Majstrovstvá sveta nemeckých ovčiakov Bratislava 4. - 7. 10. 2007

 

 

FOTOGALÉRIA

 

 

 

Priaznivci športovej kynológie, nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín s nadšením očakávali usporiadanie svetového šampionátu vo výkone nemeckých ovčiakov na Slovensku. Možnosť zhliadnuť špičkových pracovných jedincov najpopulárnejšieho pracovného plemena nenechala chladným nikoho, kto našiel vo výcviku krásu a zmysel svojho kynologického snaženia.

 

Usporiadateľom z poverenia svetovej asociácie chovateľov nemeckých ovčiakov  WUSV bola Slovenská únia chovateľov nemeckých ovčiakov, ktorú zastrešuje Zväz športovej kynológie. Funkcionári oboch organizácií si vybrali podľa svojich možností podiel  na zabezpečení tohto vrcholového podujatia a k zvereným úlohám pristupovali dlhodobo s maximálnou zodpovednosťou a vážnosťou. Mysliac na všetky detaily, ktoré si zabezpečenie takéhoto podujatia vyžaduje, dokázali opätovne reprezentovať nielen SUCHNO, ZŠK, slovenskú kynológiu, ale vo veľkej miere aj Slovensko. Veľká vďaka patrí nielen tým, ktorých mená sa objavili uvedené ako súčasť organizačného výboru, ale aj tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k zdarnému zabezpečeniu šampionátu.

Slovenskú reprezentáciu tvorili známe osobnosti. Ako naša jednotka sa kvalifikoval Jozef Adamuščin so psom Ozzy Barnero, ďalej Rudolf Danek so psom Cato Katargo, Mgr. Igor Lengvarský so psom Rall Lasmon, Alžbeta Hinerová s psom Pólo Betkin dvor a Viliam Koberčík  a jeho Blek Bandit Amarcord. Náhradníkom bol Miloš Bočkai so psom Kim Di Dranel a za vedúceho nášho tímu bol menovaný Milan Sobolič. Ak sme u vedúcich reprezentácií, je potešiteľná skutočnosť, že kynologická veľmoc, akou je bezpochyby USA, menovala do tejto funkcie jednu z najznámejších osobností slovenskej kynológie Josefa Mravíka. Pre mnohých našincov bola táto skutočnosť iste nemalým prekvapením, ale táto skutočnosť svedčí o tom, aké vysoké renomé má slovenská kynológia za „veľkou mlákou“, ako aj o tom, ako sú kynologické osobnosti zo Slovenska vnímané v zahraničí. Bezpochyby v rozhodnutí amerického klubu môžeme hľadať aj praktické dôvody. Vždy je veľkou výhodou mať za vedúceho družstva niekoho, kto ovláda jazyk krajiny, kde sa šampionát koná, a je okrem toho znalý aj miestnych pomerov. Američania svojím rozhodnutím menovať za vedúceho družstva Slováka Josefa Mravíka ukázali možno aj nám, že oveľa dôležitejšie ako osobné ambície sú potreby zabezpečenia reprezentačného družstva so všetkým, čo k tomu patrí.

Medzi tie, ktoré už po roky vzbudzujú rešpekt i obdiv sveta športovej kynológie, patria bezpochyby slovenskí figuranti. Podľa vyjadrenia rozhodcu pre obrany Francisa Reuthera všetci štyria, ktorí sa dostali do užšieho výberu, predviedli špičkové výkony a o konečnom výbere dvojice rozhodovali snáď len väčšie sympatie. To, ako dôležité je mať „na lavičke náhradníkov“ na vrcholovom podujatí špičkového figuranta, potvrdili aj tohtoročné majstrovstvá sveta. Kým Jaroslava Vnenčáka zranenie obchádzalo a jeho náhradník Ondrej Bihári mohol sledovať priebeh podujatia, v prípade Dezidera Mecnera to, žiaľ, neplatilo. Zranenie hneď v prvý deň šampionátu si vyžiadalo nastúpenie náhradníka Mareka Kuštára, a ten veru dokázal, že nie náhodou patril do užšieho výberu. Je veľmi príjemné počuť od naslovovzatých odborníkov z celého sveta, že veru slovenskí figuranti patria medzi najlepších na svete. Aj keď, samozrejme, nechceme pochybovať o tom, že spomenutí štyria si miesto na tohtoročných majstrovstvách sveta bezpochyby zaslúžili, chceme však pri tejto príležitosti upriamiť pozornosť aj na tých, ktorí výkony psov i svojich kolegov pozerali tohto roku z tribúny. Aj oni významnou mierou prispievajú k rastu a rozvoju slovenského kynologického športu.

