ATIBOX WM

 

23. - 24. 4. 2005 - Ausgburg, Nemecko

 

ATIBOX WM sú Majstrovstvá sveta boxerov vo výkone, ktoré sa konajú každý rok na jar v inej členskej krajine ATIBOXu. Pred dvoma rokmi sa tejto úlohy zhostila Slovenská republika, minulý rok Česká republika a tento rok Nemecká republika. Celkovo sa zúčastnilo Majstrovstiev sveta 11 krajín, účastníkom z najvzdialenejšej krajiny bol pretekár z Japonska Takashi Takahashi.
Na túto akciu je nutné kvalifikovať sa na výberových pretekoch boxerov, alebo všetkých plemien. Z Českej republiky postúpilo do užšej kvalifikácie 8 pretekárov v kategórii IPO3 a 2. pretekári v IPO2. Nakoniec do Augsburgu prišlo hájiť farby Čiech 7 účastníkov v IPO3 a 1 v IPO2. S českou reprezentáciou šiel na preteky Antonín Karban - predseda Českého boxerklubu a Jindřich Fojtík - vedúci českej reprezentácie, ktorý bol nápomocný všetkým účastníkom pri akýchkoľvek problémoch.
Rozhodcovia:
stopy: Francis Steinberger (F), poslušnosť: Helmut Köhler, obrana: Břetislav Ťujík (CZ)
IPO3 - 25 účastníkov * IPO2 - 5 účastníkov * IPO1 - 7 účastníkov

 

ATIBOX WM sa konal v nemeckom mestečku Augsburg  za premenlivého počasia. Dva tréningové dni a prvý deň pretekov sa slniečko s vervou opieralo do štadióna, druhý deň pretekov bolo už pod mrakom a na vyhlasovanie, aby si človek bral dáždnik. Cez to všetko bol tento vrchol výcvikovej sezóny boxerov veľmi príjemný a to i pre to, že nemecká strana mala všetko dokonale zaistené - ubytovanie, ktoré si mali možnosť pretekári objednať cez Boxerklub, bolo síce cez celé mesto, ale zato v ideálnom prostredí olympijského centra pre kajakárske preteky, takže problémy s venčením psov neboli vôbec žiadne a nádherné okolie plné lesov a vodných kanálov bolo balzamom na napäté nervy. Obdivuhodná bola ochota usporiadateľov, ktorí jazdili s českou reprezentáciou zo štadióna do hotela a na stopy (to aby sme nezablúdili). Veľmi príjemné bolo taktiež to, že reprezentanti sa nemuseli o nič starať - p. Fojtík vedel kde kto kedy má byť, aké doklady kto kedy bude potrebovať, upozorňoval pretekárov na čo kladie dôraz ten - ktorý rozhodca a samozrejme všetkým fandil - proste vedúci reprezentácie, ako má byť.

Ešte tu určite stojí za zmienku, že napriek tomu, že sa ATIBOX WM konal v Nemecku, kde je kupírovanie psov zakázané (psy s kupírovanými ušami sa nesmú vystavovať), nie je tu problém pretekať s kupírovaným psom, ako sme mohli vidieť na účastníkoch trebárs z Maďarska, Českej republiky, Rakúska, Švajčiarska alebo aj Nemecka.

V piatok večer prebehlo rozlosovanie v miestnej telocvični. Jedinou zvláštnosťou tu bolo, že účastníci pretekali s katalógovým číslom, nie s vylosovaným, a tak bolo trocha zložitejšie sledovať, ktoré čísla idú pred vami a kto nastupuje s vami.

V sobotu začínalo IPO3 stopami, IPO2 a IPO1 poslušnosťami a obranami na štadióne. V kategórii IPO2 sme mali jedno želiezko v ohni - Daniela Fojtíka s mladým psom Ascot Tara Czech, ktorý bol veľmi úspešný hlavne na stopách (96b.) Celkovo nakoniec skončil na úžasnom druhom mieste! Daniel gratulujeme!

