Prečo práve ten môj?

 

Prečo práve ten môj ?

Hovorí sa sto ľudí , sto chutí a v prípade výberu psov je to stopercentná pravda. Výber plemien a ponuka „papierových“, „bezpapierových“ prostredníctvom  známych, neznámych, na internete, cez časopisy je neuveriteľná. Malý, veľký, chlpatý (aj tak sa všetky rovnako zapichnú do koberca), bez chlpov. .Dokonca ešte stále sa dá byť  Slovensku priekopníkom a  priniesť plemeno psa, ktoré tu ešte nie je zaregistrované.

Výber je teda podľa  výzoru, veľkosti a má by byť aj podľa  vhodnosti. Vždy je dobré si vopred uvedomiť svoje možnosti, skúsenosti a znovu a znovu si preveriť, či psa zvládnem, či sa  budem môcť a chcieť  o psa starať počas celých 12- 15 rokov, či mu budem môcť zabezpečiť pekný život, pretože existujú aj  opačné  prípady. Ako sme mohli byť svedkami nedávnej tragickej udalosti v Považskej Bystrici, kedy mladá žena priviazala psíka na koľajnice a nechala ho tam prejsť vlakom, ktorý ho ale hneď neusmrtil a  psíček zomieral v bolestiach. Toto je ale extrém. Iste to mnohí na začiatku myslia dobre. Veď  odolať krásnemu a milučkému šteniatku je naozaj ťažké a vidina príjemných chvíľ strávených v jeho blízkosti je lákavá . Stačí však pár   hygienických nehôd na novučičkom koberci a dennodenné  vstávanie ráno do nepohody a prichádza vytriezvenie. Následné  pri ďalšom „zdemolovaní“ zariadení  bytu počas dlhej neprítomnosti majiteľa, zlyháva vidina, sen sa  rozplynie a  nastúpi tvrdá realita. Milučká hračka, ktorá mala len papať a dať sa hladkať  musí ísť preč z domu! Bez ohľadu na to, čo sa so psíkom stane a aké neuveriteľné jazvy na jeho psej dušičke tým zanechajú. Našťastie však existujú ľudia, pre ktorých psík znamená priateľa sprevádzajúceho životom  a rovnocenného „parťáka“.

Dajme teda slovo niekoľkým chovateľom, rozhodcom a priateľom psov, aby nám prezradili podľa čoho sa riadili pri výbere typu plemena psa. Vraj si človek vyberá podľa určitej povahovej a výzorovej podobnosti.... Pokiaľ sa zamyslím nad týmto, tak moji červenobieli welšíci s krásnymi bodkami na papuľke a labkách – teda podoba žiadna, ale povaha a charakter... „Milý, príjemný, prítulný pes, ktorý chce byť v stredobode diania, inteligentný,  nesmiernou enegiou vyžarujúci a zároveň krásne lenivý ležiaci pred krbom.“  Kto nás pozná posúdenie nechávam na vás.....

Tak teda priatelia, prečo práve ten Váš?

Viera Janeková

 
 

Viera Vítková

 

 

 

Prečo ste sa rozhodla práve pre plemeno, ktoré chováte?

Celý život som túžila po psíkovi, veľmi sa mi páčilo plemeno afgánsky chrt. Do mojich vtedajších bytových podmienok sa mi však zdal príliš veľký. A tak som si sadla k atlasu psov a vybrala som si nakoniec plemeno americký kokeršpaniel, ktoré mi afgánskeho chrta pripomínalo aspoň tými dlhými chlpmi. Som veľmi rada, že som sa rozhodla pre tohoto malého psíka s veľkým srdcom. Svoje rozhodnutie som dodnes neoľutovala.

 

Aký bol končiaci sa rok?

Rok 2007 sa niesol v znamení úspešných výstav – či už s mojimi odchovmi alebo s importovanými psíkmi. Môj momentálne najúspešnejší import zakončil tohtoročnú výstavnú sezónu na podujatí Šampión šampiónov. Je to Räuberlein´s Apple of My Eye – blond psík, ojedinelý v type. Rovnako sa tam odprezentovala sučka z môjho chovu Ch. Darling Baby Fly Mystery, na čo som hrdá a veľmi si to vážim. Ďalším psíkom ktorý sa na tomto podujatí  predstavil je Räuberlein´s Shooting Star,  najúspešnejší zlatobiely pes v Európe za posledných 5 rokov, ktorý momentálne pôsobí v našej chovateľskej stanici.

 

Čo prajem slovenskej kynológii do ďalšieho roka?

Slovenskej kynológii do roku 2008 prajem aby sa rozvíjala minimálne ako doteraz. Myslím si, že patrí medzi špičku nielen v Európe – či už svojimi odchovmi alebo výstavami. Taktiež jej prajem ľudí, ktorí budú Slovensko reprezentovať na celom svete tak, ako je tomu teraz.