Niet čo tajiť na tom, že kynologický šport patrí medzi najnáročnejšie odvetvia kynológie. Vyžaduje veľmi veľa času, energie a aj finančných prostriedkov a, pochopiteľne, aj spolupráce celých tímov.  Aj preto každý úspech, ktorý dosiahne slovenský reprezentant,  je veľmi cenný. Po minuloročnom úspechu Mareka Lenárda na MS FCI sme s nádejami očakávali tohtoročný šampionát nemeckých ovčiakov, veď domáce prostredie je iste nemalou výhodou. Lenže kynológia je náročný šport, kde okrem bezchybného výkonu psovoda je potrebný aj rovnaký výkon psa. Preto všetci, ktorí sa venujú športovej kynológii vrcholovo, vedia, že tak, ako sa jedno podujatie môže vydariť vynikajúco, druhé môže byť úplným „prepadákom“, a nie je pri tom potrebné na nikom lámať palicu. Dôkazom toho je aj účinkovanie slovenského reprezentanta Jozefa Adamuščina. Kým na majstrovstvách sveta chybička znamenala v konečnom sčítaní bodov pád na chvost výsledkovej listiny, v prípade  majstrovstiev sveta nemeckých ovčiakov, ktoré sú mnohými považované za prestížnejšie ako MS FCI, bola dvojica Jozef Adamuščin a Ozzy Barnero dlho v hre o bronzové alebo o strieborné umiestnenie. Iba tri body rozhodli o tom, že naša reprezentačná dvojica nestála napokon na druhom, a štyri, že na treťom mieste. Kto vie, prečo osud nedoprial o trocha viac šťastia, a Ozzy možno prvýkrát vo svojom živote urobil chybičku pri skoku cez malú prekážku... V každom prípade siedme miesto a hlavne podaný výkon môžeme považovať za úspech a všetci veríme, že Jozef Adamuščin bude ešte mnohokrát  úspešne reprezentovať Slovensko a vďaka talentu i svojej húževnatosti sa dočká nielen aplauzu plnej tribúny tak ako tohto roku, ale aj neopakovateľného pocitu šťastia na stupni víťazov. Samozrejme, toto prajeme nielen jemu, ale všetkým našim terajším či budúcim reprezentantom.

Výcvik psov, športová či služobná kynológia, majú nielen svoje neopakovateľné čaro, ktorému prepadlo tisíce nadšencov, ale je tiež veľkým prínosom pre chov niektorých plemien. Pes, ktorý je schopný podávať dlhodobo vrcholové výkony, je vo väčšine prípadov veľmi veľký prínos pre chov, pretože tréning preverí nielen jeho psychiku, ale aj fyzické predpoklady. 

Záver majstrovstiev sveta patril jedinečným ukážkam policajných kynológov z útvaru osobitného určenia Prezídia Policjaného zboru Slovenskej republiky. Mnohí z prítomných zahraničných účastníkov netajili svoj obdiv a verejne sa nechali počuť, že niečo podobné videli vo svojom živote prvýkrát.

Na záver sa chceme poďakovať všetkým zainteresovaným, na čele s prezidentom Zväzu športovej kynológie JUDr. Petrom Vačokom, za usporiadanie tohto vrcholového podujatia, ktoré opätovne ukázalo význam slovenskej kynológie v celosvetovom ponímaní.

 

V decembrovom vydaní sme uverejnili interview s Jozefom Adamuščinom

 

Jozef Šuster