ANGLICKÝ KOKERŠPANIEL

 

Najznámejší, najveselší, najvšestrannejší, ale aj najprefíkanejší, najtvrdohlavejší, najzanovitejší - ale hlavne najnáruživejší "lovec", milujúci svoj domov. Hoci vzrastovo patrí medzi menších psov ukrýva s sebe neudržateľné množstvo energie.

 

Spoločníka ľuďom robí už dlhé stáročia. V minulosti bol obľúbený ako poľovný pes, ktorý sprevádzal sokoliara, ktorý chytal zver do sietí. S nástupom zbraní z nízkych porastov a z vody vášnivo a rád aportoval. V 14. storočí počas kraľovania Henricha IV. Geoffrey Chancer (1340-1400) vo svojich "Canterburských poviedkach a Count Gaston de Foix (1931/) v "Knihe o love - 1387 - písali o nich ako o športových psoch, ktorí boli zároveň výbornými spoločníkmi a opisovali ich pracovné schopnosti, hlavne pri love vtáčej zveri. Pre tieto vlastnosti je dodnes zaradený medzi poľovné plemená a s jeho prácou sú spokojní v nejednom poľovnom združení. Vyniká hlavne v ochote stopovať zver a hlasito ju vyháňať z húštin.

Pre jeho milú povahu sa však stal v mnohých rodinách domácim miláčikom a hlavne veľmi vyhľadávaným výstavným jedincom. Názor "koker" po prvý krát použili na výstave psov v anglickom Birminghame v roku 1859. Dovtedy ich nazývali priliehavo "plašiče" (kto má "kokra" vie, o čom píšem), a vystavovali ich pod názvom "poľné španiele" až do roku 1892, kedy sa rozdelili na kokre a špringre.

Zakladateľom moderného chovu "kokra" je pán James Farrow, ktorý vlastnil čierneho kokeršpaniela menom OBO (nar.1879). Tento pes je prítomný vo všetkých zakladateľských líniách a odvodzujú sa od neho všetky súčasné kokeršpaniele. Významnou mierou na úprave pracovných vlastností kokeršpaniela má majiteľ chovnej stanice kokeršpanielov RIVINGTON pán C.A.Philips. V roku 1893 bol kokeršpaniel uznaný ako samostatné plemeno a v roku 1902 bol založený Cocker Spaniel Club a vypracovaný štandard. Až v tridsiatych rokoch minulého storočia boli vytvorené dve varianty - jednofarebný a viacfarebný.

Podľa štandardu FCI č.5 má mať okolo12-15 kg, dosahovať výšku pes 39-41, sučka 38-39 cm. Priliehavú, hodvábnu, nikdy nie hrubú srsť.

Starostlivosť o srsť je ako u všetkých plemien s dlhšou srsťou, pravidelná a dôkladná. Od nej sa odvíja výstavný úspech. Denné prečesávanie zabráni splstnateniu srsti, čistenie uší, ktoré mu pri jedle neposlušne visia popri miske až po pravidelné kúpanie niekedy neprimerane zašpineného jedinca.

Povaha - ako som už spomínala kokeršpaniel je "vrecko plné energie". Pokiaľ si ju nevybije prirodzeným spôsobom - teda pri poľovnej práci - čo je však dnes už v mnohých prípadoch nemožné - alebo alternatívnou činnosťou - aportovanie, agility, prípadne prechádzky, nahromadenú energiu si vybije a prejavia sa jeho agresívne a demolačné sklony. Preto čas a energia Vami vynaložená na základný výcvik sa vám určite bohato vráti. V opačnom prípade mu budete oddane slúžiť vy.