 

 
 

Deana Zelinová

 

 

Prečo ste sa rozhodla práve pre plemeno, ktoré chováte?

Pred 25 rokmi som bola na medzinárodnej výstave psov v Brne. Z galérie som videla sedieť na kolenách vystavovateľovi z Dánska sučku plemena bearded collie v pre mňa tej najkrajšej farebnej kombinácii a to tmavú čiernu s bielou. Zišla som dolu a z diaľky som sledovala dvojicu. Od prvej minúty, kedy som toto plemeno zazrela, nebolo pochýb, že je moje „osudové“. Dala som sa do pátrania po chovateľoch za socialistického režimu mne dostupných. V marci 2005 som si priniesla z vtedajšieho západného Nemecka svoju prvú bearded collie.   Nikdy som nemala úmysel plemeno vymeniť za iné, iba ak by som mala na to podmienky, ešte by som dokúpila afgánskeho chrta jedine z CHS Gandamak.
Bearded collie je pastiersky pes pochádzajúci zo Škótska. Ako všetky psy zo skupiny 1. FCI
je to veľmi inteligentné a komunikatívne plemeno. Je vždy veselá a akčná, čo mňa lenivú osobu poháňa do aktívnych prechádzok. Mám rada mechaniku pohybu tohto plemena, obzvlášť vo výstavnom kruhu.

 

Aký bol končiaci sa rok?

Úspech mojej CHS sa začal už v januári v Trenčíne. Pes Dea-Dro sa stal BIS-om, čo je pre  chovateľa česť a uznanie jeho dlhoročnej práce. Svoju prvú výstavnú sezónu obhájili na výbornú tri sestry, dcéry legendárnej I.Ch. Beardcaper´s Exquisite Dea-Dro, ktorá nastúpila už do triedy veteránov, kde v Rakúsku na klubovej výstave a v Nitre na Špeciálnej výstave získala BIS VETERÁN. Niki vyhrala na českej  klubovej výstave u odborníka na plemeno z Veľkej Británie titul BIS JUNIOR. Jej otec Ich. Dea-Dro Marco Polo sa stal klubovým víťazom. Marco Polo získal tento titul aj v Maďarsku, bol mnohonásobne BOB a umiestňoval sa v prvej trojke v prvej skupine.
Nicolet pokračovala získaním titulu šampión Čiernej hory a III. BIS na MVP v 15.mesiacoch veku, má na konte aj niekoľko CACIB-ov, začala šampionát Slovenska a Rumunska. Jej sestra Nadine sa stal Junior Šampión Poľska, mnohonásobne Najlepší mladý, získala BOB na MVP v Bratislave z triedy mladých a túto triedu grandiózne ukončila titulom Klubový víťaz mladých a Najlepší mladý v plemene u odborníčky na plemeno zo Švédska. Nadine začala šampionát Nemecka a Maďarska. Ďalšia sestra Nathalie je Junior Šampión Českej republiky, BIS JUNIOR špeciálnej výstavy  Českej republiky a Klubový víťaz mladých v Rakúsku.  Ich. Dea-Dro Look It´s Me sa stal otcom (jeho syn sa stal niekoľko krát BIS BABY) a ukončil výstavnú kariéru na Špeciálnej výstave v Českej republike ako BOB. Jeho brat Dea-Dro Look I´M Here sa stal CZ Ch. a jeho potomkovia sa úspešne predstavili vo výstavných kruhoch. Určite bolo tých úspechov viac, spomenula som niektoré. V novembri sme sa s Niki a Phoebe (bearded collie) presťahovali na niekoľko rokov do Maroka. Psíkovia sa ihneď udomácnili a ja tiež. Chýbajú mi priatelia a kynologické akcie. Reportáž z našej prvej výstavy v Marrakeshi rada pošlem v máji 2008.

 

Čo prajem slovenskej kynológii do ďalšieho roka?

Slovenský kynológovia môžu byť právom hrdí osobnosti na osobnosti slovenskej kynológie, ktorých meno má vo svete kynológie svoju cenu! Máme prvotriednych chovateľov, športovcov a handlerov s úspechmi, ktoré sú na tak maličký štát ako je Slovensko neuveriteľné. Som nadšená výkonmi mládeže v junior handlingu, ktorý najviac sledujem. Pyšne vysvetľujem priateľom z iných krajín ako prebieha Šampión šampiónov a akú nezameniteľnú atmosféru má Duodanube Bratislava.

Blíži sa Svetová výstava a ja verím, že bude zvládnutá tak dokonale, ako si to želá každý Slovák!
Až teraz, keď som tak ďaleko zo Slovenska, uvedomujem si, aké som mala šťastie byť účastníčkou toho krásneho psieho sveta. Ďakujem za tie chvíle a už sa neviem dočkať tej najslávnostnejšej Svetovej výstavy v Bratislave – VY TO DOKÁŹETE.

 

S pozdravom
Deana Zelinová
www.deadro.com

Rabat, Maroko