 

Na väčšine pretekov rozhodnú o poradí stopy - nie však tu. V kategórii IPO3 bolo po prvom dni jasné, že o konečnom poradí budú rozhodovať výkony „na pľaci“. Body zo stôp si totiž väčšina pretekárov odniesla veľmi vysoké - z reprezentantov ČR napríklad Václav Karban 95b., Helena Simandlová 96b., Robert Fagoš 92b. Favorizovaný nemecký účastník Dennis Bauer 94b. Stopy boli na tráve a myslím, že možno povedať, že mali všetci rovnaké podmienky. Sú tu však trochu inak kladené - stopa je veľmi silno prešľapávaná, až je v podstate vidieť. Rovnako tak je trochu rozdielna dĺžka úsekov - napríklad prvý úsek 150 krokov, druhý 15 krokov, tretí 50 krokov... Je nutné však povedať, že s neobvyklými dĺžkami úsekov si naši psy poradili bez väčších problémov.

Časť IPO3 mala ešte v sobotu poslušnosť, kde zažiaril náš Jaroslav Jirout s Dionem Svobox s nádhernou živou poslušnosťou a s 93 bodmi.

V nedeľu pred zaplneným štadiónom šlo do tuhého. Pokračovala poslušnosť a napätie vrcholilo. Po všetkých poslušnostiach a stopách bol na prvom mieste Manfred Kleinmann a o druhé sa delili Dennis Bauer a Robert Fagoš, ktorého poslušnosť mu vyniesla ako potlesk celého publika a uznanie nemeckého rozhodcu, tak aj pohár za najlepšiu poslušnosť na týchto pretekoch. Jeho veľmi temperamentná sučka Ch. Frety z Ringu, ktorá sa zúčastnila po druhýkrát v živote pretekov, predviedla podľa rozhodcu a aj nás ostatných neuveriteľný výkon. Celkom presná práca sučky pri odloženiach, rýchlosť pri obratoch a živé sledovanie psovoda pôsobilo veľmi elegantne a s prirodzenou ľahkosťou.

S konečným poradím zamiešali obrany. Práca nemeckých figurantov bola veľmi odlišná od práce českých figurantov a tak sa našim psom bohužiaľ veľmi nedarilo. Rukáv s hranou dole, pri tlačení lakeť nahor, neprehadzovanie psov a tvrdé strety do tela neprispeli k najlepším výkonom. Niektorí českí psy tu mali bohužiaľ aj problém s orientáciou na makety, ktoré sa podpísali na ich horšom bodovom ohodnotení. Kontrolné výkony bolo nutné niekedy aj opakovať, pretože nemecký figurant neustál stretnutie so psom. Celkovo najlepšiu obranu mal už zmieňovaný Dennis Bauer - 97 bodov, najlepšiu obranu z českej reprezentácie predviedol Baskervill Buddha Tajpan Míši Martinů - 95bodov.

Takže nakoniec skončil na prvom mieste - Dennis Bauer z Nemecka s celkovým počtom bodov 286,  druhé miesto si odnášal Manfred Kleinmann taktiež z Nemecka (281b.), tretie miesto Anna-Maria Konrad zo Švajčiarska, ktorá mala rovnaký počet bodov (275) ako náš najlepší reprezentant - Robert Fagoš. Tu však o treťom a štvrtom mieste rozhodol vyšší počet bodov na obrane.

Pohár za najmladšieho účastníka obdržala Markéta Karbanová (12 rokov) z Českej republiky.

Všetci naši reprezentanti bojovali s vervou a väčšina z nich sa správala veľmi športovo. Pretekári boli reprezentovať Českú republiku, ale samozrejme každý bojoval predovšetkým aj sám za seba. Niekomu sa darilo lepšie, niekomu preteky nevyšli podľa svojich predstáv. Napriek tomu všetkým patrí veľké vďaka za reprezentáciu, podporu a povzbudzovanie.

Zaujímavé bolo sledovať ostatných účastníkov, predovšetkým pri tréningoch, kde sme sa mohli dozvedieť veľa nového o iných výcvikových metódach. Čo krajina to iný nácvik, ako na poslušnostiach, tak na obranách. Dúfajme, že si naši pretekári vzali to lepšie z týchto tréningov a budúci rok budú výkony našej reprezentácie ešte presvedčivejšie a zaútočia znovu na predné pozície. Držíme vám všetkým palce!

 

Jana Fagošová

<<< späť