OLIVER ANDRÁSY

 

Šľachtic bez titulu, ale s veľkým srdcom

 

Niekde som sa dočítala, že na Slovensku je okolo pol milióna psov, čiže skoro každý desiaty z nás vlastní psa. Ak odrátame istú časť obyvateľstva, ktorá ich konzumuje, vychádza, že psa vlastní každý ôsmy občan, ale ak odrátame penzistov, ktorí sami nemajú ani na granule, dostávame sa k výsledku - každý piaty človek. Ak ale odrátame kojencov a batolivé deti, získame veľmi zaujímavé číslo, že psa vlastní každý tretí človek. Je tu však skupina odporcov psov. Ak túto odrátame, ergo zisťujeme, že vlastne každý človek na Slovensku má psa! S touto nesporne zaujímavou informáciou sme sa pobrali za mužom, ktorého pozná každý od najstaršej generácie po najmladšiu. Veľmi radi totiž predstavujeme všetkých, ktorí majú srdce na spoločnej "psej" vlnovej dĺžke a frekvencia ich tepu závisí od pohľadu a prítomnosti psov.

 

Pri každom stretnutí určite od neho žiadajú, aby porozprával humornú príhodu. A to s pocitom, že jeho život je jedno veľké zábavné predstavenie, ktoré s týždennou pravidelnosťou sledujeme. My sme však chceli vedieť niečo iné.

 

Pán Andrásy, ako sa dá dostať k tak vznešenému menu?

"Ja som ho zdedil, ale, samozrejme, že ma zaujímalo, odkiaľ toto meno pochádza. Už môj pedagóg na vysokej škole Doc. Tomašov mi povedal, že buď je to šľachtické meno, a potom musí mať dve "S", alebo nie, ale potom nemôže mať na konci ypsilon. Opýtal som sa otca, ako to vlastne je a vysvitlo, že ešte môj starý otec tam mal mäkké i, ale keďže sa mu zdalo elegantnejšie mať v mene ypsilon, začal si ho tam písať. Ja mám dokonca také tušenie, že ide len o pomaďarčenú podobu mena Ondrovič alebo Ondrejkovič, keďže Ondrej sa po maďarsky povie András a moji predkovia z otcovej strany pochádzali z čisto slovenskej Revúcej, kde bol môj prastrýko Karol Štefančok dokonca richtárom."

 

Sedia rodokmene psov do vašej rodiny?

"Máme dvoch psov. Nemecký ovčiak Scott má veľmi starý rodokmeň, takže na neho asi nemáme, ale kokeršpaniel Rono je síce čistokrvný, ale bez papierov. Na neho by sme si trúfli. Lebo my sme tiež čistokrvní šľachtici Andrásyovci, ale bez papierov."

 

Keďže dlhodobo skúmate slovenský národ, k akým výsledkom sa vám podarilo dopracovať? Sme schopní "skonzumovať" reality show každého druhu?

"Fenoménu reality show úprimne nerozumiem. Na to psychológ ako ja nestačí. Na to už treba psychiatra. A to ja nie som."

 

Ste presvedčený, že toto je tá najsprávnejšia zábava pre Slovákov? Čím to je, že dosahujú takú vysokú sledovanosť?

"Dlho som si myslel, že na Slovensku reality show nezaberú, že je to zábavka pre Američanov. Ak to však má sledovanosť aj u nás, značí to, že sme si s Američanmi, ale aj Nemcami, Angličanmi, či Talianmi podobnejší, ako sme si mysleli. Našťastie, nie všetci."

 

Nestačia politici? Nemáte problémy, ak si niektorého podáte?

"Keď teraz tak nad tým rozmýšľam, to čo sa dialo v slovenskej politike od revolúcie až do roku 1998 bola vlastne tiež taká reality show, len tam namiesto Nemca, Tiroláčky a Bezdedu figurovali Mečiar, Smögnerová či Čarnogurský. Táto reality show sa už okukala, teraz frčia iné."

