, červená, červená s pálením, žltá, čokoládová a dymovo modrá.

Austrálsky dobytkársky „stumpy tail“. Národné plemeno zatiaľ neuznané FCI. Krátkosrsté pracovné plemeno modrej alebo červenej farby, dosahujúce výšku 43-51 cm v kohútiku, kvadratického telesného rámca. Zvláštnosťou je dlhšia srsť okolo krku.

Austrálsky teriér, štandard č. 8, skupina FCI III. Teriér malého vzrastu (asi 25 cm) ale pevnej kostry, dlhšieho rámca tela, farba modrá so znakmi pálenia na hlave

Austrálsky silky teriér, štandard č. 236, skupina FCI III. Teriér malého vzrastu, s rovnou hodvábnou srsťou farby modrej s pálenými znakmi, povahové vlastnosti typické pre teriéra.

Austrálsky dobytkársky pes, štandard č. 287, skupina FCI I. Silný, kompaktný, symetricky stavaný pracovný pes, ktorý dosahuje kohútikovú výšku cca 43 až 51 cm. Srsť je hladká, modrej farby, prípadne so znakmi pálenia. Vyšľachtený na prácu s dobytkom.

Border kólia, štandard č. 297, skupina FCI I. Plemeno stredného vzrastu (46-53cm) ale silnej konštitúcie, veľmi mrštné, vyšľachtené pôvodne pre prácu s ovcami. Srsť je podsaditá, strednej dĺžky, a povolené farby sú: čiernobiela, modrobiela, čokoládovobiela, červenobiela, modrý beloš, a trikolor.

Austrálsky dingo, FCI neuznané národné plemeno, ktoré je dokonca v niektorých štátoch Austrálie zakázané vlastniť a chovať, a tam sa teda ani nesmie vystavovať. Je to elegantný, stredne veľký (50-60 cm) pes, ktorého štruktúra srsti závisí od oblasti, v ktorej sa chová – je buď hladká bez podsady v teplých oblastiach, alebo hrubá podsaditá v chladnejších oblastiach. Farba je červená, krémová alebo čierna s pálením.

Linda Voláriková

<< späť