 

Anglický kokeršpaniel - ako ho na Slovensku nepoznáme

V poslednom období sa slovenské výstavníctvo môže pochváliť skutočne kvalitnými jedincami, ktorí sa presadzujú na medzinárodných výstavných kolbištiach a predstavujú Slovensko vo veľmi dobrom výstavnom svetle.. Hoci kokeršpaniel nikdy nepatril u nás medzi početne chované plemená ako v susedných štátoch, predsa o úspechoch niektorých jedincov sa hovorí dnes aj za hranicami našej vlasti. Jedným z nich je

Victoria's Yetti MADE IN AUSTRIA

Europasieger - Dortmund 2006

Austrian Show Winner FCI 8 2005

Grandšampión, Slovenský šampión krásy, Víťaz Slovenska, Národný víťaz SR

Čakateľ na šampióna Rakúska, Maďarska, Poľska, Rumunska, Chorvátska, Sloviska, Nemecka

40 x CAC, 16 x CACIB, 7 x BOB, BIS l, BIG 2, BIG 3

 

 

Po obrovskom úspechu v nemeckom Dortmunde 2006, kde si vybojoval spomedzi 120 anglických kokrov prvé miesto a titul Europasieger 2006 sme vyspovedali jeho majiteľa pána Rudolfa Petrovského

 

Ako ste sa dostal k plemenu kokeršpaniel?

Moje poľovné začiatky sa spájajú s kokríkom, s ktorým som prežil neopakovateľné chvíle na početných poľovačkách .Tento kokrík bol vynikajúci spoločník, domáci miláčik, ale hlavne náruživý "poľovník". Teda o plemene anglický kokeršpaniel bolo rozhodnuté. Z rôznych dôvodov som chcel zlatého kokeršpaniela so svetlejšou hlavou. Na Slovensku v tom čase taký pes nebol a ja som bol nútený obzrieť sa za hranice. Typ padol na chovnú stanicu MADE IN AUSTRIA pani Hany Kerrn, rakúsku chovateľku a Victória's Yetti MADE IN AUSTRIA bol môj. Presne taký, akého som si vysníval.

 

V čom Vám vyhovuje kokeršpaniel po poľovnej stránke?

Anglický kokeršpaniel ako poľovný pes je vytrvalý v sliedení a na farbe, po výcviku je bezproblematické jeho ovládanie, je húževnatý a hlavne vynikajúci aportér z vody.

 

Je mnoho psov poľovne vedených, krásnych, ale ich majitelia nepovažujú za dôležité vystavovať psa na výstavách - teda zjednodušene. Mnohí poľovníci nie sú práve naklonení výstavám - ako ste to v sebe prelomili, že vystavujete?

Nakoľko som pracovne veľmi vyťažený, nemal som čas si psíka vycvičiť. Dal som ho teda na výcvik mladej cvičiteľke Radke. Ona ako správny "psíčkar" vycítila v ňom jeho obrovský výstavný potenciál a požiadala ma, či by ho nemohla predviesť aj na výstave. Súhlasil som a ale druhý krát som už zobral rodinu a výstavy mňa aj moju rodinu chytili za srdce. Veď uznajte, že nie je krajší pohľad ako keď moja dcérka Sofia v kruhu predvádza Yetta so zápalom a vytrvalosťou danou jej šiestim rokom. A pohľad na víťazného Yeta tiež nie je na zahodenie!

 

Ako Vás počúvam tuším veľké plány do budúcna. Môžeme do nich trochu nazrieť?

Samozrejme. Netajím sa tým, že by som v budúcom roku rád vystavil Yeta na Crufftsovej výstave v Anglicku. Už len účasť tam je pre mňa ako vystavovateľa veľká česť. No a samozrejme chcem pokračovať v chove anglického kokeršpaniela - hlavne v Yetovej línii.

Čo dodať na záver - zvyknem priať veľa úspechov.....toto prianie má však teraz zvláštnu príchuť. V prípade Yetovej účasti na Crufftsovej výstave by to bol úspech aj nás všetkých -slovenských chovateľov.

Tak teda GOOD LUCK - Yeto!

Viera Janeková

<<< späť