 

Zaplavila nás teda vlna reality show - myslíte si, že skutočne je túžbou všetkých nás vidieť suseda v situácii, ako si povedzme otvára chladničku, ako sa tvári pri uspokojovaní svojich základných potrieb, odhaľuje jeho správanie v najintímnejších chvíľach... Skutočne sme na toto zvedaví?

"Pre istú časť ľudí zrejme áno. A tá skupina ani nie je taká malá. V Biblii sa podobná situácia spomína, keď je reč o Sodome a Gomore. A vieme, ako sa to skončilo."

 

Keď sa pozriem na situáciu z pohľadu hlásania návratu k prírode, myslíte si, že aj v ríši zvierat prebiehajú momentálne trendy reality? Myslíte si, že našich psov uspokojuje pozeranie sa do susedovej búdy, prípadne sučka, ktorá je predmetom jeho záujmu uteká pred kamery, aby všetci videli, ako sa pekne spárili?

"Zrejme nie. Lebo o psoch je všeobecne známe, že sú to inteligentné bytosti."

 

Na čo sa teda môžeme tešiť z vašej strany do budúcna? Nechystáte s pani Vacvalovou reality show? Povedzme Antisuperstar? Prípadne Miliónový tanec svätého Víta? Prípadne BigStarec, VySpojení?

"Nie! Aj keď musím povedať, že Aj múdry schybí a Skrytá kamera (relácia Čo dokáže ulica) sú vo svojej podstate tiež reality show a podľa všetkého najstaršie na Slovensku. Takže nie som celkom bez viny."

 

Cíti vaša rodina, že žije s človekom, ktorý má humor pod kožou? Vedeli by o vašom humore doma veľa rozprávať?

"Nie. Neverím, že ľudia, ktorí robia v čokoládovni, sa doma prepchávajú čokoládou a ani tomu, že potápač chodí doma v plutvách."

 

Aký je váš vzťah ku psom? Odkedy ich máte a aké miesto zastávajú vo vašom živote?

"Ja stále beriem psa ako domáce zviera. Nie som v štádiu, že ho beriem ako rodinného príslušníka. Čiže pes nám nechodí po byte, nespáva s nami v posteli a nestoluje s nami pri obede. Ani mu nedávam bozk na ústa. A keď ide okolo sučka neobzerám sa za ňou."

 

Teraz, ak dovolíte, vyskúšame my vás zo znalosti kynológie. Čo je to agility?

"To veru neviem."

 

Čo je canisterapia?

"Keďže canis je latinsky pes, tak canisterapia bude liečebná metóda, pri ktorej sa využíva vzťah medzi človekom a psom na liečbu . Človeka, nie psa."

 

Koľko zubov má pes ?

"Povedal by som, že 32, ale nie som si veľmi istý."

 

Koľko spánku potrebuje pes?

"Ak by som súdil podľa našich psov, tak veľa."

 

Čo by ste si predstavoval pod označením DBK?

"Nemám šajnu..."

 

Čo je to kohútiková výška?

"Výška od zeme po kohútik, ale čo je to kohútik? Žeby vrch hlavy?"

 

Čo si predstavujete pod pojmom musher?

"Nič!"

 

V našom teste ste získali trojku, ale v živote ste pre nás naďalej jednička! Veľmi si vážim, že ste si našli čas a chuť porozprávať sa o rozmere vášho života, ktorý asi nebol čitateľom Kynologickej revue doteraz známy. Sme radi, že to bola práve Kynologická revue, ktorá poodhalila dvierka do vášho vzťahu k psíkom. Ďakujeme.

 

Správne odpovede k testu:

Agility - parkúrové-prekážkové skákanie cez prekážky určenej trasy

Canisterapia - správna odpoveď

Koľko má pes zubov - Pes má 42 zubov

Spánok - podľa najnovších výskumov pes potrebuje spať až 16 hodín denne

DBK - dysplázia bedrových kĺbov

Kohútiková výška - výška meraná na výške lopatkovej kosti

Musher - vodič psa v záprahu saní

 

Mgr. Jana a Viera Janeková

<<< späť