Kynológia v krajinách FCI - ARGENTÍNA

Krajina: ARGENTÍNA
Rozloha: 2 766 892 km2
Počet obyvateľov: 36,7 mil.
Hlavné mesto: Buenos Aires
Úradný jazyk: španielčina

Strešná organizácia kynológie: Federación Cinológica Argentina (FCI)
Národné plemená: argentínska doga
Počet ročne organizovaných CACIB výstav: 6 - 8

Argentína je po Brazílii ďalšou z predstavovaných juhoamerických krajín. Je to rozlohou aj počtom obyvateľov obrovská krajina, a tak aj kynologický život je veľmi pestrý. Argentínsky kynologický zväz - Federación Cinológica Argentina bol založený v roku 1963, vedie plemennú knihu a je jediným zväzom v krajine, ktorý vydáva medzinárodne uznávané rodokmene. Zväz pozostáva z provinčných, regionálnych a chovateľských klubov. Pestrosť kynologického života tejto krajiny reprezentujú najmä výstavy psov, ktoré sú organizované každý víkend v niektorom z miest, najčastejšie v hlavnom meste Buenos Aires.
Trochu odlišné je rozdelenie tried na výstavách. Otvára sa päť vekovo ohraničených tried a šiesta je trieda šampiónov. Triedy podľa veku sú: I. od 6 do 9 mesiacov, II. od 9 do 12 mesiacov, III. od 12 do 18 mesiacov, IV. od 18 do 24 mesiacov, V. viac ako 24 mesiacov, IV. trieda šampiónov. Titul CAC je možné zadať už jedincom od veku 12 mesiacov, avšak nezadáva sa všetkým víťazom tried, ale iba najlepšiemu psovi a suke z víťazov tried (nad 12 mesiacov a okrem triedy šampiónov). Šampióni súťažia až o titul BOB, prípadne CACIB. Zvláštnosťou je titul CACLAB, čo je čakateľstvom na latinsko-amerického šampióna krásy.

Argentínska doga
Skupina FCI č. II, štandard č. 292 z roku 1999.  Toto krátkosrsté plemeno bielej farby (povolený je maximálne čierny fľak okolo očí) je u nás pomerne rozšírené a známe.  Jeho pôvod siaha do roku 1928 a k plemenám bulteriér, mastif a buldog. Má široké spektrum využitia, keďže je to nielen strážny a ochranný pes, ale takisto aj pes vhodný na lov.  Dosahuje výšku vkohútiku od 60 do 68 cm.

 

Linda Voláriková

<< späť